روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۹ جوزا

حق نشر عکس Reuters l AFP l Getty
Image caption دو روز دیگر از مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است

چهار روز دیگر تا برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است.

ادامه مبارزات انتخاباتی، امنیت انتخابات و مشارکت مردم در آن سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۹ جوزا/خرداد کابل است.

همچنان امروز گزارش تحقیقی در مورد غصب بیش از صدهزار جریب زمین در ولایت هرات در روزنامه ۸‌صبح نشر شده است.

مسایل قومی در مبارزات انتخاباتی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که شماری از نامزدان و حامیان آنها کینه های قومی را در بین مردم تشدید می کنند.

۸‌صبح نوشته که فضای مجازی و حقیقی از کینه‌های قومی پر شده و این نوع ادبیات و این شیوه پیکارهای انتخاباتی، به همبستگی اجتماعی آسیب جدی وارد می‌کند.

۸‌صبح افزوده که سیاستمداران و اعضای ستادهای انتخاباتی کمی به فکر آینده باشند زیرا دشمن‌تراشی‌های قومی، فردا، کار را برای همه دشوار خواهد کرد.

۸‌صبح می نویسد که پیامد انتخابات باید یک حکومت کارا با پایه‌های وسیع مردمی و یک اپوزیسیون فعال و پویا باشد، این امر زمانی ممکن است که اعضای ستادها، کینه‌های قومی را تشدید نکنند.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد که در هر انتخاباتی یک طرف بازنده و یک طرف برنده است و الزامی هم نیست که طرف‌ها در انتخابات‌ها، به تفرقه‌افکنی و یا نفرت‌پراکنی دست بزنند.

ماندگار نوشته انتظار مردم افغانستان از هر دو تیم انتخاباتی این است که در چند روز باقی مانده برای کمپین انتخاباتی شان به مسایل قومی پشت پا بزنند و سعی کنند که با توجه به برنامه ها و اهدافی که دارند که از مردم رای بگیرند.

مشارکت مردم در انتخابات

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چهار روز بعد برگزار می شود

روزنامه افغانستان می نویسد که با وجود افزایش ناامنی ها در روزهای اخیر، مردم این کشور برای شرکت در انتخابات لحظه شماری می کنند.

افغانستان نوشته که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری نیز نگرانی های امنیتی وجود داشت اما این موضوع در این دور جدی تر شده است.

افغانستان افزوده که با وجود این چالش، حضور گرم مردم در مبارزات انتخاباتی نامزدان، نشان می دهد که مردم اشتیاق زیادی برای شرکت در انتخابات دارند.

روزنامه انیس نیز می نویسد که تهدیدهای مخالفان مسلح مانع رای دهی مردم در روز انتخابات نخواهد شد.

انیس نوشته که مردم افغانستان با اشتراک میلیونی در انتخابات به خشونت 'نه' گفته و به همه جهانیان ثابت خواهند کرد که مردم این کشور یک افغانستان مترقی و آرام می خواهند.

بی طرفی حکومت در انتخابات

روزنامه آرمان ملی می نویسد که پس از دور اول انتخابات ریاست جمهوری، از سوی ستادهای انتخاباتی انتقادهای زیادی از اعضای کمیسیون های انتخاباتی مطرح شد و پیشنهاداتی برای اصلاح در آنها و برطرفی شماری از این افراد ارائه شد.

آرمان ملی نوشته که ریاست جمهوری که نقش مهمی در جابه جایی اعضای این کمیسیون ها دارد، در پاسخ به این انتقادها "خود را به کوچه حسن چپ زد".

آرمان ملی افزوده که شماری به این باورند که رئیس جمهوری خود را بی طرف اعلام کرده اما از طریق افراد گماشته شده خود انتخابات را مهندسی می کند.

نویسنده آرمان ملی از رئیس جمهوری خواسته که هرچه زودتر اصلاحات لازم را در کمیسیون های انتخاباتی بیاورد اگرنه مردم به بی طرفی او بی باور خواهند شد.

غصب بیش از صدهزار جریب زمین

حق نشر عکس 8am
Image caption روزنامه هشت صبح به اسنادی از غصب صد هزار جریب زمین در هرات دست یافته است

روزنامه ۸‌صبح امروز گزارش تحقیقی تازه ای را منتشر کرده است.

یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که در جریان چند سال گذشته، بیش از ۱۰۰هزار جریب زمین دولتی در شهر هرات و ولسوالی‌های این ولایت غصب شده است.

بر اساس اسناد رسیده به ۸صبح، ۶۵۰ تن که شامل برخی از مسئولان دولتی، زرومندان، فرماندهان پیشین جهادی و بزرگان قوم است، با ساختن اسنادهای جعلی از یک الی ۳ هزار جریب زمین دولتی را در هرات غصب کرده‌اند. ۸‌صبح نوشته که غاصبان زمین در هرات، زمین‌های دولتی را به شهرک‌ها، کارخانه ها، شرکت‌ها و بلندمنزل‌ها تبدیل کرده‌اند.

مطالب مرتبط