امنیت ملی افغانستان خط ویژه تلفنی برای تامین امنیت انتخابات ایجاد کرد

حق نشر عکس nds
Image caption تماس با شماره ۱۹۱۹ برای شهروندان افغانستان ۱.۵ افغانی هزینه خواهد داشت ولی کسانی که با این مرکز تماس گرفته‌اند، می‌گویند که هزینه اعلام شده واقعی نیست

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که به منظور دریافت اطلاعات و واکنش سریع به تهدیدهای امنیتی در افغانستان، خط ویژه ۱۹۱۹ را ایجاد کرده تا مردم بتواند هر نوع حرکت تروریستی را به نیروهای امنیتی افغان اطلاع دهند.

عبدالحسیب صدیقی، سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که هدف از ایجاد این مرکز دریافت اطلاعات و پاسخ سریع به تهدیدات امنیتی است که شهروندان افغان گزارش می‌دهند.

او افزود که این مرکز ۲۴ ساعته فعال بوده و شهروندان می‌توانند از تمام مناطق این کشور و از تمام شبکه‌های مخابراتی با این مرکز تماس بگیرند.

آقای صدیقی تاکید کرد که رسانه‌های سراسر کشور نیز می‌توانند از طریق تماس با این مرکز با تمام سخنگویان وزارت خانه‌ها و نهادهای امنیتی افغانستان صحبت کنند.

در افغانستان بعضی شماره‌های همگانی اخیرا از سوی برخی نهادها راه اندازی شده که تماس با آنها رایگان است، ولی تماس با شماره ۱۹۱۹ برای شهروندان افغانستان ۱.۵ افغانی هزینه خواهد داشت.

حق نشر عکس iec
Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان نیز یک مرکز اطلاع رسانی درباره انتخابات ایجاد کرده است

با این حال کسانی که با این مرکز تماس گرفته‌اند، می‌گویند که هزینه اعلام شده واقعی نیست.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان افزود که نیروهای این اداره در روند برگزاری انتخابات براساس فرمان رئیس جمهور کرزی از هیج نامزدی حمایت نمی‌کنند و در هر شرایط بی‌طرفی خود را حفظ خواهند کرد.

در حال حاضر شماره‌ ۱۹۰ کمیسیون انتخابات به منظور اطلاع‌رسانی در رابطه با انتخابات فعال است که تماس با این شماره رایگان است.

علاوه بر آن شماره‌های ۱۰۰ و ۱۱۹ پلیس افغانستان نیز از چند سال قبل آغاز به کار کرده و وزارت داخله/ کشور افغانستان همواره از مردم افغانستان خواسته تا هر حرکت مشکوک امنیتی را از طریق تماس با این شماره به این مرکز اطلاع دهند.

هر از چندگاهی نیز شماره‌های رایگان به منظور مقابله با مواردی چون خشونت علیه زنان از سوی بعضی از نهادهای دولتی و غیر دولتی اعلام می‌شود.

مطالب مرتبط