روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۱ جوزا

Image caption دو روز به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است

دو روز دیگر تا برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است.

امنیت انتخابات، ضرورت اشتراک در انتخابات و دقت در تصمیم گیری برای انتخاب نامزد مناسب، مهترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۱ جوزا/خرداد کابل است.

مشارکت مردم در انتخابات

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که حضور مردم در نشست های مبارزات انتخاباتی بسیار گرم بود و این نشان می دهد که مردم این کشور به شعور سیاسی رسیده اند که می دانند چقدر شرکت در انتخابات مهم است.

۸‌صبح نوشته که نقش کمیسیون های انتخاباتی در تشویق مردم به اشتراک در انتخابات مهم است و این کمیسیون ها باید کاستی های دور اول انتخابات را رفع کنند.

۸‌صبح می نویسد که حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری و مدیریت سالم روند انتخابات، دموکراسی افغانستان را تقویت خواهد کرد.

روزنامه انصار نیز می نویسد که انتخابات رکن اساسی مردم سالاری است و به این دلیل باید مردم در آن اشتراک کنند.

انصار نوشته که سهم گیری مردم در انتخابات به معنای نقش داشتن در تصمیم گیری های آینده کشور است.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد که مردم‌سالاری سلیقه‌ای برای حکومت نیست‌ بلکه زیر‌بنای تمام ساخت‌هایی است که قرار است به قدرت بیانجامد و در ذات خود تکثر قدرت به بی‌نهایت واحد کوچک یعنی هر فرد جامعه می باشد.

جامعه باز نوشته که انتخابات امسال، انتخاباتی منحصر به فرد است زیرا قرار است برای اولین بار قدرت به شکل دموکراتیک از یک شخص به شخص دیگر انتقال یابد.

جامعه باز افزوده که با به ثمر رسیدن این انتخابات، قدرت مردم به عنوان یکی عنصر اصلی در سیاست، در تمام تاریخ افغانستان ثبت خواهد شد.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد "مردم در ۲۴ جوزا انگشت های تان را سیاه و روی تان را سفید کنید"

آرمان ملی نوشته که رئیس جمهوری آینده باید به خواست های مردم که با قبول خطر در انتخابات اشتراک می کنند، پاسخ مثبت بدهد و اصلاحات لازم را در نظام کنونی بیاورد.

مبارزات انتخاباتی چطور گذشت؟

حق نشر عکس Reuters l AFP l Getty
Image caption امروز آخرین روز مبارزات انتخاباتی در افغانستان است

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که دوره سکوت مبارزات انتخاباتی فرصت مناسبی است تا مردم به راحتی بتوانند تصمیم نهایی خود را برای انتخاب بگیرند.

اطلاعات روز نوشته که بیش از سه ماه کمپین مبارزات انتخاباتی در دو دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری برای مردم افغانستان به روندی خسته کننده بدل شد.

اطلاعات روز به تاثیرات طولانی شدن روند انتخابات بر اقتصاد کشور اشاره کرده و نوشته که این موضوع نیز بر خسته کن شدن مبارزات انتخاباتی اثر گذاشت.

اطلاعات روز می نویسد که دوره کمپاین انتخابات ریاست جمهوری نیز قانونی به پیش نرفت و تیم‌های انتخاباتی در جریان مبارزات خود در موارد زیادی از چارچوب‌های قانونی و اخلاقی پا فراتر نهادند.

به باور نویسنده اطلاعات روز، یارگیری‌ها و ترکیب تیم‌های انتخاباتی زیاد قومی نیستند، ولی تیم‌های کمپینی و تبلیغاتی دو نامزد، فضا را شدیدا قومی و منطقه‌ای ساختند "خوب شد که مهلت مبارزات انتخابات ریاست جمهوری به آخر رسید تا بیش از این به عقده‌ها و کدورت‌های قومی دامن زده نشود."

امنیت انتخابات

روزنامه اصلاح می نویسد که مخالفان مسلح دولت افغانستان تلاش دارند تا از تمام راه های ممکن امنیت انتخابات را مختل سازند.

اصلاح نوشته که اما در مقابل نیروهای امنیتی افغانستان آمادگی های لازم را برای پاسخ دادن و خنثی ساختن این حملات دارند.

اصلاح از تمام مردم خواسته که به نیروهای امنیتی شان اعتماد کنند و برای نجات افغانستان از بحران کنونی، در انتخابات اشتراک کنند.

مطالب مرتبط