پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مشابهت‌های عراق و افغانستان

در حالی که پیکارجویان داعش به پیشروی‌های خود ادامه می‌دهند، پارلمان عراق به طرح اعلام حالت اضطرار در آن کشور رای نداد. نوری مالکی نخست وزیر عراق چنین درخواستی را مطرح کرده بود. گروه داعش که با القاعده مرتبط است گفته در نظر دارد به طرف بغداد پایتخت پیشروی کند.

این گروه شهرهای موصل و تیکریت را به تصرف خود آورده.

در این حال ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا به بی بی سی گفته است که بریتانیا در عراق دخالت نظامی نخواهد کرد. او گفته مسئولیت برخورد با بحران عراق به دوش حکومت عراق است که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است.

به گفته آقای هیگ کمک‌های بریتانیا از مرز امدادهای بشری فراتر نخواهد رفت و در این زمینه با امریکایی‌ها در حال مشورت هستند.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته پیشروی تندروان اسلامی در عراق نشان می‌دهد که اشغال عراق به رهبری امریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی، عملی ناکام بوده است.

اما افغانستان و عراق هر دو، در نتیجه دخالت نظامی امریکا، دموکراسی را تجربه می‌کنند، امریکا نیروهای نظامی خود را از عراق بیرون کشیده و قرار است از افغانستان نیز بیرون کند، چه شباهت‌هایی میان دو کشور می‌توان دید؟ این سوال را شهباز ایرج از داود مرادیان پرسیده که رئیس انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان است.