عبدالله عبدالله نامزد انتخابات افغانستان از یک حمله انتحاری جان سالم به در برد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عبدالله از یک همایش انتخاباتی به همایش دیگر انتخاباتی خود می‌رفت که هدف حمله انتحاری قرار گرفت

در نتیجه یک حمله انتحاری به کاروان انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، موتر/خودروی حامل آقای عبدالله منهدم شده اما به خود او آسیبی نرسیده است.

این انفجار حوالی ظهر روز جمعه، ١٦ جوزا/خرداد در حومه شمال غربی کابل پایتخت اتفاق افتاد.

حشمت‌ استانکزی، سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که انفجار ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی اتفاق افتاد و کاروان انتخاباتی عبدالله عبدالله را هدف قرار داد.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان در خبرنامه‌ای گفته که رویداد زمانی اتفاق افتاد که یک حمله کننده انتحاری خود را در مسیر موتر حامل عبدالله عبدالله منفجر کرد.

در خبرنامه آمده که معلومات اولیه نشان می‌دهد که دست کم شش غیرنظامی در این رویداد کشته شده‌اند و ۲۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

مجید سعیدی، عکاس ایرانی در کابل هم جزو زخمی شدگان است.

او به بی‌بی‌سی فارسی گفت با موج انفجار به سمت شیشه‌ها پرتاب شده و از ناحیه سر آسیب جزئی دیده است.

آقای سعیدی می‌گوید حدود ۱۵ خودرو در کاروان آقای عبدالله بودند اما بمب به خودروی ششم چسبانده شده بود. به گفته او، بمب زمانی منفجر شد که موتر آقای عبدالله از محل گذشته بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای عبدالله گفت که به مبارزات انتخاباتی ادامه می‌دهد

عبدالله عبدالله نیز لحظاتی پس از این رویداد در تلویزیون‌های محلی ظاهر شد و گفت که چند تن از محافظانش زخمی شده‌اند. او گفت که چنین حملاتی مانع ادامه پیکارهای انتخاباتی گروه انتخاباتی اش نخواهد شد. آقای عبدالله گفت که زلمی رسول نامزد دور اول انتخابات که به تیم اصلاحات و همگرایی پیوسته است نیز وی را همراهی می‌کرد.

اعضای گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته‌اند که انفجار زمانی به وقوع پیوست که مراسم انتخاباتی گروه اصلاحات و همگرایی در سالن آریانا در جریان بود.

علی رضوانی، از اعضای ستاد انتخاباتی آقای عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که در این رویداد موتر/خودروی حامل آقای عبدالله کاملا منهدم شده اما به خود او آسیبی نرسیده است.

این نخستین حمله انتحاری به جان یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

مسئولیت حمله به جان عبدالله عبدالله را هنوز فرد یا گروهی به عهده نگرفته است. آقای عبدالله از سالن آریانا به سوی هتل انترکانتیننتال که مراسم دیگری جریان داشت در حرکت بود که انفجار اتفاق افتاد. رسانه‌های افغانستان جریان مبارزات انتخاباتی او را به طور زنده پخش می‌کردند.

واکنش‌ها

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان حمله به جان عبدالله عبدالله نامزد گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی را با الفاظ شدید محکوم کرده است.

در یک خبرنامه دفتر ریاست جمهوری آمده که آقای کرزی این حمله را کار دشمنان مردم افغانستان خوانده و گفته که "دشمنان این کشور نمی‌خواهند افغان‌ها با برگزاری انتخاباتی شفاف و آزاد، رئیس جمهوری بعدی خود را در فضایی صلح آمیز انتخاب کنند."

آقای کرزی از آدرس مشخصی نام نگرفته اما در هفته های اخیر همزمان با افزایش حملات موشکی پاکستان بر نقاط شرقی کشور، مقام‌های افغان از همتاهای پاکستانی خود خواسته‌اند که در تامین امنیت انتخابات افغانستان را یاری رسانند.

با این همه اشرف غنی احمدزی یگانه رقیب عبدالله عبدالله در دور دوم انتخابات اولین نفری بود که فورا حمله به جان آقای عبدالله را محکوم کرد.

آقای احمدزی در صفحه توئیتر خود نوشت: "ما حمله به محترم عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری را محکوم می‌کنیم، این عمل دشمنان افغانستان است که می‌خواهند روند دموکراتیک را در افغانستان را مختل کنند."

سفارت آمریکا در کابل نیز حمله انتحاری به جان عبدالله عبدالله را محکوم کرد و گفته که "مردم افغانستان سزاوار دموکراسی اند نه خشونت."

وزارت امور داخله افغانستان هم گفته که حمله به جان عبدالله عبدالله کار دشمنان افغانستان بوده است. در خبرنامه وزارت داخله آمده که نیروهای امنیتی به مردم اطمینان می‌دهند که مانع برهم زدن دور دوم انتخابات خواهند شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption موتر/خودروی حامل عبدالله عبدالله پس از انفجار

تا هشت روز دیگر دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار می‌شود و دو نامزد این انتخابات مشغول مبارزات انتخاباتی هستند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان موضوع امنیت را چالش بزرگی فراراه این انتخابات خوانده است. گروه طالبان که از یک ماه و نیم به این سو عملیات بهاری خود را آغاز کرده‌اند، هشدار داده بودند که این انتخابات را برهم خواهند زد.

بر اساس ماده هجدهم قانون انتخابات افغانستان هر گاه یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری وفات کند انتخابات از سر برگزار می‌شود.