متوکل: فرماندهان آزاد شده طالبان نقطه ثقل مذاکرات صلح خواهند شد

Image caption آقای متوکل می‌گوید که بعضی حرف‌هایش با جریان های مختلف کشور هماهنگی دارد

وکیل احمد متوکل که در رژیم طالبان وزیر امور خارجه بود، گفته است که مهم ترین گامی که تا حالا در روند صلح افغناستان برداشته شده تبادله اسیران بین آمریکا و گروه طالبان بوده است.

آقای متوکل در یک گفت‌وگوی اختصاصی با کاوون خموش خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت اولویت رئیس جمهوری بعدی افغانستان، اقدامات عملی و جدی در پیوند به گفت‌وگوهای عملی صلح است و پیشبرد این گفت‌وگوها به میانجی‌گری افراد مهم طالبان نیاز دارد.

آقای متوکل معتقد است که تماس‌هایی تاکنون صورت گرفته در سطوح پایین بوده است به همین دلیل دفتری که برای نمایندگی طالبان در قطر گشایش یافت، ادامه نیافت و بسته شد.

وکیل احمد متوکل افزود، انتظار می‌رود تا یک سال دیگر پنج فرمانده طالبان که از زندان آزاد شده اند، به عنوان میانجی در گفت‌وگوهای صلح نقش مرکزی ایفا کنند.

آقای متوکل گفت: "پنج زندانی ای که از گوانتانامو به قطر رفته اند برایشان جای داده شده و معاینات بهداشتی شان صورت گرفته و حالا خانواده های شان می روند که آن ها را ببینند، با توجه به تجربه‌ای که من از زندان قندهار و بگرام دارم در حال حاضر آنها به آرامش خاطر نیاز دارند، فعلا که تا یک سال آینده در قطر خواهند ماند و بعد تعلق دارد به گفت‌وگوهای صلح که اگر صورت بگیرد این افراد می‌توانند در این روند موثر تمام شوند و نقطه ثقل این روند شوند."

Image caption وکیل احمد متوکل وزیر امور خارجه طالبان بود

او هشدار داد که اگر وضعیت همچنان مهجول باشد کسی نمی تواند آینده را پیش بینی کند: "طبعا اگر روند صلح طول بکشد و نهایتا تا دو سال به فرجامی نرسد، بدیل صلح، جنگ است."

آمریکا پنج عضو برجسته گروه طالبان را پس از سیزده سال از زندان گوانتانامو در بدل رهایی تنها سرباز آمریکایی از چنگ طالبان آزاد کرد و به قطر فرستاد.

هرچند این اقدام واکنش های تند جمهوریخواهان را برانگیخت اما هم حکومت آمریکا و هم رهبری گروه طالبان از این تبادله ابراز خشنودی کردند.

آقای متوکل که مدت سه سال در زندان‌های بگرام و قندهار زندانی بود و از مسیر انتقال به زندان گوانتانامو به کابل برگرداند شد، می‌گوید که کار اصلی رئیس جمهوری بعدی افغانستان باید زمینه سازی برای برگزاری انتخاباتی همه شمول در حدود یک سال بعد از پیروزی باشد.

او پیشنهاد می‌کند که حکومت جدیدی که در افغانستان رویکار می‌آید باید قانون اساسی و نظام سیاسی را تغییر بدهد و برای برگزاری انتخاباتی "افغانستان شمول" آمادگی بگیرد تا همه مردم افغانستان از جمله مخالفان مسلح دولت نتایج آن را بپذیرند.

مطالب مرتبط