کمیسیون شکایات: تبلیغات دور دوم انتخابات بدون تخلف پایان یافت

حق نشر عکس Reuters l AFP l Getty
Image caption امروز آخرین روز مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان است

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گوید که در مبارزات انتخاباتی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، هیچ شکایت جدی قابل بررسی از تخطی و تخلف ثبت نشده‌است.

نادر محسنی، سخنگوی این کمیسیون در نشست خبری در کابل گفت که یازده شکایت در این کمیسیون از مبارزات انتخاباتی این دور ثبت شده که جدی و قابل بررسی نیست و تنها ابراز نگرانی شاکیان بود.

در جریان مبارزات انتخاباتی دور اول انتخابات ریاست جمهوری، به دنبال صدها شکایت ثبت شده، شماری از نامزدان جریمه نقدی شده و به شماری دیگر هشدار داده شد.

پیکارهای انتخاباتی دومین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شدیدتر از دور اول، با حملات لفظی نامزدها علیه یکدیگر و انگشت گذاشتن بر نقطه‌های ضعف یکدیگر آغاز شد و ادامه یافت.

شماری از مردم به خصوص در شبکه‌های اجتماعی از نحوه مبارزات انتخاباتی در این دور انتقاد کردند. روزنامه‌ها در سرمقاله‌های خود نامزدان را به دامن زدن به اختلافات قومی و خارج شدن از چهارچوب ادب متهم کردند.

آقای محسنی می گوید: "بعضی اوقات اتهاماتی از هر دو تیم بیان شد که مایه نگرانی مردم و ناظرین شد، ما هم هشدار دادیم و توصیه کردیم و حالا خوشبختانه شاهد پایان مبارزات هستیم بدون این که موضوع جدی به وجود بیاید."

به اساس جدول زمانی انتخابات، امروز آخرین روز مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان است و سر از فردا دوره سکوت آغاز شده و انتخابات روز شنبه ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می‌شود.

"به کارمندان کمیسیون انتخابات بی اعتماد شدیم"

سخنگوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که آنها از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌خواهند که به طور دقیق، همه جانبه و جدی از انتخابات روز ۲۴ جوزا/خرداد نظارت کنند.

آقای محسنی می گوید: "اسناد و شکایت‌هایی که از انتخابات شوراهای ولایتی به ما رسید، ما را به عملکرد دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات بی اعتماد کرد."

او می‌گوید که یگانه راه حل برای این مشکل نظارت جدی نامزدان و مردم است.

وی تاکید کرد که در روز انتخابات با حفظ اصل سری بودن رای، همه اجازه دارند جریان انتخابات را مستندسازی کنند و فیلم و تصویر بگیرند.

سخنگوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی همچنان از کمیسیون انتخابات خواست که با درس گرفتن از انتخابات گذشته، با جدیت و دقت بیشتر روند انتخابات را پیش ببرد.

تاخیر در اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیسیون شکایت های انتخاباتی می گوید نتایج انتخابات شوراهای ولایتی دست کاری شده است

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی همچنین اعلام کرده که از انتخابات شوراهای ولایتی بسیار ناراضی است.

صدها شکایت از این انتخابات نزد این کمیسیون ثبت شده‌است.

آقای محسنی می‌گوید: "در انتخابات شوراهای ولایتی جدا عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات در اکثر ولایات باعث تشویش ما است. مشکلات جدی در اعلان نتایج ابتدایی انتخابات وجود داشت."

به گفته وی، بیشتر این مشکلات در ولایات کابل رخ داده و شمارش نمونه‌ای آنها نشان داده که دست کاری‌هایی در نتایج انتخابات شوراهای ولایتی کابل رخ داده‌است.

او گفت که آنها تلاش دارند تا جایی که قانون به آنها اجازه می‌دهد و توانایی دارند آرای پاک و ناپاک را در این انتخابات تشخیص و از هم جدا کنند.

به اساس جدول زمانی انتخابات افغانستان، نتایج نهایی انتخابات شوراهای ولایتی باید به تاریخ هفدهم جوزا اعلام می‌شد اما نخست اعلام نتایج ابتدایی آن و بعدا رسیدگی به شکایت‌های آن به تاخیر افتاد.

اکنون آقای محسنی می‌گوید اعلام نتایج نهایی انتخابات شوراهای ولایتی به بعد از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به تاخیر افتاد.

او می‌گوید که تکمیل نشدن پروسه بازشماری آرا و عدم همکاری کارمندان کمیسیون انتخابات با آنها دلیل این تاخیر است.

انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان همزمان با انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شده بود.