ادامه رقابت‌های انتخاباتی افغانستان در روز خونین کابل

حق نشر عکس AP
Image caption رقابت‌های انتخاباتی بین دو نامزد همچنان ادامه دارد

کمتر از یک هفته مانده به پایان مبارزات انتخاباتی، رقابت میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همچنان ادامه دارد.

اولین برنامه انتخاباتی صبح روز جمعه ۱۶ جوزا/خرداد را عبدالله عبدالله با حضور در جمع ورزشکاران سازمان توسعه ورزش و جوانان آغاز کرد.

در این گردهمایی آقای عبدالله گفت که خوشحال است که حمایت آن‌ها را با خود دارد. او گفت که برای تقویت ورزش و معرفی ورزش در سطح ملی و بین‌المللی برنامه دارد و به آن توجه خواهد کرد.

هم‌زمان در گردهمایی دیگری در کابل، حزب ودان افغانستان از نامزدی اشرف غنی احمدزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت کرد.

سرور دانش، معاون دوم اشرف‌غنی احمدزی در این گردهمایی گفت که تنها حمایت از گروه انتخاباتی تحول و تداوم کافی نیست و هواداران باید خانه به خانه برای پیروزی آقای احمدزی تلاش کنند.

آقای دانش افزود: "شما بین دو تیمی که رقابت می‌کنند، چهار معیار را مد نظر قرار دهید و بر اساس این معیارها تصمیم بگیرید که به کدام یک رای می‌دهید."

او تامین وحدت ملی، تامین ثبات و امنیت، اصلاح اداره و رفع مشکلات اقتصادی را از مشخصه‌های گروه انتخاباتی خود یاد کرد و گفت که تیم رقیب توانایی آن را ندارد.

در ادامه حمایت‌ها از اشرف‌غنی احمدزی، اعضای ستاد انتخاباتی او گفته‌اند که ۱۲۰ نهاد اجتماعی از نامزدی آقای احمدزی اعلام پشتیبانی کرده‌اند.

در همین حال در یک برنامه دیگر انتخاباتی، حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان نیز در کابل از نامزدی عبدالله عبدالله اعلام حمایت کرد.

آقای عبدالله در سخنرانی خود در این گردهمایی گفت که گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی در تمام ولایت‌های افغانستان مشغول مبارزات انتخاباتی است و حمایت‌ها از این گروه هر روز وسیع‌تر می‌شود. او به هواداران خود گفت که در صورت پیروزی در انتخاباتی که هفته آینده برگزار می‌شود، به وعده‌های خود عملی خواهد کرد.

در مراسم دیگری که حوالی ظهر امروز به وقت محلی در شمال غرب کابل برگزار شد، 'شورای اجتماعی ندای آینده سازان افغانستان' نیز از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کرد.

آقای عبدالله هرچند در مسیر دو گردهمایی هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت اما در جمع هواداران خود با خونسردی ظاهر شد و سخنرانی کرد و در آغاز در مورد ماجرای انفجار گفت.

عبدالله عبدالله گفت افرادی که دست به حملات انتحاری انجام می‌زنند و غیرنظامیان را می‌کشند، در افغانستان آینده‌ای ندارند.

او گفت: "مردم افغانستان خواستار صلح و تامین امنیت و اداره سالم هستند که بتواند عدالت را تامین کند و بین شهروندان تبعیض قایل نشود."

عبدالله عبدالله افزود که دولتی ایجاد می‌کند که قانون و عدالت را در مورد همه اجرا کند.

زلمی رسول، نامزد دور اول انتخابات ریاست جمهوری و شماری از هوادارانش آقای عبدالله را در این گردهمایی همراهی می‌کردند.

در گردهمایی دیگری در پایتخت افغانستان، وحیدالله شهرانی، وزیر سابق معادن افغانستان با پیوستن به گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله، از نامزدی او حمایت کرد.

آقای شهرانی گفت که پس از گفت‌وگوهای زیاد با اعضای مجلس نمایندگان و بیش از یک ماه مشورت با چهره‌های مطرح سیاسی کشور با دقت و حساسیت زیاد تصمیم گرفته که از نامزدی آقای عبدالله حمایت کند.

گردهمایی وسیعی هم در ولایت جنوبی قندهار برای حمایت از نامزدی عبدالله عبدالله برگزار شده است.

آقای احمدزی نیز به قندهار سفر کرده که از برنامه ها و تعهدات خود با مردم قندهار بگوید.

آقای احمدزی در سخنرانی خود به افرادی که برای حمایت از او گرد هم آمده بودند، گفت که هدف همه آنها سربلندی، آرامی و پیشرفت افغانستان است و او تنها یک وسیله برای رسیدن به این اهداف است.

او گفت: "دلیل اینکه شما مرا انتخاب کرده‌اید، این نیست که من متعلق به قوم یا ولایت خاصی هستم و یا به زبان پشتو صحبت می‌کنم، بلکه شما مرا انتخاب کرده‌اید چون افغان هستم و برنامه دارم."

آقای احمدزی از مخالفان مسلح دولت نیز خواست که به گفت‌وگوهای صلح بپیوندند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هشت روز بعد میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می‌شود.

نامزدان شش روز دیگر وقت دارند تا با برگزاری تجمع و گردهمایی‌ به مبارزات انتخاباتی خود ادامه دهند.

مطالب مرتبط