روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۸ جوزا

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامات محلی از کشته شدن ۷۳ نفر در اثر سیل در بغلان خبر داده‌اند

مقامات شمال افغانستان تایید کردند که بر اثر بارش باران و جاری شدن سیل، دست کم ۷۳ نفر در ولایت بغلان کشته شده‌اند. گزارش‌ها از تخریب ۲ هزار خانه و ناپدید شدن ۲۰۰ نفر دیگر حکایت دارد.

رویداد بغلان، بحث مبارزه با حوادث طبیعی و امنیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۸ جوزا/خرداد کابل است.

'بغلان فراموش نشود'

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که در وضعیت کنونی بغلان، عملیات کمک‌‌رسانی باید به ‌صورت فوری راه افتد و اداره مبارزه با حوادث در هماهنگی با ریاست حالت‌های اضطراری وزارت دفاع، این پروسه را مدیریت کنند.

۸‌صبح نوشته که در بحبوحه انتخابات و در این کش و قوس‌های سیاسی، نباید سیلاب‌زدگان فراموش شوند.

نویسنده ۸‌صبح افزوده که هرچند وزارت دفاع این روزها سرگرم تدابیر امنیتی دور دوم انتخابات است، اما با آن‌هم ریاست حالات اضطراری این وزارت، باید در عملیات کمک‌رسانی به سیلاب‌زدگان بغلان سهم بگیرد. ۸‌صبح از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری و سیاستمداران کشور هم خواسته که دولت و اداره‌های مربوط را تشویق کنند تا به سیلاب‌زدگان کمک کنند و ستادهای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، مقداری پول برای کمک به آسیب‌دیدگان سیلاب ولایت بغلان اختصاص دهند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که نهادهای مردمی و دولتی و امدادرسان باید با تلاش هر چه بیشتر به کمک مردم بغلان بشتابند.

افغانستان نوشته گزارش‌ها حاکی است که میزان کمک‌ها به تناسب حجم فاجعه کم است و مردم به ابتدایی‌ترین کمک‌ها برای زنده ماندن نیاز دارند.

افغانستان از عملکرد دولت در واکنش به این حوادث انتقاد کرده و نوشته که "دولت افغانستان نه در زمستان و نه در بهار و نه دیگر فصل‌ها، آمادگی مبارزه با حوادث طبیعی را ندارد و همیشه دلخوش به بیانیه‌های طویل و غیر واقعی است."

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که سیل، "بلا" نیست بلکه بلا، فقدان مدیریت بحران در چنین پدیده‌هایی است.

سخن جدید نوشته که در کشورهای دیگر، سیل را مهار کرده و از آن برای تولید انرژی استفاده می‌کنند اما در افغانستان هنوز این پدیده قربانی می‌گیرد.

سخن جدید از دولت افغانستان خواسته که با راهکارهای مناسب، حوادث طبیعی را مدیریت کند و آفت‌ها و آسیب‌های آن را کاهش دهد.

امنیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری

حق نشر عکس ali.mujtaba
Image caption آقای عبدالله از یک همایش انتخاباتی به همایش دیگر انتخاباتی خود می‌رفت که هدف حمله انتحاری قرار گرفت

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که حمله بر عبدالله عبدالله یکی از نامزدان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نشان داد که مخالفان مسلح در تلاش اند تا انتخابات را مختل کنند.

آرمان ملی نوشته که چنین رویدادهایی می‌تواند در وضعیت فعلی افغانستان بحران‌ساز باشد.

نویسنده آرمان ملی از نهادهای امنیتی می‌خواهد که به امنیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری توجه بیشتری داشته باشند.

آرمان ملی می‌نویسد که مردم نیز می‌توانند در راستای تامین امنیت انتخابات به نهادهای امنیتی کمک کنند و باید این کار را وظیفه خود بدانند.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که باید این حادثه موشکافی شود و با تحقیق جدی معلوم شود که برنامه‌ریزی آن از سوی چه کسانی صورت گرفته است.

مسئولیت حمله انتحاری روز جمعه بر عبدالله عبدالله را کسی برعهده نگرفته است.

ماندگار به سخنان آقای عبدالله اشاره کرده و نوشته که "بهترین پاسخ به این حملات مخالفان مسلح، رفتن به پای صندوق‌های رای است."

مطالب مرتبط