برادر رئیس جمهور کرزی از اشرف غنی حمایت کرد

Image caption قیوم کرزی، یکی از هشت نامزد دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بود

قیوم کرزی، برادر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از اشرف غنی احمدزی، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت کرد.

در مراسمی که به همین مناسبت در شهر کابل برگزار شده بود، او گفت که برای ایجاد افغانستانی آرام، آباد و آزاد به تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی پیوسته است.

آقای کرزی افزود: "مشارکت مردم در دور اول انتخابات نشان از وفادارای آنها به این نظام بود ومسئولیت ما است تا زمینه مشارکت بیشتر مردم را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نیز فراهم کنیم."

او گفت: "اشرف غنی و عبدالله به نظرم یک نفر هستند و انتخابات دور دوم افغانستان اکنون در دست دو فرد عالم باقی مانده است و از نظر عاطفی نیز مشکل است که از میان دو برادر یکی را انتخاب کنید، ولی من با توجه به شناخت و همکاری‌هایی که با اشرف غنی داشتم از او حمایت کردم."

آقای کرزی تاکید کرد که افغانستان در مرحله حساس تاریخی قرار گرفته و گفت:" توهین به یک شهروند افغانستان، بی‌عزتی به تمام مردم این کشور خواهد بود. پس باید با خلوص در مبارزات انتخاباتی سهم بگیریم."

او افزود:"انتخابات تنوع برنامه و مبارزات است، و باید مانند انسان‌های مسئول و با درایت مبارزات انتخابات را پیش ببریم و براساس اصول اسلامی و فرهنگ افغانی به همدیگر احترام بگذاریم و احساساتی عمل نکنیم و انتخابات را به یک جشن مردمی برای این کشوربدل سازیم."

چهره خبرساز انتخابات ۹۳

قیوم کرزی یکی از چهره‌های خبرساز انتخابات سال ۱۳۹۳ افغانستان بود. در ابتدای نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برخی این گمان را مطرح کردند که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از برادرش حمایت خواهد کرد.

حق نشر عکس fg
Image caption گفته می‌شود رای زلمی رسول در دور اول انتخابات از ولایت‎های نا آرام قندهار، ارزگان و هلمند بیشتر با نفوذ و تلاش‌های قیوم کرزی به دست آمد

بعدا شماری از سران اقوام پشتون که از ولایت‌های مختلف افغانستان در کابل گرد هم آمده بودند، تلاش کردند تا زمینه تفاهم میان چند نامزد مشخص که آقای کرزی هم جزء آنها بود و انتخاب یک نامزد واحد از میان آنها را فراهم کنند.

اما اشتراک‌کنندگان در این جرگه نتوانستند به توافقی دست پیدا کنند.

قیوم کرزی در پایان کار این جرگه از افرادی که در آن شرکت کرده بودند تشکر کرد و گفت که به باور او راه حل مشکلات افغانستان، مشارکت در انتخابات است و او تلاش خواهد کرد به مبارزات انتخاباتی خود ادامه دهد.

به گفته منابع آگاه، اعضای جرگه قومی تصمیم گرفته بودند که زلمی رسول به نفع قیوم کرزی کنار برود و نظر خود را با حامد کرزی، رئیس جمهوری هم در میان گذاشتند که از سوی رئیس جمهور رد شد.

این تلاش‌ها باعث شد که تعدادی از نامزدها رئیس جمهور کرزی را به مهندسی انتخابات متهم کنند.

اما اندکی پس از این رایزنی‌ها، قیوم کرزی به نفع زلمی رسول از ادامه نامزدی در انتخابات انصراف داد.

حامد کرزی از کنار رفتن برادرش از روند انتخابات استقبال کرد و گفت که خود او برادرش را تشویق به کناره‌گیری از مبارزات انتخاباتی کرده اما اینکه قیوم کرزی به نفع کدام یک از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کنار رفته‌، تصمیم شخصی‌اش بوده است.

زلمی رسول و محمود کرزی، دیگر برادر رئیس جمهور افغانستان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از عبدالله عبدالله حمایت کرده‌اند.

مطالب مرتبط