سازمان ملل: کمیسیون‌های انتخابات افغانستان بی‌طرفانه عمل کنند

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان - یوناما - از کارکنان کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان خواسته به مسئولیت‌های خود توجه داشته باشند و در انجام ماموریت خود بی‌طرفانه عمل کنند.

یان کوبیش فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت که سرنوشت افغانستان به دست کارکنان مرکزی، ولایتی و محلی کمیسیون انتخابات است و این کارکنان هنگام اجرای ماموریت نباید زیر فشار زورمندان قرار گیرند.

آقای کوبیش به خبرنگاران در کابل گفت که عملکرد کمیسیون‌های برگزاری انتخابات قابل تقدیر است هرچند فعالیت آن در دور اول عاری از کاستی ها نبود. او گفت که کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از دور اول انتخابات باید درس بگیرند و در دور دوم نواقص را رفع کنند.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که بدون دستیابی به نتیجه نهایی برگزار شد، نامزدان پیشتاز کمیسیون‌های انتخاباتی را متهم کردند که در عملکرد خود شفاف نبوده‌اند و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نیز شکایت‌ها را درست بررسی نکرده است.

یان کوبیش همچنین از نامزدان و هواداران گروه‌های انتخاباتی خواست اجازه تقلب در جریان برگزاری انتخابات را ندهند و از "تهدید، ارعاب و دستبرد در انتخابات" خودداری ورزند. او گفت چنین اقداماتی فضا را برای تقلب دیگران نیز مساعد می‌کند.

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان از نامزدان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خواست که پس از برگزاری انتخابات تا زمان اعلام نتایج توسط کمیسیون‌های انتخابات، از پیش داوری‌های قبل از وقت اجتناب کنند.

او گفت که اینگونه پیش‌بینی‌ها سبب برانگیخته شدن احساسات می‌شود که به سود افغانستان نیست و وضعیت را مختل می‌کند از این رو باید به کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی فرصت بدهند که کار خود را انجام بدهند.

Image caption یوناما می‌گوید انتظار دارد حضور مردم در انتخابات روز شنبه نیز مثل دور اول انتخابات پر رنگ باشد

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری تعدادی از نامزدان قبل از اعلام نتایج انتخابات ادعای پیروزی کردند و آماری از آرای خود را پخش کردند که بانتایج نهایی کمیسیون مستقل انتخابات همخوانی نداشت.

آقای کوبیش همچنین با اشاره به حضور گسترده مردم در دور اول انتخابات گفت که انتظار دارد مردم افغانستان در دور دوم انتخابات که شنبه ۲۴ جوزار/خرداد برگزار می‌شود هم در مراکز رای‌گیری حضور پر رنگ داشته باشند. او گفت که مطمئن است که مردم شهامت و از خودگذری به خرج می‌دهند تا در تعیین آینده‌ای با سعادت و صلح آمیز افغانستان سهیم باشند.

او در بخشی از صحبت‌های خود گفت که نیروهای امنیتی افغانستان در دور اول رای گیری، امنیت انتخابات را به خوبی تامین کردند و مردم نباید نگران امنیت در دور دوم باشند.

فرستاده ویژه سامان ملل برای افغانستان همچنین از کشورهای همسایه افغانستان خواست که افغانستان را در برگزاری انتخابات از نقطه نظر امنیتی کمک کنند و در صورتی که این کشور خواهان همکاری شود اقدامات لازم را به منظور فراهم کردن فضای مناسب برای انتخابات روی دست گیرند.

آقای کوبیش در حالی به همکاری همسایه های افغانستان تاکید می‌کند که پیشتر مقام‌های افغان دلیل حملات موشکی پاکستان به نقاط مرزی را تلاش برای برهم زدن امنیت انتخابات عنوان کرده‌بودند.

مطالب مرتبط