روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۷ ثور

Image caption تیتر و عکس روزنامه هشت صبح

یک هفته مانده به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، حمله انتحاری به جان آقای عبد الله نامزد پیشتاز دور اول و تامین امنیت دو نامزد دور دوم انتخابات از موضوعات اصلی روزنامه‌های امروز کابل است.

روزنامه چراغ نوشت که اگرچه تاکنون مسئولیت حمله به جان عبد الله عبد الله را تاکنون کسی به عهده نگرفته است ولی این حمله نشان داد که موضوع تامین امنیت و تضمین سلامت روانی مردم در انتخابات چالش بزرگی فرا روی انتخابات بوده و نمی‌شود به اطمینان مسئولان امنیتی کشور درباره انتخابات باور کرد.

سرمقاله نویس چراغ می‌نویسد اگر این حمله به موفقیت می‌انجامید؛ بدون شک کشور را دستخوش حوادث تلخ و غیر قابل کنترل می‌کرد که پیش بینی خسارت سیاسی و اجتماعی قابل محاسبه نبود.

این روزنامه افزوده که براساس قانون اساسی افغانستان اگر یکی از نامزدها در جریان مبارزات انتخاباتی و قبل از اعلام نتایج نهایی کشته شوند، انتخابات دوباره از نو برگزار خواهد شد.

حمله به داکتر عبدالله کار کیست؟

روزنامه ماندگار نوشت که دیروز کاروان خودروهای آقای عبدالله، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هدف دو حمله انتحاری قرار گرفت. در این حمله آقای عبدالله و همراهانش از این انفجار جان سالم به‌در بردند؛ اما شماری از محافظان و حامیان او کشته و زخمی ‌شدند.

این روزنامه می‌نویسد که بررسی‌ها نشان داده که دلیل این انفجار، خودرو پر از مواد انفجاری بوده که راننده آن در برابر خودرو شخص عبدالله انفجار داد.

ماندگار انتقاد کرده که این حادثه نشان داد که نهادهای امنیتی کشور در زمینه تامین امنیت، این نامزد ریاست‌جمهوری کوتاهی کرده‌اند. تنظیم چنین حمله‌ای، فرا راه یکی از نامزدان مطرح ریاست جمهوری کماکان یک کار برنامه‌ریزی شده است.

این روزنامه افزوده است که چنین حملاتی نمی‌تواند به تنهایی کار طالبان و سایر گروهک‌های هراس‌افگن باشد.

خوابگردها و تروریست‌ها

روزنامه جامعه باز نوشت که روزهای دشواری در پیش ‌رو است. همه‌چیز کشور با انتخابات گره خورده است. سرنوشت جنگ با تروریسم در نتیجۀ همین انتخابات روشن خواهد شد. ثبات سیاسی در کشور و زندگی سراسر رنج و محنت انسان افغانی، از رهگذر همین انتخابات رقم خواهد خورد. آیندۀ باندهای غارت و یغماگران زندگی مردم تا حدی زیادی به حکومتی بستگی دارد که در فردای انتخابات تشکیل خواهد شد.

این روزنامه افزوده که هراقدامی که روند کنونی را دچار اختلال کند، حمله بر تمام مردم افغانستان و تمام نیروهای سیاسی‌ به شمار می‌رود که به قاعدۀ بازی دموکراتیک باورمند است. ناکامی انتخابات، ناکامی مردم افغانستان خواهد بود.

جامعه باز افزود که تروریسم، امری پیچیده است. یکی از پیچیده‌ترین پدیده‌های روزگار ما. از روزگاری که جریان‌های تکفیری، حمله‌های انتحاری را به عنوان الگویی از مبارزۀ سیاسی و نظامی، در سرزمین‌های اسلامی روی دست گرفتند، زمان‌ زیادی سپری شده است. باگذشت زمان، بسیاری از گروه‌هایی که به‌نوعی به اسلامی سیاسی وابستگی و تعلق خاطر دارند، ترور را جهاد نامیده‌اند و با استفاده از این مفهوم برای تروریسم، مبادی دینی نیز تمهید کرده‌اند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که انتظار می‌رود رهبران دوتیم انتخاباتی با همدلی، تعامل و رقابت مسئولانه، زمینه‌های صلح و ثبات سیاسی در کشور را فراهم سازند و افغانستان را به جامعه‌ای‌ عاری از تروریسم و مطلق‌اندیشی مبدل کنند.

انتخابات برگزار می‌شود

روزنامه آرمان ملی با اشاره به حمله دیروز به آقای عبدالله نوشت که اکنون سوال اساسی این است که چرا دشمنان کشور از برگزاری یک انتخابات سالم که منتج به ایجاد یک حکومت مقتدر گردد، می‌هراسند؟

این روزنامه می‌نویسدکه دشمنان وتروریستان کشور می‌دانند که اگر این انتخابات بصورت سالم وقابل قبول برگزار شود، دولت آینده از حمایت اکثریت برخوردار بوده و با راه اندازی برنامه‌های خوب امنیتی عرصه را بر دشمنان کشور محدود می‌کند.

آرمان ملی تاکید کرده که خونسردی و تحمل آقای عبدالله نشان داد که این نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصمم است تا آخر بازی به پیش برود واز مرگ نمی‌هراسد. از سوی دیگر آقای احمدزی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری با محکوم کردن این حمله به دشمنان افغانستان نشان داد که رقابت انتخاباتی به معنی مخاصمت نبوده وهردو نامزد شامل یک روند ملی هستند.

این روزنامه افزوده که باید نیروهای امنیتی مصونیت هر دونامزد را جداً در نظر داشته باشند و نگذارند دشمنان مردم و ملت با توطئه یکی از نامزدان را حذف کند که در آنصورت کشور گرفتار یک بحران جدی و بزرگ خواهد شد.

گارد ریاست‌جمهوری مسئولیت بگیرد

۸صبح نیز نوشت؛ با آن‌که یکی از اداره‌های امنیت ملی کشور مسئولیت حفاظت از نامزدان را به‌دوش دارد، اما این اقدامات به تنهایی کافی نیست. باید وزارت‌خانه‌های امنیتی در هماهنگی با سازمان امنیت ملی کشور، برنامه‌ای هماهنگ برای حفاظت از نامزدان روی‌دست بگیرند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که بهتر است گارد ویژه ریاست‌جمهوری که تجربه، تخصص و تجهیزات لازم را در اختیار دارد، در حفاظت از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری همکاری کند.

۸صبح در ادامه افزوده است که اعضا گارد ویژه ریاست‌جمهوری که توسط کشورهای عضو ناتو، به‌ویژه آمریکا آموزش دیده‌اند و تجهیزات لازم را در اختیار دارند، در طول ده‌سال گذشته به خوبی توانسته است از عهده حفاظت از رئیس‌جمهور کرزی برآید.

این روزنامه می‌نویسد که هر دو نامزد رئیسان جمهور بالقوه‌اند، بنابراین بسیار ضروری است که امنیت‌شان تضمین شود. ترور هر یک از نامزدان انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری، علاوه بر این‌که حق حیات یک انسان را سلب می‌کند، پیامدهای خطرناکی برای کشور دارد.

مطالب مرتبط