زکیه و علی، زوج بامیانی، از بند رها شدند

حق نشر عکس FB
Image caption بعد از بازداشت محمدعلی شبکه‌های اجتماعی صفحاتی در حمایت این دو تا به عنوان دوست داشتن جرم نیست راه اندازی کردند

مقامات کمیسیون حقوق بشر افغانستان تایید کردند که خانم زکیه و محمدعلی دو جوان عاشق افغان از ولایت بامیان در مرکز افغانستان که چند روز قبل، یکی توسط پلیس کابل بازداشت شده بود و دیگری در خانه امن پناه گرفته بود، دوباره آزاد شده‌اند.

موسی محمودی، رئیس اجرائیه کمیسیون حقوق بشر افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که محمدعلی و زکیه اولین بار به کمیسیون حقوق بشر افغانستان مراجعه کردند و چون موضوع آنان حقوقی بود، پرونده آنها به رئیس امور زنان ولایت کابل راجع شد که متاسفانه این کار به دستگیری آنها منجر شد.

او افزود که در ابتدا مشخص نبود که این دو توسط چه کسانی بازداشت شده‌اند و چهارشنبه مشخص شد که محمدعلی در بازداشت و زکیه در خانه امن نگهداری می‌شود.

آقای محمودی افزود که محمدعلی روز چهارشنبه رها شد و اکنون ما تایید می‌کنیم که او کاملا آزاد است.

او افزود که قضیه این دو نفر توسط کمیسیون حقوق بشر افغانستان به رئیس جمهور کرزی نیز اطلاع داده شده بود.

آقای محمودی گفت که بازداشت آنها کاملا برخلاف حقوق بشری بوده و هیچ‌گونه مجوز برای بازداشت محمدعلی داده نشده بود.

رئیس اجرائیه کمیسیون حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که کمیسیون حقوق بشر به وزارت‌ها و نهادهای مربوطه درباره حفاظت از جان این زوج و تامین امنیت شان رسما خبر خواهد داد.

او افزود که اولویت اول کمیسیون حقوق بشر آزادی محمدعلی بود که این کار انجام شد.

او درباره محل زندگی کنونی زکیه و محمدعلی گفت که کمیسیون حقوق بشر در این زمینه اطلاع ندارد، ولی زکیه نیز علاقمندی به زندگی در خانه امن نداشت اما اطلاع ندارد که از این خانه بیرون شده یا خیر؟

چند روز پیش اعلام شد که زکیه و محمدعلی پس از ماه‌ها فرار، در کابل گرفتار شدند؛ یکی در بازداشت پلیس قرار دارد و دیگری در خانه امن است.

دو روز پیش نیز دیدبان حقوق بشر خواهان آزادی محمد علی و زکیه، زوج بامیانی، شد و احتمال محاکمه آنها را به اتهام فرار از خانه خلاف قوانین افغانستان و در تناقض با معیارهای بین‌المللی حقوق بشری خواند.

زکیه و محمد علی یک بار دیگر هم در بامیان بازداشت شده بودند اما در نهایت با دخالت نهادهای حقوق بشری آزاد شدند.

اما این آزادی پایان داستان آنها نبود، بلکه وضعیت بدتر از گذشته شد و ناگزیر پا به فرار گذاشتند.

زکیه و محمدعلی حدود هشت ماه از محلی به محلی دیگر و کوه‌ها فرار می‌کردند و داستان دلدادگی آنها بر سر زبان‌ها افتاد و رسانه‌های بین‌المللی ماجرای آن دو را دنبال کردند.

روزنامه نیویورک تایمز این دو را به رومئو و ژولیت، قهرمان نمایشنامه معروف شکسپیر، نویسنده بزرگ بریتانیایی تشبیه کرده‌اند.

بعد از بازداشت این دو شبکه های اجتماعی صفحاتی در حمایت این دو تا به عنوان دوست داشتن جرم نیست راه اندازی کردند و خواستار آزادی محمد علی گردید.

مطالب مرتبط