'من رئیس جمهوری تعیین می‌کنم'

به روز شده:  11:50 گرينويچ - جمعه 13 ژوئن 2014 - 23 خرداد 1393

در حالی‌که قرار است فردا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود، شماری از پایتخت نشینان می‌گویند که صبرشان از طولانی شدن انتخابات به سر رسیده و حالا فقط منتظر اند که یکی برنده شود تا بتوانند چشم‌اندازی روشن‌تری از سرنوشت خود داشته باشند.

مصاحبه شونده‌ها در گالری تصویری می‌گویند اکنون پس از دو دور مبارزات انتخاباتی شناخت لازم از دو نامزد پیدا کرده‌اند و در موقعیت بهتری برای تصمیم‌گیری قرار دارند. تقریبا همه آنها از تشدید مشاجرات لفظی میان اعضای ستاد دو نامزد در این دور مبارزات ابراز نارضایتی می‌کنند.

'من رئیس جمهوری تعین می‌کنم'

 • مهناز حیدری، دانشجو و خبرنگار

  در دور اول اشتیاق بیشتر بود اما دور دوم مرحله حساس تری است چون سرنوشت پنج ساله ما را رقم می‌زند ولی حس می‌کنم که اشتیاق مردم نسبت به دوره اول کمتر شده چون زیاد طول کشید و کارهای ما ضرب دو شده است.

  اما خوبی رفتن به دور دوم این است که مردم تجربه بیشتری پیدا کردند و روز به روز هشیار تر می‌شوند و با استفاده از فرصت در مورد انتخاب خود دقت بیشتری به خرج می‌دهند.

  من به خاطری در انتخابات شرکت می‌کنم که دست آوردهای سال های گذشته و حداقل امنیت نسبی امروز حفظ شود و زمینه آموزش و پرورش و فعالیت‌های جوانان هموار شود.

  من در دور اول شرکت کردم و در دور دوم فرصت بیشتری داشتم که روی دو نامزد تحقیق و مطالعه بیشتر کنم.

  به نظر من انتخابات یا هر رقابت دیگری نباید به مشاجره‌های لفظی و حملات لفظی برسد و نباید یکدیگر را توهین کنند، بهتر است تعادل را در هر کاری حفظ کنیم. حرف های این نامزدان روی تصمیم گیری من تاثیر می گذارد هر کس برنامه خوبی داشته باشد ما به همان رای می دهیم پس هر حرفی می تواند تاثیر گذار باشد و حملات لفظی جز رسوایی به نامزدان چیز دیگری به بار نیاورده‌است.

 • نبی خلیلی، استاد دانشگاه

  من در دور اول شرکت کردم و فعلا هم فکر می‌کنم تفاوت های زیادی پیش آمده و شر و شور انتخابات بیشتر شده و مردم پر شور

  تر در نشست ها شرکت می کنند. دوره قبلی تعارفی بود حالا مبارزات جاندارتر است که جز مسایل مثبت روند انتخابات شناخته می شود اما قسمت منفی شاید این باشد که میان نامزدان تنش ها بیشتر شده و حملات لفظی تند تر صورت می گیرد و به صورت مستقیم همدیگر را هدف قرار می دهند و به هم توهین می‌کنند.

  امید من در حال حاضر این است که رئیس جمهوری تغییر می‌کند و رئیس جمهوری جدید روی کار می‌آید، یعنی قدرت از قالب میراثی بیرون می‌شود و از طریق دموکراتیک انتقال می‌یابد.

  مهمتر از همه پایگاه اجتماعی نامزدان است این که وقتی پیروز شدند در بین جامعه چه قدر جایگاه خواهند داشت.

  تاخیر در انتخابات و بی نتیجه ماندن دور اول روی زندگی شخص من شاید تاثیری نگذاشته باشد اما این تاخیر به صورت غیرمستقیم تاثیراتی داشت و جامعه از لحاظ اقتصادی دچار مشکل شد. تقریبا بیشتر فعالیت های اقتصادی رو به رکود نهاد و مردم سرمایه های شان را یا جمع کردند و برخی هم صبر پیشه کرده و منتظرند که شرایط چه می شود، مردم حالا این همه انتظار کشیدند و همه امیدها به پیروزی یک نامزد گره خورده است.

  تغییر خودش امید است و تغییر رئیس جمهوری می تواند امیدهایی به همراه داشته باشد.

 • سحر فطرت، فعال مدنی

  من در دور اول رای دادم، بسیار باورمند بودم و می‌خواستم نشان دهم که من در قبال آینده کشور خودم را مسئول می‌دانم و با همان قاطعیت در دور دوم هم رای می‌دهم.

  انتخابات سرنوشت ساز است و من به عنوان یک زن جوان و فعال می‌خواهم در سرنوشت کشورم که سرنوشت خودم می شود سهیم باشم، برای این رای می‌دهم که فردا اگر خوب شد یا بد شد بتوانم از آن‌ها (دولت) بازخواست کنم اما اگر رای ندهم خودم را یک شهروند غیر مسئول می‌دانم.

  من نسبت به آینده و همچنین حالا نسبت به برنامه های نامزدان خوشبین هستم و مطمینم که کسی که رئیس جمهور خواهد شد نخواهد گذاشت که افغانستان به دوازده سال گذشته برگردد.

  به عنوان یک زن تقاضای من از آن‌ها این است که نگذارند به عقب برگردیم باید به پیشرفت زن ها و سهیم ساختن زن ها در بخش های مختلف توجه کنند.

  من امروز دوچرخه سواری می‌کنم که مشکلات خود را دارد و با چالش ها رو به رو هستم. آزادی های نسبی را هم به سختی به دست آوردیم و رئیس جمهوری آینده باید این دست آوردها را حفظ کند.

 • محمد داوود، راننده تاکسی

  در دوره اول ما رفتیم و اشتراک کردیم و در دوره دوم هم می‌رویم رای‌ می‌دهیم، یکی از این دو نفر پیروز می‌شوند و هرکسی پیروز شود من امید دارم که به مردم خدمت می‌کند و به همین آرزو شرکت می‌کنم که یک رئیس جمهوری خوب بیاید که برای مردم صلح و آرامش بیاورد و برای مردم غریب کار و شغل ایجاد کند.

  در مورد استفاده از حرف‌های توهین آمیز توسط نامزدان باید بگویم که کسی که انتخاب می‌کند به دنبال حرف نامزدها نمی گردد، من پیش از پیش تصمیم خود را گرفته‌ام و می‌دانم که به چه کسی رای بدهم برای همین حرف های خوب و بدشان روی من تاثیری نمی‌گذارد.

  آرزو و هدف من برای شرکت در انتخابات آرامی و امنیت در کشور است که بتوانیم یک لقمه نان حلال به دست بیاوریم. ما برای تعیین سرنوشت کشورمان هر قدر که انتخابات برگزار شود رای می‌دهیم با وجودی که تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده و بازار کاسبی را خراب کرده است.

 • نگینه، دانشجو حقوق و علوم سیاسی

  در دور اول رفتم رای دادم چون باور دارم که وظیفه یک شهروند است که در انتخابات شرکت کند و تصمیم دارم در دور دوم هم شرکت کنم.

  در دور اول تعداد نامزدان زیاد بود و بی نظمی هایی وجود داشت و حالا در دور دوم دو نامزد داریم و انتظار داریم که انتخابات شفاف‌تری نسبت به دور اول داشته باشیم.

  حملات لفظی نامزدان تاثیر منفی بر من و سایر شهروندان داشته است و برای انتخاباتی شفاف نامزدان باید به توهین و تحقیر یکدیگر نقطه پایان بگذارند.

  طبعا مشاجره های لفظی و استفاده از واژه‌های توهین آمیز توسط نامزدان بر تصمیم گیری‌های من تاثیر گذاشته است، هر نامزدی هر حرفی که می زند روی افکار عمومی و جوانان تاثیر می‌کند و باید متوجه زبان خود باشند.

 • صبور شیرزاد، پلیس ترافیک

  ما آرزو داریم که یک رئیس جمهوری عادل و فهمیده و هشیار و خدمتکار به قدرت برسد که به وطن و مردم خدمت کند، من مطمین هستم که همه در انتخابات شرکت می‌کنیم چون همه می‌خواهیم که وطن ما ترقی کند و کار و آرامی فراهم شود.

  در دور اول با شوق و علاقه خاصی رفتم رای دادم و شرکت کردم و همه اعضای خانواده‌ام که سن قانونی داشتند با خوشی رفتند و رای دادند و حالا هم با خوشی خاصی می‌رویم پشت صندوق‌های رای و رای می‌دهیم.

  برنامه های نامزدان راشنیدیم، حرف‌های خوب می‌زنند و برنامه‌های خوبی پیش می‌کنند ولی امیدواریم که همین حرف‌ها را خوب عملی کنند.

  در مورد حملات لفظی نامزدان علیه یکدیگر من خواهش می‌کنم که این حرف‌ها را کنار بگذارند و با هم یک دست شوند و از مشکلات قومی و زبانی بپرهیزند و جنگ و جدال نکنند.

 • جمعه خان، دست فروش

  در دور دوم انتخابات شرکت می‌کنم، چون این وظیفه من است، امید همه مردم صلح و امنیت و آرامی است و برای رسیدن یک رئیس جمهوری خدمتکار به قدرت که بتواند به مردم خدمت کند و در کشور آرامی بیاورد و مشکلات اقتصادی و اجتماعی خلاص شود، راهی جز رای دادن نیست.

  در دور اول اشتیاق بیشتر داشتم ولی حالا که به دور دوم کشیده شد باز هم علاقه دارم که شرکت کنم چون هر قدر که انتخابات طول بکشد مشکلات ما بیشتر می‌شود و خواست ما این است که نتیجه انتخابات زود معلوم شود.

  نامزدها در این مدت به اندازه کافی تبلیغ کردند، گفته‌اند که این می‌کنند و آن ولی حالا باید معلوم شود که چه می‌کنند و این معلوم نیست.

  مشاجرات لفظی نامزدان کار خوبی نبود و حرف های توهین آمیز نامزدان علیه یکدیگر روی مردم تاثیر می‌کند چون چشم همه به سوی آنها است، اگر این بزرگان کارهای بد و توهین آمیز انجام بدهند و به مشکلات زبانی گروهی و سمتی دست بزنند مردم از این ها چه یاد بگیرند.

  من خودم به کسی رای می‌دهم که تعصبات زبانی، مذهبی و قومی را از کشور گم کند و غم غریبکاران را بخورد.

 • ولی محمد، میوه فروش

  در دور اول شرکت کردم و به نامزد دلخواه خود رای دادم و در دور دوم هم آماده‌ام و علاقه دارم که بروم رای بدهم. ما نیروهای امنیتی قوی داریم و از رفتن به پای صندوق‌های رای ترسی نداریم و دیگران هم نباید بترسند.

  در قسمت برنامه های نامزدان، وعده‌های بسیار چرب و نرمی داده اند ولی این که عملی می‌کنند یا نه، بعدا روشن می‌شود، از خدا می‌خواهم که همین وعده‌ها را عملی کنند تا این ملت بدبخت از بدبختی بیرون شوند، فقر و گرسنگی از بین برود، صلح سرتاسری بیاید و اقتصاد کشورما بهبود یابد.

  از بین این دو نامزد هر کدامشان که پیروز می‌شوند ما قبول داریم ولی خواست ما این است که به مردم خدمت کند.

  انتخابات طول کشید و کار و بار ما را متوقف کرده برای همین حالا باید انتخابات یک نتیجه‌ای بدهد که ما کار و زندگی خود را بدانیم.

  پیش از انتخابات روزانه بیش از صد سیر و صد و بیست سیر تربوز/هندوانه می‌فروختیم حالا بازار سقوط کرده چون همه منتظر نتیجه انتخابات هستند.

  ما از نامزدها توقع نداشتیم که حرف‌های توهین آمیز بزنند، آن‌ها باید بدانند که حکومت مردمی می‌خواهیم، حکومت سمتی نمی‌خواهیم و حکومتی می‌خواهیم که همه افغان‌ها دور و بر آن جمع باشد نه این که مردم را متفرق کند چون با این حرف های تحریک آمیز بین مردم تفرقه می‌افتد و مردم علیه نامزدان تحریک می‌شوند. از مغز و فکر و قلم و تحمل خود کار بگیرند تا از احساسات و حرف‌های زشت.

 • صدیق ارغندیوال، صراف

  در دور اول شرکت کردم و می‌خواهم در دور دوم هم شرکت کنم به شرط این که رئیس جمهوری آینده به فکر غریب و غریبکار باشد. فقط می‌خواهم رئیس جمهوری عادل به قدرت برسد نه رئیس جمهوری خاین. ما رئیس جمهوری عادل تعیین می‌کنیم که وطن ما آرام شود.

  این‌ که انتخابات طول کشید طبعا روی زندگی من و روحیه و کار من تاثیر منفی کرده است. کار و بار گم شده و همه پریشان و به تشویش اند که چه خواهد شد، تنها آرزوی من این است که زود نتیجه معلوم شود که مردم از سردرگمی بیرون شوند.

  حرف های توهین آمیز نامزدان را که شنیدم فقط رنج بردم، یکی از این دو می‌برد و حرف های حق و نا حق فایده‌ای ندارد. حرف های این ها روی تصمیم گیری من تاثیر کرده ولی با همه این ها با شوق و علاقه به طرف انتخابات می روم و رای می دهم.

 • سید فضل، کبابی

  یک پادشاه آرام و عادل و فهمیده بیاید و برادر کشی و آدم کشی از این کشور دور شود تا مردم بتوانند به راحتی غریبی کنند.

  من در دور اول رای دادم و بازهم رای می‌دهم، کشورما مثل دیگر کشورها باید پیشرفت کند. برای جوانان ما زمینه تحصیل و کار فراهم شود و برای آرامش این دلسوزی شود.

  حرف‌های توهین آمیز خوب نیست، ما همه برادر هستیم و رئیس جمهوری را می‌پذیریم و از بزرگان می‌خواهیم که حرف های زشت و بد به یکدیگر نزنند. اگر خاک از یکی است از دیگری هم است و باید یکدیگر را تحمل کنند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.