روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۳ جوزا

حق نشر عکس Reuters l AFP l Getty
Image caption مبارزات انتخاباتی نامزدان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جریان دارد

قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شود.

با نزدیک شدن روز انتخابات، مباحث انتخاباتی سرخط مطالب تحلیلی روزنامه ها شده است. همچنان شماری از روزنامه های ۱۳ جوزا/خرداد کابل امروز هم به رهایی پنج عضو طالبان در مقابل آزادی یک سرباز آمریکایی پرداخته اند.

"سازش با تروریسم"

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که رهایی پنج تن از رهبران طالبان در مقابل یک سرباز آمریکایی، واکنش های منفی زیادی در داخل و خارج آمریکا به دنبال داشته است.

اطلاعات روز این اقدام آمریکا را 'سازش با تروریسم' خوانده و انتقاد کرده است.

اطلاعات روز نوشته که هریک از این افراد می‌توانند مخاطرات امنیتی جدی‌ را برای امنیت افغانستان، منطقه و آمریکا خلق کنند و دولت آمریکا باید ضمانت‌های قابل قبول و مطمئنی را مبنی بر خطر‌ساز نشدن این افراد می‌گرفت.

به باور نویسنده اطلاعات روز، دولت آمریکا به هیچ‌ عنوان حق ندارد با مبادله تروریستان در بدل سرباز اسیر‌ش‌، امنیت منطقه را به خطر بیاندازد.

روزنامه ۸‌صبح نیز از این کار انتقاد کرده و نوشته که همه در تلاش رهایی زندانیان طالبان هستند از رهبری حکومت افغانستان گرفته تا آمریکا.

۸‌صبح نوشته: "مردمان مزار، بخش‌هایی از تخار، یکاولنگ و کوهدامن، با شنیدن خبر رهایی فرماندهان بی‌رحم طالبان، خاطرات قتل عام این فرماندهان در ذهن‌شان تداعی شد. اما کسی به فکر احساسات آنان نیست. انگار از ارگ گرفته تا جامعه جهانی و تا ناتو و کاخ سفید، همه طالب هستند، به اقتضای شرایط طالب بودن خود را پنهان کرده بودند و حال آن را آشکار می‌کنند.”

انتخابات در دور دوم

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است به تاریخ بیست و چهارم جوزا برگزار شود

روزنامه ماندگار از احتمال کاهش مشارکت مردم در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است.

ماندگار نوشته که کمتر از دو هفته به برگزاری انتخابات مانده اما گمانه زنی هایی وجود دارد که حضور مردم در این دور کم خواهد بود.

نویسنده ماندگار گرچند این نظریه را بدبینانه می داند اما با یادآوری شماری از دلایل آن را منطقی هم می خواند.

رفتن انتخابات به دور دوم، مبهم ماندن موضوع تقلبات، وضعیت امنیتی کشور و کم شدن شمار نامزدان از دلایلی است که در روزنامه ماندگار یاد شده است.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که برخی از نمایندگان ستادهای انتخاباتی در برخی از مجالس و دور از چشم رسانه ها، چنان تبلیغ می کنند که گویا برنده دور دوم هستند، آنها برای اغفـال اذهان، به مردم چنین وانمود می کنند که گویا صندوق ها پیشاپیش به نفع شان پر شده و ضرورت به شرکت مردم در دور دوم نیست.

به باور نویسنده آرمان ملی چنین افواهات و تبلیغات منفی از میزان مشارکت مردم در روز برگزاری دور دوم انتخابات خواهد کاست.

آرمان ملی نوشته که باید به مردم آگاهی داده شود که تنها رای آنهاست که سرنوشت انتخابات را تعیین خواهد کرد و باید به شکل گسترده در انتخابات اشتراک کنند.

روزنامه دولتی انیس می نویسد که پیکارهای انتخاباتی رکن اساسی برای تشویق مردم به خاطر اشتراک در انتخابات است.

انیس نوشته که مردم این کشور به خوبی از اهمیت رای شان با خبر هستند و برای شرکت در انتخابات لحظه شماری می کنند.

مطالب مرتبط