رحمت‌الله نبیل: طالبان به هیچ صورت نمی‌توانند انتخابات را مختل کنند

Image caption رئیس امنیت ملی افغانستان می گوید که اختلاف در میان شورشیان و عدم برنامه ریزی لازم آنان باعث شده که امنیت دور دوم بهتر تامین شود

اداره امنیت ملی افغانستان می‌گوید باوجود افزایش تهدیدهای طالبان، امنیت دور دوم بهتر از دور اول انتخابات تامین شده‌است.

نهادهای امنیتی افغانستان اعلام کردند که در دور اول بیش از ۸۰۰ توطئه شورشیان برای برهم‌زدن انتخابات را خنثی کردند و طالبان در مختل‌ کردن روند انتخابات ناکام شدند. اکنون هم رحمت الله نبیل، سرپرست سازمان اطلاعات افغانستان در یک گفت‌وگوی اختصاصی با بی‌بی‌‎سی می‌گوید که این بار هم طالبان نمی‌توانند مانع شرکت مردم در انتخابات شوند.

خبرنگار ما هارون نجفی‌زاده در آغاز گفت‌وگویی با آقای نبیل ابتدا از او پرسیده که چرا فکر می‌کند طالبان نمی‌توانند روند انتخابات را مختل کنند؟

شورشیان از یک سال آمادگی داشتند که از مجراهای مختلف و با سازماندهی حملات تروریستی در بخش‌های افغانستان دور اول انتخابات را مختل کنند که نتوانستند. حالا فرصت برای شال بسیار کم شد. نتوانستند اکمالات خود را کنند و از طرفی هم یک تعداد برنامه‌ریزان شان را دستگیر کردیم.

علاوه بر آن، اختلافات بسیار شدید در رهبری طالبان در سطوح مختلف بروز کرده و این تاثیرات مستقیم بر جنگجویان شان که داخل افغانستان وحشت و دهشت ایجاد می‌کنند، گذاشت. مثلاً می‌دانید که بین ذاکر قیوم و اختر منصور که اعضای شورای کویته هستند اختلاف ایجاد شده و این اختلاف در سطوح پایین‌تر هم منتقل شده است.

وضعیت جوی و آب و هوا این بار به نفع شما نیست. دور اول انتخابات در اواخر فصل سرما برگزار شد، حالا اما در وسط فصل جنگی طالبان قرار داریم. این یک تهدید جدی است؟

این یک بعد جنگ روانی هم دارد. هر برنامه بزرگی که ما روی دست داشته‌ایم آنها برای اینکه به جنگجویان خود روحیه داده باشند، رعب و ترس ایجاد کنند، تبلیغات کرده‌اند. ولی هیچ چیز به دست نیآورده‌اند.

آیا امنیت دور دوم مثل دور اول خواهد بود یا طالبان این توان را دارند که امنیت را برهم بزنند؟

این که انتخابات را به چالش ببرند، دور از تصور است. ما هم آمادگی خود را داریم و هم نیروهای بیشتر برای تامین امنیت انتخابات مستقر شده‌اند. عطش و تشنگی مردم هم برای اشتراک در این دور بیشتر شده‌است. ما بسیار مثال‌های خوبی داریم که مردم می‌خواهند همکاری کنند. مثلا ما شماره تلفن ۱۹۱۹ را فعال کردیم که مردم موارد مشکوک را گزارش دهند، در یک روز ما ۹۰۰ تماس گرفتیم که معلومات بسیار خوب بود. این تماسها از جاهای مختلف صورت گرفت. از این بر می‌آید که مردم هم با ما این بار بیشتر همکارند و این روند دموکراتیک متوقف نمی‌شود.

در جلسه امنیتی که داشتید، وزیر داخله می‌گفت که میزان تهدیدها این دفعه بلند است، با تحلیل آقای داوودزی موافق هستید؟

ما در یک همکاری بسیار نزدیک با هم قرار داریم. تهدیدها بدون شک بیشتر است. اما چیزی مهم این است که چقدر تهدیدات دفع می‌شود. سطح تهدیدها در دور اول هم بیشتر بود. ولی من مطمئن هستم که این بار نسبت به دور اول بیشتر تهدید شورشیان را دفع می‌کنیم.

مطالب مرتبط