سفیر آمریکا: قرار نبود پنج زندانی طالبان را به افغانستان تحویل دهیم

حق نشر عکس AFP
Image caption هیچ قراردادی بین آمریکا و افغانستان امضا نشده که براساس آن این پنج زندانی آزاد شده به دولت افغانستان تحویل داده می‌شد

به دنبال انتقاد دولت افغانستان از انتقال پنج مقام پیشین طالبان به قطر، جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در افغانستان گفته که دولت‌های افغانستان و آمریکا بر سر این موضوع ماه‌ها پیش توافق کرده بودند.

دولت آمریکا اخیرا در بدل آزادی بو برگدال سرباز آمریکایی از چنگ طالبان، پنج مقام پیشین رژیم طالبان را آزاد و به قطر منتقل کرد: عبدالحق وثیق معاون استخبارات، محمدفاضل مظلوم رئیس ارتش، خیرالله خیرخواه وزیر داخله، نورالله نوری والی بلخ و محمدنبی عمری فرمانده نظامی رژیم طالبان.

آقای کانینگهام به خبرنگاران گفت که دولت افغانستان از گفت‌وگوها برای انتقال این افراد و تحویل دادن آنها به دولت قطر آگاهی داشت و با آن توافق هم کرده بود.

سفیر آمریکا با تاکید بر این که نمی‌خواهد علیه موضع دولت افغانستان چیزی بگوید، گفت که این کارها در حالی انجام شده که هیچ قراردادی بین آمریکا و افغانستان امضا نشده که براساس آن این پنج زندانی آزاد شده به دولت افغانستان تحویل داده می‌شد.

وزارت خارجه افغانستان دیروز در اعلامیه‌ای گفت که دولت این کشور خود را مکلف به تامین حقوق اتباعش می‌داند و اگر آمریکا این پنج نفر را "به منظور سلب یا محدود شدن آزادی‌شان به دولت قطر تسلیم کرده‌باشد، این امر مغایر موازین حقوق بین‌الملل است."

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه به بی‌بی‌سی گفت که در آخرین صحبت تلفنی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با وزیر خارجه آمریکا توافق شده بود که این زندانیان به حکومت افغانستان تحویل داده شوند.

آقای مستغنی تاکید کرد که براساس قوانین بین‌المللی، هیچ کشوری نمی‌تواند اتباع کشوری دیگر را در زندان‌های خود زندانی کند و یا به کشور سومی تحویل دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت افغانستان گفته که مکلف به تامین حقوق اتباع خود است و این پنج نفر باید آزاد باشند

سفیر آمریکا گفت که این افراد براساس توافقی که با دولت قطر صورت گرفته، برای مدت یک سال در این کشور خواهند ماند و آزادی آنها هیچ "خطری" را در پی نخواهد داشت.

وزارت خارجه افغانستان از آمریکا و قطر خواسته که اگر براساس توافق دو طرف، آزادی این پنج زندانی پیشین گوانتانامو در قطر محدود می‌شود، باید آنها را آزاد کنند.

برخی از احزاب در آمریکا از مبادله این زندانی گوانتانامو با سرباز برگدال انتقاد کرده و ازجمله جان مک‌کین، سناتور ارشد جمهوری‌خواه گفته زندانیانی‌که به قطر منتقل شده‌اند "از جمله خطرناکترین" افراد بوده‌اند.

جان مک‌کین به تلویزیون سی‌بی‌اس آمریکا گفت که طالبان آزاد شده "احتمالا مسئول مرگ هزارها نفر"بوده‌اند و "شاید دوباره به جبهه جنگ" بازگردند.

کاهش نه خروج

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما برنامه ای دوساله برای کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرده است

جیمز کانینگهام در بخشی از سخنان خود به نگرانی‌ها درباره اعلام برنامه کاهش سربازان آمریکایی از افغانستان پاسخ داد و گفت که این برنامه به معنای خروج از این کشور نیست.

اخیراً باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۱۵ نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۹۸۰۰ و تا پایان این سال به ۵۰۰۰ و تا آخر به هزار نفر کاهش خواهد یافت.

اعلام این برنامه در آمریکا و افغانستان با انتقادهایی مواجه شد، اما آقای کانینگهام به خبرنگاران گفت:"می‌خواهم واضح کنم که این امر برنامه‌ای برای خروج آمریکا از افغانستان نیست. این برنامه‌ای است برای خروج آن عده نیروهای آمریکایی که نیازی به حضورشان نیست."

او افزود که در حال حاضر سربازان آمریکایی به ندرت در عملیات رزمی شرکت می‌کنند و سربازانی که نیروهای امنیتی افغانستان نیازی به کمک آنها ندارند، این کشور را ترک می‌کنند.

سفیر آمریکا با تاکید بر این که "آمریکا در حال خروج نیست"، گفت که "ما به روند انتقال که سالها ادامه داشته، ادامه می‌دهیم تا نیرو های امنیتی افغانستان توانایی به عهده گرفتن مسئوولیت کامل امنیتی را به دست آورند، تعادل به روابط بین دو کشور بازگردد و حضور نظامی آمریکا به صورت تدریجی به سطح عادی و قابل دوام کاهش یابد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفیر آمریکا: می‌خواهم واضح کنم که این امر برنامه‌ای برای خروج آمریکا از افغانستان نیست

جیمز کانینگهام افزود: "این امر برای هر دو کشور سودمند واقع خواهد شد. ما این امر را همزمان با اجرای برنامه همکاری‌های امنیتی برنامه‌ریزی شده برای سال ۲۰۱۶ و پس از آن ادامه می‌دهیم."

سفیر آمریکا با اشاره به این که در دوازده سال گذشته بیش از نیم میلیون آمریکایی در افغانستان خدمت کرده‌اند، گفت که "شمار زیادی دیگر در آینده" با همه بخش‌های دولت افغانستان کار خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که دستاوردهای یک دهه گذشته افغانستان از دست نرود.

آقای کانینگهام افزود که اجرای این برنامه مشروط به امضای توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا از سوی رئیس جمهوری آینده افغانستان است ـ سندی که حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی افغانستان حاضر به امضای آن نشده‌است.

هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که تا دوازده روز دیگر برگزار می‌شود، گفته‌اند که در صورت پیروزی، امضای این توافقنامه از اولویت‌های کاری آنها است.

به دنبال اعلام برنامه کاهش نیروها از سوی باراک اوباما، دفتر ریاست جمهوری افغانستان با صدور اعلامیه‌ای، از "صفر" شدن شمار نیروهای آمریکایی و "پایان حضور" این نیروها در افغانستان، استقبال کرد.

اگر چه آمریکایی‌ها نگفته‌اند که نیروهای خود را به صورت کامل بیرون می‌کنند، اما اعلام کاهش آنها تا این سطح هم با انتقادهایی از سوی جمهوری‌خواهان در آمریکا و برخی منتقدان در افغانستان مواجه شد.

مطالب مرتبط