پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مجله فرهنگی؛ کارنامه ای سیزده ساله ای سینمای افغانستان

سینمای نوپای افغانستان به رغم امکانات ناچیز، کم کم راه خود را به سوی فستوال های بین المللی باز می کند.

اخیرا فیلم سازان افغانستان در یازدهمین دوره جشنواره فیلم های کوتاه ونیز سه جایزه را از آن خود کردند. در این جشنواره ۴۹ فیلم از کشورهای اسپانیا، آلمان، پارگوای، ایتالیا، فلسطین، پیرو، ارژانتین، فرانسه و افغانستان رقابت کردند.

فیلم انیمیشن "یک آرزو"، ساخته محمد عارف عابدیان و "مناره های باکره" ساخته فرهاد رضایی که از افغانستان در این جشنواره نمایندگی می کردند، و فیلم "تاریکی" ساخته محمد بکری سینماگر فلسطینی برنده گان بخش خارجی یازدهمین دوره این جشنواره اعلام شدند.

بازیگر نقش اول فیلم "مناره های باکره" هم جایزه گرفت.

البته پیش از این هم سینما گران افغان در دیگر فستوال های بین المللی، از جمله کن فرانسه، جوایز معتبری را از آن خود کرده اند. با این حال، برخی منتقدان خرده می گیرند، اگر درجریان سیزده سال پس از سقوط طالبان، سینمای افغانستان آثار ارجمندی بدست داده، سوژه ها و نحوه ای پرداخت آنقدر تغییر نکرده است.

برای بررسی چند و چون سینمای افغانستان، ازفرهاد رضایی کارگردان مناره ها باکره در افغانستان، عبدالحسین دانش کارگردان در سویدن، و ابوذر امینی، کارگردان ومنتقد فلم در لندن دعوت کردیم تا نگاهی داشته باشند به سیر سینمای افغانستان در سیزده سال گذشته.