بحث هفته: ناتو وامنیت اروپای شرقی و مرکزی
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث هفته: ناتو وامنیت اروپای شرقی و مرکزی

در دیدار وزرای دفاع ناتو در روز های ۳ و ۴ ماه روان میلادی، مسئلهء دفاع جمعی و برگزاری اجلاس عالی ناتو در ویلزدر ماه سپتامبر در صدر آجندا قرار داشت.

وزیران دفاع ناتو هنگام بررسی اثرات عملیات روسیه در اوکراین که آنرا غیرقانونی می خوانند، در این خصوص بحث کردند که در میان مدت و دراز مدت چه کارهایی باید انجام گیرد. آنها در این ارتباط، مسایلی چون تقویت ظرفیت نیروهای واکنشی ناتو، توجه بیشتر به نیروهای ویژه، دفاع سایبری و تشدید و تقویت تمرینات نظامی را مورد توجه قرار دادند. آنها همچنین وضعیت امنیتی اوکراین و اولویت‌های همکاری‌های نظامی بین ناتو و این کشور، اصلاحات دفاعی گرجستان و اثرات بحران روسیه - اوکراین مورد بررسی قرار گرفت.

در همین حال رییس جمهور اوباما ضمن دیدار از پولند، برنامه‌های را برای تقویت حضور نظامی امریکا در اروپای شرقی در پاسخ به رویداد های اوکراین پیشنهاد کرد. این برنامۀ یک ملیارد دالری، در صورتی منظوری کانگرس آن کشور، شمار سربازان امریکایی و حضور نیرو دریایی آن را در منطقۀ بحیره سیاه و منطقۀ بالتیک را افزایش خواهد داد.

روسیه گفته است اگر شمار سربازان ناتو در منطقه بیشتر شود، روسیه از پیمان ۱۹۹۷ میلادی با ناتو خارج خواهد شد.

عبدالله شادان در بحث هفته، تشدید تنش‌ها در روابط غرب با روسیه را با هوشنگ حسن‌یاری، استاد در کالج نظامی سلطنتی کانادا، عبدیف گنادی پیتروویچ، دپلومات پیشین و تحلیلگر سیاسی در ماسکو و عزیر آریانفر از آگاهان مسایل اوکراین و روسیه، بر رسی کرده است.