مردان نقاب‌پوش ۱۲ فرمانده گروه طالبان را اعدام کردند

Image caption نورستان از ولایت های نا امن است و ولسوالی کامدیش این ولایت تا حالا چند بار بین نیروهای امنیتی و گروه طالبان دست به دست شده

مقام‌های افغان از فعالیت یک گروه مشکوک و نقاب پوش در جنوب شرق افغانستان خبر می‌دهند که تا کنون هدف اصلی شان کشتن فرماندهان طالبان بوده است.

مسئولان حکومتی در ولایت نورستان گفته اند که این گروه مربوط "لشکر طیبه پاکستان" است و از مدتی به این سو، وارد ولایت نورستان در جنوب شرق شده اند و دست کم دوازده فرمانده محلی طالبان را تا حال به دار آویخته اند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، بامداد امروز گروهی از خبرنگاران را به پارون مرکز ولایت نورستان برد تا از مقام‌های محلی در مورد فعالیت‌های مشکوک این گروه بپرسد.

Image caption والی نورستان می‌گوید که گروه مشکوک از سوی لشکر طیبه رهبری می شود

ملیار صادق‌آزاد خبرنگار بی‌بی‌سی که نیز در این سفر با دیگر خبرنگاران بود. او می‌گوید که دلیل کشتن فرماندهان طالبان توسط گروه مشکوک، ناکامی آن‌ها در برهم زدن روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری انتخابات خوانده شده است.

حافظ عبدالقیوم والی نورستان هم هشدار داده که اگر جلو فعالیت این گروه صد نفری گرفته نشود، نورستان افغانستان به وزیرستان پاکستان مبدل خواهد شد.

آقای عبدالقیوم به خبرنگاران گفته که این گروه به نام "نقاب پوشان و سیاه‌پوشان" شهرت یافته اند و اخیرا دوازده فرمانده محلی گروه طالبان را به دلیل این‌که موفق به برهم زدن روند انتخابات نشدند، در ولسوالی کامدیش نورستان به دار آویخته اند.

والی نورستان همچنین گفته است که این افراد وابسته به گروه "بنیادگرای اسلامی پاکستان؛ لشکر طیبه است" و ماموریت دارد که شماری از فرماندهان طالبان را در افغانستان از بین ببرند.

تا هنوز منابع طالبان پاکستانی و لشکر طیبه در مورد این ادعای مقام های افغان حرفی نزده و نام و نشان اصلی جنگجویان مشهور به "سیاه‌پوشان و نقاب‌پوشان" روشن نیست.

امنیت ملی افغانستان در ولایت نورستان، نیز نوار ویدیوئی را در اختیار خبرنگاران گذاشته که در آن چند مرد نقاب پوش چهار نفر را پای چوبه دار می‌برند و حلق آویز می‌کنند.

خبرنگارانی که به نورستان برده شده بودند با شماری از مردم محل در مورد این نقاب پوشان صحبت کردند.

Image caption اداره امنیت ملی در نورستان، نواری ویدیویی را از جریان اعدام فرماندهان طالبان به دست این سیاه پوشان نشان داده اند

این افراد در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از دولت افغانستان خواسته اند که جلو فعالیت و گسترش نفوذ نقاب پوشان را بگیرد.

فعالیت مشکوک مردان سیاه‌پوش در ولایت نورستان خبر تازه‌ای نیست.

دو سال پیش در آوریل ۲۰۱۲ نیز خبرهایی در مورد فعالیت گروه‌های مشابه پخش شده بود اما از دو ماه به این سو خبرهای تایید نشده‌ای در مورد حضور گروه‌هایی که افراد طالبان را هدف قرار می‌دهند در ولایت‌های قندوز و فاریاب نیز مخابره شده است.

نورستان در شمال شرق افغانستان حدود صد کیلومتر مرز مشترک با مناطق قبایلی پاکستان دارد و گروه های شورشی در امتداد این مرز فعالیت دارند و از این مسیر برای نا امن کردن ولایت‌های جنوبی و شمال شرقی افغانستان استفاده می‌کنند.

ولسوالی کامدیش این ولایت به دلیل نفوذ افراد گروه طالبان تا حالا چند بار بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح دست به دست شده است.

Image caption ولایت نورستان با پاکستان هم مرز است و شورشیان طالبان در برخی از مناطق آن نفوذ دارند

مطالب مرتبط