سه نفر در ارتباط با ربودن یک شهروند هندی در هرات بازداشت شدند

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption آقای صدیقی گفت که تمام توان خود را برای نجات فرد ربوده شده به کار خواهند گرفت

نیروهای امنیتی افغانستان، سه عضو گروه طالبان را به جرم دست داشتن در ربودن یک شهروند هندی در غرب افغانستان بازداشت کرده‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به آسوشیتد پرس گفته است: "سه عضو گروه طالبان که به نحوی با این آدم ربایی در ارتباط بوده‌اند، دستگیر شده‌اند و در حال بازجویی از آنها هستیم تا اطلاعات بیشتری در مورد محل نگهداری فرد ربوده شده به دست بیاوریم."

او گفت تا پایان کامل عملیات آزادسازی این گروگان هندی، نمی‌تواند جزییات بیشتری در اختیار خبرنگاران بگذارد اما تاکید کرد که وزارت داخله از پلیس هرات خواسته است تا از تمام توان خود برای پیدا کردن و نجات این فرد استفاده کنند.

آلکسیس پریم کمار، شهروند ۴۷ ساله هندی دو روز پیش در ولسوالی زنده‌جان هرات توسط افراد مسلح ناشناس ربوده شد.

به گفته مقام‌های محلی در هرات، آقای کمار که رئیس سازمانی موسوم به جی آر سی است و در زمینه حمایت از برنامه‌های آموزشی کار می‌کند، برای افتتاح ساختمان یک مکتب/مدرسه به این ولسوالی سفر کرده بود.

ساعتی پیشتر از ربوده شدن این شهروند هندی، خبر دیدار سوجیتا سنگ معاون وزیر خارجه هند با والی هرات منتشر شد.

حدود دو هفته پیش نیز سه مهاجم انتحاری به ساختمان کنسولگری هند در هرات حمله کردند که در این حمله به کارمندان کنسولگری آسیبی نرسید اما منجر به زخمی شدن دو محافظ افغان آن شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا در سفری که برای شرکت در مراسم تحلیف نارندرا مودی نخست‌وزیر جدید هند، به دهلی نو رفته بود، لشکر طیبه را مسئول این حمله دانست.

لشکر طیبه یک گروه غیرقانونی مستقر در پاکستان است که هند آن را مسئول حمله تروریستی به شهر بمبئی در سال ۲۰۰۸ دانسته بود.

هند در افغانستان نیروی نظامی ندارد اما منابع مالی چندین طرح بزرگ عمرانی، جاده سازی و آموزشی در این کشور را تامین می‌کند.

مطالب مرتبط