وزارت دفاع: تهدیدهای امنیتی در آستانه انتخابات بالا می‌رود

حق نشر عکس Reuters

وزارت دفاع افغانستان گفته که با نزدیک شدن روز برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت بیشتر خواهد شد.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع در یک نشست خبری در کابل گفت آنها اطلاعاتی دارند که تهدیدهای امنیتی در چند روز مانده به انتخابات افزایش خواهد یافت اما نیروهای امنیتی آماده پاسخگویی به هر گونه تهدیدی هستند.

سخنگوی وزارت دفاع گفت که حضور گسترده مردم در دور اول و ستایش نهادهای مدنی و اجتماعی، روحیه نیروهای امنیتی را بهتر ساخته و نظامیان افغان با تجربه‌هایی که از دور اول آموخته‌اند، آماده تامین امنیت دور دوم هستند.

آقای عظیمی گفت: "تهدیدها را دست کم نمی‌گیریم، تهدیدها نسبت به گذشته بیشتر است، به ویژه که اطلاعاتی وجود دارد که در دو سه روزی که به انتخابات می‌ماند فعالیت‌های دشمن افزایش خواهد یافت اما از لحاظ دیگر اطلاعات لازم پیش ما موجود است و از نقطه نظر ظرفیت و قابلیت‌ها مشکلی نداریم."

وزارت دفاع در حالی از احتمال افزایش تهدیدهای امنیتی در روزهای برگزاری انتخابات خبر می‌دهد که اخیرا عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات در کابل پایتخت افغانستان هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت.

در این حمله به آقای عبدالله آسیبی نرسید اما دست کم شش کشته و ۲۲ زخمی بر جای گذاشت. آمار تلفات این رویداد از سوی نهادهای مختلف بالاتر اعلام شده است.

شورای امنیت ملی و ریاست امنیت ملی افغانستان گفته که لشکر طیبه پاکستان در عقب این حمله بوده است. عبدالحسیب صدیقی سخنگوی امنیت ملی به خبرنگاران گفت که این حمله در پیشاور پاکستان طرح ریزی شده بود.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان همچنین گفت که با وجود افزایش تهدیدهای امنیتی، مخالفان مسلح دولت از جمله گروه طالبان در بر آورده کردن اهداف راهبردی خود با شکست مواجه شده و ناکام مانده‌اند.

آقای عظیمی می‌گوید که بر اساس اطلاعاتی که دارند، برهم زدن دور اول انتخابات، حمله به شهرهای بزرگ و بستن بزرگراه‌ها از اهداف استراتژیک گروه طالبان بوده که در هیچ کدام آن موفقیتی نداشته‌اند.

گروه طالبان اما همزمان با رفتن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم، عملیات بهاری خود را آغاز کردند. این گروه هشدار داده که مانع برگزاری انتخابات می‌شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دو روز پیش یک حمله کننده انتحاری کاروان انتخاباتی عبدالله عبدالله را هدف قرار داد

اما آن گونه که مقام‌های افغان می‌گویند تامین امنیت انتخابات تنها بستگی به مبارزه با گروه طالبان ندارد.

مقام های دولت افغانستان هفته گذشته اعلام کردند که هدف حملات موشکی اخیر پاکستان به افغانستان نیز برهم زدن انتخابات ریاست جمهوی است.

حامد کرزی رئیس جمهوری کشور به نیروهای امنیتی خود دستور داده که در صورت بی‌نتیجه ماندن اقدامات دیپلماتیک در مورد حملات موشکی پاکستان در نقاط شرقی و تکرار این حملات، آماده اقدام باشند.

ظاهر عظیمی گفت که آمادگی‌های لازم گرفته شده اما دولت افغانستان همچنان سعی دارد که دو کشور از راه گفت‌وگوهای سیاسی به نتیجه برسند.

اداره امنیت ملی افغانستان نیز از گرفتاری دوازده تن به اتهام تلاش برای انجام حملات انتحاری در مناطق مختلف، خبر می‌دهد.

به اساس گفته های سخنگوی امنیت ملی این افراد در ولایت‌های کابل، تخار، جوزجان و پکتیا مشغول سازماندهی حملات انتحاری بودند. یک تن از آن ها رهبری یک گروه هفت نفری مهاجمان انتحاری را در جوزجان به عهده داشت.

دو نفر از بازداشت شده ها نیز نوجوانان پانزده ساله اند.

تعطیلی مدارس

در همین حال شورای وزیران افغانستان در نشستی تصمیم گرفته که مکاتب/مدارس خصوصی و دولتی را تا پایان برگزاری انتخابات تعطیل کند.

وزارت معارف در خبرنامه‌ای گفته که هدف این تصمیم، حفظ امنیت دانش آموزان و مراکز آموزشی است.

حق نشر عکس AFP
Image caption کمیسیون انتخابات در بعضی از ولایت‌ها صندوق‌های رای را در مکاتب و مراکز آموزشی می‌گذارد

وزارت معارف با ارسال خبرنامه‌ای گفته: "به منظور برگزاری بهتر انتخابات، برای مصئونیت دانش آموزان و مکاتب و به هدف کاهش تهدیدهای مخالفان مسلح به مراکز آموزشی تمام مکاتب دولتی و خصوصی و نهادهای تعلیمی از سه شنبه ۲۰ جوزا/خرداد تا دوشنبه هفته آینده ۲۶ جوزا تعطیل می‌باشد."

وزارت کار و امور اجتماعی نیز اعلام کرده که این تعطیلی شامل حال دانشگاه‌های خصوصی و دولتی هم می‌‎شود.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه هفته آینده (۲۴ جوزا/خرداد) برگزار می‌شود. این انتخابات برای افغانستان سرنوشت ساز است چرا که برای اولین بار قرار است قدرت از یک رئیس جمهوری منتخب به صورت صلح آمیز و دموکراتیک به رئیس جمهوری منتخب دیگر انتقال یابد.

امنیت که بزرگترین چالش برگزاری این انتخابات در کنار شرایط اقلیمی و صعب‌العبور بودن مراکز عنوان شده، آزمون بزرگی برای نیروهای امنیتی افغانستان است.

مطالب مرتبط