رئیس جمهوری افغانستان : ارتش در روند انتخابات مداخله نکند

حق نشر عکس Reuters
Image caption در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از مداخله نیروهای امنیتی افغان در روند انتخابات گزارشی توسط نهادهای ناظر بر انتخابات نشر نشد

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از فرماندهان ارتش ملی این کشور خواست در روند برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، که قرار است، شنبه، ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شود، بی طرفی کامل شان را حفظ کنند.

براساس اعلام دفتر ریاست جمهوری افغانستان آقای کرزی بعد ازظهر دیروز در یک ویدیو کنفرانس با تمام فرماندهان ارشد ارتش ملی افغانستان گفت: "توقع من این است که مانند دور اول انتخابات ریاست، در تأمین امنیت دوردوم انتخابات نیز با استفاده از تمام امکانات، سعی و تلاش جدی نموده و با اتخاذ اقدامات موثر امنیتی، بهترین زمینه را برای اشتراک هموطنان عزیز در انتخابات فراهم نموده و بی‌طرفی کامل خودرا در انتخابات حفظ کنید."

رئیس جمهوری افغانستان برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را یک رویداد مهم و تاریخی برای افغانستان دانست و افزود که شکوفائی و ثبات آینده افغانستان به این انتخابات بستگی دارد و این انتخابات گامی مهم و ارزنده به سوی آینده‌ای با سعادت برای این کشور تلقی می‌شود.

آقای کرزی تاکید کرد که هرکدام از دو نامزد دور دوم انتخابات که برنده شود، "فرزند این کشور بوده و ما و شما او را حمایت و تائید می‌کنیم."

آقای کرزی از ایثار و قربانی‌هایی که نیروهای امنیتی افغان داده‌اند ستایش کرد و تاکید ورزید که نیروهای امنیتی افغان باید در مسایل سیاسی کشور از جمله انتخابات، کاملا بی‌طرف بوده و در امور انتخابات مداخله نکنند.

چندی قبل نیز آقای کرزی با صدور فرمانی از تمام نیروهای پلیس، ارتش و امنیت‌ملی این کشور خواست که در روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بی‌طرف باشند.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که ۱۶ حمل/ فروردین برگزار شد، نهادهای ناظر بر انتخابات گزارشی از از مداخله نیروهای امنیتی افغان در روند انتخابات منتشر نکردند ولی یکی از نامزدهای دور دوم خواسته است که ماموران امنیتی در فاصله ۱۰۰ متری مراکز رای دهی مستقر شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption اکنون نیروهای پلیس به منظور تامین امنیت انتخابات،تمام خودروها و سرنشینان آنرا بازرسی می‌کنند

تدابیر شدید امنیتی

ازچند روز قبل تدابیر امنیتی شدیدی در سراسر افغانستان از جمله شهرهای بزرگ این کشور اعمال می‌شود. امروز جمعه، در داخل شهر کابل پستهای بازرسی به فاصله چند صد متری از هم ایجاد شده و ماموران پلیس تمام خودروها و سر نشینان آنها را بازرسی می‌کنند.

اغلب مراکز عمده تجاری شهر کابل امروز تعطیل هستند. در اغلب ساختمانهای نیمه تمام نیروهای پلیس مستقر شده‌اند. نیروهای مخالف دولت اغلب وارد این نوع ساختمانها می‌شوند و دست به حمله مسلحانه می‌زنند.

دیروز وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که برای تامین امنیت روز رای‌گیری و جلوگیری از هر نوع ناامنی در روزهای انتخابات مانع ورود وسایط نقلیه سنگین و باری به شهر کابل می‌شود.

علاوه بر این، از روز جمعه، ۲۳ جوزا، تا پایان رای گیری در روز شنبه، ورود مسافران به استثنای کارمندان کمیسیون انتخابات، ناظران داخلی و بین المللی و بیماران و کارکنان صحی هم به کابل ممنوع اعلام شده‌است.

مطالب مرتبط