آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

Image caption عبدالله عبدالله و اشرف غنی دو نامزد پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هستند

امروز آخرین روز تبلیغات دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است و دو تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی تا ساعت ۱۲ امشب حق دارند تا از تمامی شیوه‌های قانونی برای جلب آرای به جانب خود استفاده کنند.

از ساعت ۱۲ امشب تا روز شنبه ۲۴ جوزا/ خرداد، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان دوران سکوت اعلام شده است.

یوسف نورستانی، رئیس این کمیسیون از رسانه‌ها و نامزدها خواست که مقررات دوران سکوت را رعایت کنند تا مردم بتوانند درباره نامزدها و برنامه‌های آنان فکر کنند و نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

Image caption رولا سعاده، همسر اشرف غنی احمدزی

در آخرین ساعات رسمی مبارزات انتخاباتی اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دو نامزد پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همچنان به تلاش‌های تبلیغاتی خود ادامه داده‌اند.

راه اندازی کاروان‌های خودروهای تبلیغاتی در شهرها، حمله لفظی هوادارن نامزدها به نامزد رقیب در نشست‌های رسانه‌ای و دیدارهای رو در رو با هواداران بخش تلاش‌های تبلیغاتی آخرین روز تبلیغات دو ستاد انتخاباتی را تشکیل می‌دهد.

همسران نامزدهای پیشتاز انتخابات افغانستان تا آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی در رسانه‌ها حضور نیافتند، اما چندی پیش خانم اشرف غنی احمدزی در روزجهانی زن، در مراسمی شرکت و سخنرانی کرد.

خانم آقای عبدالله در این دور انتخابات در رسانه‌ها ظاهر نشد ولی در انتخابات سال ۲۰۰۹ ریاست جمهوری افغانستان، آقای عبدالله همراه با خانم خود در روز انتخابات به پای صندوق رای رفتند.

محمدعلی نبی‌زاده معاون دوم قطب‌الدین هلال، از نامزدهای بازنده دور اول، اتحادیه دارو فروشان و شورای مردم غوربند نیز در مراسم‌های جداگانه از آقای عبدالله حمایت کردند.

اشرف غنی احمدزی، ژنرال دوستم معاون اول و سرور دانش معاون دوم او امروز به ولایت دایکندی در مرکز افغانستان رفتند.

Image caption همسر آقای عبدالله در جریان رای دادن در انتخابات ۲۰۰۹ در کنار شوهرش

آقای احمدزی به مردم این ولایت وعده داد که طرح جامع شهری این ولایت را اجراء، مدارس را بازسازی و جاده ارتباطی این ولایت با ولایت کابل در مرکز و ولایت‌های جنوبی افغانستان را در صورت پیروزی در انتخابات خواهد ساخت.

تدابیر امنیتی

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات تدابیر امنیتی شدید در شهر کابل و سایر ولایتهای افغانستان اعمال شده است. نیروهای امنیتی افغانستان در تمام مناطق شهر کابل پایتخت و سایر شهرهای بزرگ این کشور با تجهیزات کامل حضور دارند و تمام خودروها و افراد مشکوک را بازرسی می‌کنند.

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که این وزارت ارزیابی‌های خود از وضعیت امنیتی را در همآهنگی با سایر نهادهای امنیتی تکمیل نموده و پلیس برای تامین امنیت انتخابات آمادگی کامل دارد.

محمد سالم احساس، رئیس کمیسیون تامین امنیت برگزاری انتخابات، اعلام کرده که که ارزیابی این کمیسیون در مورد چگونگی تامین امنیت مراکز رای دهی به پایان رسیده و بر مبنای این ارزیابی‌ها پلیس امنیت ۶۳۶۵ مرکز رای‌گیری را در سراسر کشور تامین خواهند کرد.

به گفته او حدود ۱۳ هزار زن آموزش دیده‌اند تا در مراکز رای دهی در زمینه بازرسی زنان، نیروهای امنیتی را یاری رسانند.

حق نشر عکس FB
Image caption محمدعلی نبی‌زاده معاون دوم قطب‌الدین هلال از آقای عبد الله حمایت کرد

وزارت دفاع افغانستان نیز قبلا اعلام کرده بود که با نزدیک شدن روز برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت بیشتر خواهد شد.

این وزارت افزوده بود که برای تامین امنیت دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۵ هزار سرباز ارتش مشارکت خواهند.

گفته می‌شود که در روند تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری حدود ۴۰۰ هزار سرباز ارتش و پلیس افغانستان دخیل خواهند بود.

بیش از ۹ هزار محل رای‌دهی برای زنان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز اعلام کرده‌است که براساس ارزیابی وزارت داخله، امنیت ۶۳۶۵ مرکز رای‌گیری در این کشور تامین شده که در روز انتخابات باز خواهند بود.

در خبرنامه این کمیسیون آماده است که بیش از ۲۳ هزار محل رای‌گیری در روز انتخابات باز هستند که نسبت به دور اول انتخابات ریاست جمهوری تعداد آن افزایش یافته تا مردم بدون مشکل بتوانند رای دهند.

حق نشر عکس FB
Image caption راه‌اندازی مبارزات خانه به خانه و کاروان خودروها در خیابانهای شهر بخشی از مبارزات بود

کمیسیون انتخابات افغانستان افزوده که ۹۳۲۴ محل رای‌گیری برای زنان اختصاص داده شده است.

در دور اول انتخابات مردم از کمبود اوراق دهی شکایت داشتند که کمیسیون انتخابات این‌بار اعلام کرده که با افزایش محل رای‌گیری این مشکل نیز دیگر پیش نخواهد آمد.

مطالب مرتبط