روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۴ جوزا

Image caption شماری از روزنامه های کابل از سخنان دیروزی مقامات تیم تحول و تداوم انتقاد کردند

سخنان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و حامیان آنها در جریان مبارزات انتخاباتی سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۴ جوزا/خرداد کابل است.

همچنان شماری دیگر از روزنامه های کابل امروز هم به رهایی زندانیان طالبان از سوی دولت آمریکا پرداخته اند.

"کوبیدن بر طبل جنگ"

روزنامه ماندگار می نویسد که یارگیری های اخیر بین دو تیم انتخاباتی، باعث شده که این تیم ها این روزها سخت ترین حملات لفظی را به یکدیگر داشته باشند.

ماندگار نوشته "اعضای تیم های انتخاباتی در سخنرانی‌های‌شان به ضعف‌های مدیریتی، اخلاقی و جسمی همدیگر اشاره می‌کنند و گاهی طرفداران و حامیان آنها چنان عصبانی می‌شوند که بازنده ‌شدن‌شان را به مرگ‌شان تشبیه می‌کنند و مردم را تهدید می‌کنند."

روزنامه اطلاعات روز هم حرف از جنگ و خونریزی در مبارزات انتخاباتی را انتقاد کرده، می نویسد که یکی از اصول مهم دموکراسی، پرهیز از جنگ و خشونت است.

اطلاعات روز نوشته که دموکراسی در افغانستان با آسیب های زیادی مواجه است و یکی از این آسیب ها نفهمیدن دموکراسی از سوی رهبران جهادی و قومی است.

اطلاعات روز می نویسد که جمعه خان همدرد از حامیان تیم تحول و تداوم روز گذشته گفته که "اگر می‌خواهید بی‌ثباتی و جنگ را مشاهده نکنید، به تیم ما رای بدهید‌."

اطلاعات روز همچنان به گفته ژنرال دوستم معاون اول این تیم اشاره کرده که گفته "حاضریم خون‌مان را ببینیم؛ اما ناکامی را نه."

به باور نویسنده اطلاعات روز، این ادبیات بیش از آن‌که تمرین دموکراسی و آزادی بیان باشد، حامل یک پیام منفی خشونت و جنگ در بطن نظام دموکراتیک است.

موضع گیری های تیم های انتخاباتی

Image caption قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ بیست و چهارم جوزا برگزار شود

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که این روزها اعضای تیم‌های انتخاباتی، به‌جای موضع‌گیری‌های سازنده و منطبق با قانون، سخنانی بر زبان می‌رانند که افکار عمومی را دچار تشویش می‌کند.

۸‌صبح نوشته "پیش از این حامیان قدرتمند یکی از نامزدها از جاری شدن جوی‌های خون سخن گفته بود و این روزها عضو مهم یکی از تیم‌ها گفته است تا خون در بدن دارند، برنده شدن رقیب را بر نمی‌تابند. این نوع موضع‌گیری‌ها افکار عمومی را مغشوش می‌سازد."

۸‌صبح افزوده که از چندی به این سو، به دلیل نامعلوم بودن سرنوشت سیاسی کشور، سرمایه گذاری ها در افغانستان متوقف شده و همچو سخنان وضعیت را بدتر و پیچیده تر خواهد کرد.

۸‌صبح می نویسد که نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، نمی‌توانند وضعیت را بهتر بسازند، اما بدون تردید می‌توانند با موضع‌گیری‌های سازنده، وضعیت را بدتر نسازند.

روزنامه سخن جدید نیز از نامزدان ریاست جمهوری خواسته که با دادن شعارهای ناممکن مردم را فریب ندهند.

سخن جدید نوشته که باید هر شعار انتخاباتی مبنای منطقی و امکان عملی شدن داشته باشد.

نویسنده سخن جدید خطاب به نامزدان انتخابات نوشته که از برداشتن سنگ های بزرگ در پیکارهای انتخاباتی جلوگیری کنید.

روند پیچیده آزادی رهبران طالبان

روزنامه افغانستان می نویسد که آزادی ناگهانی پنج زندانی طالبان در برابر یک اسیر آمریکایی از سوی حکومت آمریکا، سؤالات زیادی را در محافل سیاسی و نهادهای دولتی افغانستان و آمریکا به وجود آورده است.

افغانستان نوشته که کارشناسان و تحلیل گران مسایل سیاسی از این نگران اند که با آزادی این افراد، حلقه رهبری طالبان تکمیل می شود و این گروه هم از لحاظ طرح و برنامه و هم از لحاظ عملیاتی نسبت به گذشته بسیار قوی تر می گردد.

افغانستان افزوده دولت افغانستان تاکید دارد که این زندانیان به افغانستان آورده شوند.

نویسنده افغانستان به این باور است که اگر این کار عملی شود دموکراسی در افغانستان دوام نخواهد یافت و بار دیگر بنیادگرایی در این کشور رشد خواهد کرد.

مطالب مرتبط