داوودزی: از برنامه‌های دیروز عبدالله عبدالله اطلاع کامل نداشتیم

حق نشر عکس IEC
Image caption وزیر داخله گفت که نیروهای امنیتی از برنامه‌های دیروز آقای عبدالله به طور کامل آگاه نبوند

یک روز پس از سوءقصد ناکام به جان عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری، مقام‌های امنیتی بر افزایش هماهنگی امنیتی بین نامزدها و نیروهای امنیتی تاکید کردند.

دیروز (جمعه، ۱۶ جوزا/خرداد) آقای عبدالله هنگام خروج از یک همایش انتخاباتی در غرب کابل، با حمله دو خودروی مملو از مواد منفجره حامل دو مهاجم انتحاری مواجه شد، شش تن به شمول اعضای ستاد آقای عبدالله کشته شدند، اما به خودش آسیبی نرسید.

در نشستی که امروز برای هماهنگی مسایل امنیتی پیکارهای انتخاباتی و روز انتخابات در دفتر کمیسیون مستقل انتخابات برگزار شد، عمر داوودزی وزیر داخله/کشور گفت که نیروهای امنیتی از برنامه‌های دیروز آقای عبدالله به طور کامل آگاه نبوند.

آقای داووزی گفت که پس از آن که مشخص شد که انتخابات با شرکت دو نامزد به دور دوم می‌رود، تدابیر امنیتی هر دو نامزد افزایش یافت و معمولاً ستادهای آنها ۴۸ ساعت پیش از برگزاری همایش‌های انتخاباتی، به نیروهای امنیتی اطلاع می‌دهند.

به گفته او، ولی در روز جمعه همایش‌های متعددی برگزار شد که نیروهای امنیتی به ویژه از برگزاری یکی از همایش‌هایی که آقای عبدالله در آن شرکت می‌کرد، اطلاع نداشتند.

آقای عبدالله دیروز در پایان یک همایش انتخاباتی در هتل آریانای کابل، با کاروان همراهش به سوی هتل اینترکانتیننتال به راه افتاد، اما هنوز از هتل نخست فاصله چندانی نگرفته بود که با حمله مهاجمان مواجه شد.

نشست امنیتی امروز در غیاب آقای عبدالله و با حضور اشرف غنی احمدزی رقیبش، عمر داوودزی وزیر داخله، رحمت‌الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی، شرمحمد کریمی رئیس ستاد ارتش، احمدیوسف نورستانی رئیس و اعضای کمیسیون انتخابات برگزار شد.

Image caption آقای عبدالله با سخنرانی در همایش هوادارانش در کاپیسا، قصد داشته این پیام را بفرستد که حمله دیروز تاثیری بر مبارزات او نداشته است

وزیر داخله گفت که از شام امروز برنامه‌های امنیتی تشدید می‌شود و تدابیر امنیتی تا روز برگزاری انتخابات به تدریج به اجرا گذاشته خواهد شد.

آقای داوودزی گفت که در دور دوم انتخابات سطح تهدیدها بالا است و نیروهای امنیتی هم تدابیر بیشتری را روی دست گرفته‌اند.

سرپرست اداره امنیت ملی گفت که همه تهدیدهای امنیتی علیه روند انتخابات شناسایی شده و تلاش‌ها برای خنثی کردن این تهدیدها آغاز شده است.

با این حال، ادامه پیکارهای انتخاباتی در بیرون از کابل بیانگر آن است که نامزدها و هواداران آنها این تهدیدها را چندان جدی نگرفته‌اند.

آقای عبدالله امروز در همایش بزرگی از هوادارانش در ولایت کاپیسا در شمال کابل شرکت کرده و ناظران معتقدند که او با سخنرانی در این همایش، قصد داشته این پیام را بفرستد که حمله دیروز تاثیری بر مبارزات او نداشته است.

او دیروز هم دقایقی پس از دو انفجار انتحاری پی هم که منجر به انهدام موتر حامل او و یک موتر حامل محافظانش شد، در یک همایش دیگر شرکت کرد. آقای عبدالله نخستین سخنران این همایش بود و پیام ضمنی‌اش این بود که این حمله خللی بر اراده او وارد نکرده است.

در همین حال، عبدالرشید دوستم معاون اول اشرف غنی احمدزی، احمدضیا مسعود از حامیان او و شماری از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی آقای غنی در همایشی در ولایت شمالی بغلان شرکت کردند.

Image caption اعضای ارشد ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی در همایشی در ولایت شمالی بغلان شرکت کردند

با این همه، نشست امروز در کمیسیون انتخابات بیانگر آن است که نهادهای امنیتی به دنبال حمله دیروز به آقای عبدالله، امنیت جان نامزدها، پیکارهای انتخاباتی و فعالیت‌های کمیسیون انتخابات را بیش از پیش جدی گرفته‌اند.

وزیر داخله در این نشست تاکید کرد که نهادهای امنیتی مکلف و متعهد به تامین امنیت نامزدها، همایش‌های انتخاباتی و کل روند انتخابات هستند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به آقای عبدالله را به عهده نگرفته‌اند.

از سوی دیگر، گروه طالبان تهدید کرده که امنیت انتخابات را برهم خواهد زد و افزایش رویدادهای امنیتی در هفته‌های اخیر هم بیانگر تشدید فعالیت‌های این گروه است.

در دور اول انتخابات در شانزدهم حمل/فروردین، این گروه نتوانست مانع برگزاری انتخابات شود و انتخابات در فضای نسبتا آرام برگزار شد. دولت گفته که شورشیان انتخابات ۲۴ جوزا هم نمی‌توانند اخلال کنند.

مطالب مرتبط