گروه طالبان فیلم آزادی سرباز آمریکایی را منتشر کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گروه طالبان ویدئویی را منتشر کرده‌ که لحظه آزادی و تحویل بو برگدال، آخرین اسیر جنگی آمریکا به نیروهای آمریکایی در افغانستان را نشان می‌دهد.

بو برگدال به مدت پنج سال اسیر طالبان بود و روز شنبه، دهم خرداد، در ازای رهایی پنج نفر از زندان گوانتانامو آزاد شد.

در ابتدای این ویدئو که در ولایت خوست تصویربرداری شده است، سرباز اسیر آمریکایی در لباس سنتی افغان دیده می‌شود که در یک خودرو نشسته است و افرادی مسلح در نزدیکی‌اش هستند.

با فرود هلی‌کوپتر نیروهای آمریکایی، مردی نقاب‌پوش که پارچه‌ای سفید به یک شاخه بسته است و آن را در دست دارد، برگدال را به سمت نیروهای آمریکایی منتقل می‌کند.

اقدام دولت آمریکا در مبادله این سرباز با زندانیان گوانتانامو بحث‌برانگیز بوده است و جمهوری‌خواهان هشدار داده‌اند که این مبادله، توافق با تروریست‌ها بوده است و می‌تواند جان آمریکایی‌های دیگر را به خطر بیندازد.

طبق قانون، دولت آمریکا برای هر گونه مبادله زندانیان گوانتانامو باید از ۳۰ روز قبل، کنگره را در جریان بگذارد و منتقدان دولت می‌گویند که باراک اوباما در توافق اخیر با طالبان، قانون را زیر پا گذاشته است.

حق نشر عکس AL EMARA
Image caption بو برگدال با پنج زندانی گوانتانامو مبادله شد

با این حال، رئیس‌جمهور آمریکا از تصمیم خود دفاع کرده و گفته است: "ما زنان و مردان سرباز خود را پشت سر جا نمی‌گذاریم."

دولت آمریکا گفته است که به دلیل نگرانی شدید از امنیت جانی بو برگدال با مبادله او موافقت کرده است.

ارتش آمریکا اعلام کرده است که وقایع سال ۲۰۰۹ میلادی در افغانستان را که منجر به اسارت بو برگدال شد، بازبینی می‌کند. ژنرال مارتین دمپسی، از افسران عالی‌رتبه، گفته است که حتی ممکن است این سرباز به دلیل ترک پست خود محاکمه شود.

گزارش شده است که بو برگدال شب‌هنگام و بدون اطلاع فرمانده خود پایگاهش را ترک کرده بود.

او هم‌اکنون وضعیتی باثبات دارد و در یک بیمارستان نظامی در آلمان است.

مطالب مرتبط