پلیس ورودی های کابل را برای تامین امنیت انتخابات بست

Image caption نیروهای امنیتی در کمربندهای امنیتی داخل شهر و چهارراه ها تدابیر شدید امنیتی پیاده کرده اند

وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که برای تامین امنیت روز رای‌گیری و جلوگیری از رویدادهای ناامنی در روزهای انتخابات مانع ورود وسایط نقلیه تناژ بلند (سنگین) و باری می‌شود.

علاوه بر این ورود افراد عادی روزهای قبل از انتخابات و روز رای‌گیری به ولایت کابل پایتخت ممنوع اعلام شده است.

در یک خبرنامه وزارت امور داخله/کشور افغانستان آمده: "ورود مسافرین به داخل شهر کابل، به استثنای کارمندان کمسیون انتخابات، ناظران ملی و بین المللی، مریضان و کارمندان صحی، سر از روز جمعه (۲۳ جوزا) تا ختم روند رای‌دهی ممنوع قرار داده" شده است.

ولایت کابل چهار ورودی دارد که عمدتا به ولایت‌های نسبتا نا امن مرکزی منتهی می‌شود که مخالفان مسلح و جنگجویان گروه طالبان در بخش‌هایی از این ولایت‌ها فعالیت دارند.

در شرق ولایت ننگرهار با میزان بلند حملات مخالفان مسلح، شمال ولایت‌های کاپیسا و پروان، در جنوب ولایت لوگر و در جنوب غرب کابل ولایت میدان وردک با فعالیت های مخالفان مسلح دولت قرار دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با بسته شدن ورودی های کابل، رابطه زمینی پایتخت با دست کم هفت ولایت شمالی و تعدادی از ولایت های جنوبی و غربی قطع می‌شود

پایتخت افغانستان با درهای بزرگ ورودی از این ولایت‌ها جدا شده است. ورود حمله کنندگان انتحاری به ولایت کابل همواره برای نیروهای امنیتی افغانستان مساله ساز بوده است و انتقادهای زیادی را به همراه داشته است.

در خبرنامه وزارت امور داخله همچنین آمدکه از شام چهارشنبه ۲۱ جوزا/خرداد نیروهای امنیتی در ورودی های کابل برای موترهای باری و تناژ بلند نیز اجازه ورود به پایتخت نداده اند.

پلیس گفته که تنها به وسایطی اجازه ورود به پایتخت می‌دهد که سبزیجات حمل می‌کنند و یا هم ممکن است که محموله های شان فرسوده شود. این دسته از موترها نیز برای ورود به کابل باید بازرسی شدید امنیتی را پشت سر بگذراند.

تدابیر امنیتی در کابل قبل از برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری روی دست گرفته شد و در آستانه دور دوم انتخابات تشدید یافته است. در چهارراه های ولایت کابل و کمربندهای امنیتی داخل شهر، نیروهای مشترک ارتش، پلیس و امنیت ملی مستقر شده اند و وسایط نقلیه را یکی یکی بازرسی می‌کنند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان نیز خط ویژه‌ای را برای تامین امنیت انتخابات فعال کرده و از شهروندان خواسته اگر با رویداد مشکوکی مواجه شدند به ۱۹۱۹ زنگ بزنند.

حق نشر عکس
Image caption دور دوم انتخابات همزمان با راه اندازی عملیات بهاری گروه طالبان افتاده است

از شب گذشته هم خدمات پیامک یا SMS تعدادی از شبکه های مخابراتی غیر فعال شده است. دلیل این کار رسما اعلام نشده اما گروه طالبان برای رد و بدل اطلاعات و پیام رساندن به رسانه ها معمولا از سیستم پیام کوتاه کتبی استفاده می‌کنند.

اخیرا وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که تهدیدهای امنیتی در سه روز نزدیک به انتخابات در کابل و ولایت‌ها افزایش می یابد و نیروهای افغان برای جلوگیری از این رویدادها تدابیر روی دست گرفته اند.

تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری که پس فردا شنبه ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می‌شود برای حکومت افغانستان که قدرت سیاسی را به رئیس جمهوری دید واگذار خواهد کرد، مساله حیثیتی است و برای تدارک انتخابات و تامین امنیت مراکز رای‌گیری کل نیروهای امنیتی خود را در حالت آماده باش قرار داده است.

نیروهایی که قرار است با خروج نیروهای بین‌المللی تا پایان امسال، مسئولیت‌های امنیتی کل کشور را از نیروهای خارجی به دست گیرند.