افغانستان: کشورهای همسایه در زمینه مبارزه با مواد مخدر همکاری کنند

حق نشر عکس
Image caption افغانستان تولید کننده عمده تریاک در جهان است ولی مواد شیمیایی مورد نیاز برای تبدیل تریاک به سایر فرآورده‌ها از سایر کشورهای منطقه وارد این کشور می شود

دولت افغانستان از کشورهای منطقه خواست تا به دور از مسایل سیاسی در راستای مبارزه با مواد مخدر این کشور را یاری رساند.

مبارز راشدی، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان همسایه‌های این کشور خواست تا از ورود مواد شیمیایی که برای تبدیل تریاک به فرآورده‌های دیگر از قبیل شیشه (کریستال)، هروئین و سایر ترکیبات تولید شده از این مواد به کار می‌رود به افغانستان جلوگیری کنند.

افغانستان مدعی است که این مواد شیمیایی در افغانستان تولید نمی‌شوند و اغلب از کشورهای همسایه به افغانستان می‌آیند و قاچاقچیان مواد مخدر برای بالاتر بردن ارزش و کم کردن از حجم مواد مخدر تولید شده از آن استفاده می‌کنند.

این درخواست در سند جدید همکاری‌های منطقه‌ای برای مبارزه با مواد مخدر که امروز توسط دولت افغانستان به نمایندگان کشورهای منطقه و شماری از کشورهای اروپایی ارائه شده بود، درج گردیده است.

مبارز راشدی در مراسم ارائه این سند پذیرفت که پس از ۱۲ سال، تلاش‌های دولت این کشور و جامعه جهانی در راستای مبارزه با مواد مخدر نتایج قناعت‌بخشی نداشته است.

او گفت که به این دلیل وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان طرزالعمل همکاری‌های منطقه‌ای در این زمینه را از نو تدوین کرده است.

در طرزالعمل جدید افغانستان خواستار همکاری جدی کشورهای همسایه در زمینه تبادل اطلاعات، دستگیری قاچاقچیان، کشف و ضبط مواد مخدر و جلوگیری از ورود مواد شیمیایی به افغانستان شده است.

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل/ فروردین امسال، باعث شده که تخریب مزارع خشخاش در این کشور کاهش یابد

آقای راشدی گفت که با اجرایی شدن این طرزالعمل، مبارزه با مواد مخدر جدی‌تر و موثرتر ادامه خواهد یافت.

وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان گفت مشکلاتی که در اجرای قانون، ارائه درآمد جایگزین و کمک به کشاورزان قبلا وجود داشت، در طرزالعمل جدید برطرف شده‌ است.

او ابراز امیدواری کرد که کشورهای منقطه به مواد مخدر به عنوان یک تهدید جدی بشری برای سلامت و توانایی نسل جوان نگاه کنند و بدون توجه به مسایل سیاسی با آن برخورد کنند.

چندی قبل نیز وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام کرد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل/ فروردین امسال، باعث کاهش تخریب مزارع خشخاش در این کشور شده است.

هارون رشید شیرزاد، معاون این وزارت گفته بود که در سال جاری فقط حدود دو هزار هکتار زمینی که زیر کشت خشخاش رفته بود، نابود شده است در حالیکه این رقم در سال‌های گذشته در زمان مشابه به هفت تا ده هزار هکتار می‌رسید.

بر اساس آخرین گزارش حکومت افغانستان و اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل (UNODC)، در سال گذشته کشت خشخاش در افغانستان به ۲۰۹ هزار هکتار رسیده که ۳۶ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی نشان می‌داد.

تولید تریاک نیز نسبت به سال ۲۰۱۲ میلادی ۴۹ درصد افزایش داشته است.

براساس گزارش سال ۲۰۱۳ درآمد حاصل از فروش مواد مخدر در این کشور بالغ بر ۷۱۷ میلیون دلار اعلام شده که چهار درصد از درآمد ناخالص ملی افغانستان را تشکیل می‌داد.

مطالب مرتبط