محمد محقق معاون دوم عبدالله عبدالله

Image caption آقای محقق از رهبران جهادی است

محمد محقق از چهره های مطرح جهادی در افغانستان است که توانسته در سالهای پس از ایجاد دولت جدید در افغانستان نیز نفوذ خود را در میان هوادارانش حفظ کند.

آقای محقق نقش اساسی را در مبارزه گروه های جهادی علیه شوروی سابق در افغانستان بازی کرد و بعدتر نیز به یکی از فرماندهان اصلی مقاومت علیه گروه طالبان تبدیل شد.

آقای محقق در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در ولسوالی چارکنت ولایت بلخ در شمال افغانستان به دنیا آمد.

پس از تکمیل آموزش های ابتدایی در افغانستان، وارد حوزه علمیه قم شد و به آموزش علوم اسلامی پرداخت.

آقای محقق سه بار ازدواج کرده و ثمره این ازدواج ها، هفده فرزند است.

محمد محقق، مبارزات مسلحانه خود علیه شوروی سابق را از ولایت بلخ، زادگاهش به پیش می برد و پس از خروج شوروی از افغانستان در سال ۱۹۹۲ میلادی، مسئول شورای ولایتی حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالعلی مزاری در شمال افغانستان شد.

آقای محقق در آن سالها معاونت عبد الرشید دوستم را که در آن سالها در راس یک شورای نظامی ولایت های شمالی افغانستان را رهبری می کرد نیز داشت.

آقای محقق در جنگ های داخلی افغانستان که میان گروه های مجاهدین در گرفت، حضور فعال داشت.

به دنبال قوت گرفتن گروه طالبان در افغانستان و تصرف بسیاری از مناطق این کشور از سوی این گروه، آقای محقق مقاومت مسلحانه خود را علیه طالبان آغاز کرد و در برابر پیشرویی این گروه ایستادگی کرد.

شماری از منابع، از آقای محقق به عنوان یکی از فرماندهان جهادی یاد می کنند که در سالهای مقاومت علیه گروه طالبان هرگز از افغانستان بیرون نشد.

زمانی که طالبان حدود ۹۵ درصد خاک افغانستان را در کنترل خود داشتند، آقای محقق با مردان مسلح خود در دره صوف ولایت سمنگان، و یکاولنگ و پنجاب ولایت بامیان به مقاومت علیه این گروه ادامه داد.

Image caption آقای محقق در دور اول انتخابات توانست که بخش زیادی از آرای مردم هزاره را به صندوق آقای عبدالله بریزد

پس از سقوط رژیم طالبان در اواخر ۲۰۰۱ میلادی و تشکیل اجلاس بزرگ افغانها در شهر بن آلمان برای ایجاد دولت موقت در افغانستان، آقای محقق به عنوان معاون رییس دولت موقت تعیین شد.

او در دوره حکومت انتقالی به رهبری حامد کرزی، وزیر پلان/ برنامه ریزی افغانستان شد و تا قبل از برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۴، در همین پست کار کرد.

هنوز به درستی روشن نیست که آقای محقق در سال ۲۰۰۴، از سوی رئیس جمهور کرزی از پست وزارت برنامه ریزی کنار زده شد و یا خود از این سمت استعفا داد؛ اما در هر صورت، او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و در جایگاه سوم – بعد از حامد کرزی و یونس قانونی – قرار گرفت.

آقای محقق پس از آن در سال ۲۰۰۵ میلادی با شرکت در انتخابات پارلمانی افغانستان، وارد مجلس نمایندگان شد و ریاست کمیسیون امور دینی و فرهنگی این مجلس را به عهده گرفت.

آقای محقق سرانجام چند روز قبل از آنکه به عنوان معاون دوم آقای عبدالله عبدالله شود، از سمت خود در مجلس نمایندگان استعفا داد.

مطالب مرتبط