دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شروع شد

حق نشر عکس AFP
Image caption کمیسیون مستقل انتخابات برای هر دو دور انتخابات صد و بیست و هفت میلیون دلار پول اختصاص داده است

رای گیری برای جانشین حامد کرزی در کابل و ۳۴ ولایت افغانستان ساعت هفت صبح به وقت محلی رسما آغاز شد.

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با انداختن اولین رای به صندوق رای دهی از مردم خواست که مثل دور اول انتخابات "با حضور گسترده در مراکز رای‌گیری برند و سرنوشت خود را تعیین کنند." او گفت که از ساعت هفت صبح به وقت محلی ۶۳۶۵ مرکز رای‌گیری که در برگیرنده ۲۳۱۳۶ محل‌رای گیری است باز شده است.

آقای نورستانی از نیروهای امنیتی هم برای تامین امنیت روند انتخابات ستایش کرد اما از سربازان افغان خواست که در انتخابات و روند رای دهی مداخله نکنند.

یوسف نورستانی افزود: "از آنها (نیروهای امنیتی) جدا خواهش می‌کنیم که در اتاق رای‌گیری داخل نشوند و در جایی که برایشان تعیین شده مشغول تامین امنیت باشند... و در امور رای‌گیری مداخله نکنند."

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدان پیشتاز دور اول انتخابات که در شانزدهم حمل/فروردین برگزار شده بود حالا در دور دوم برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری با هم رقابت می‌کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که برای واجدان شرایط رای‌دهی پانزده میلیون ورقه رای‌گیری چاپ کرده است. تعداد افرادی که می توانند در افغانستان رای بدهند چهارده میلیون نفر تخمین زده شده اما در دور اول انتخابات حدود هفت میلیون نفر شرکت کردند.

در کابل و سایر ولایت های افغانستان بیش از هزار تن از نیروی‌های امنیتی در کنار سربازان خارجی مشغول تامین امنیت این روز "تاریخی" اند.

گروه طالبان در دور اول انتخابات هشدار داده بودند که انتخابات ریاست جمهوری را مختل می‌کنند.

دور دوم انتخابات در گرماگرم عملیات تابستانی این گروه برگزار می‌شود. ساعاتی قبل از گشایش مراکز رای گیری دور دوم انتخابات، در کابل، پایتخت صدای انفجار به گوش رسیده است به رغم تدابیر شدید امنیتی در کمربندهای شهری و چهاراه های داخل شهر.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان غیرقابل پیشبینی است و کسی نمی داند چند ماه بعد رئیس جمهوری این کشور چه کسی خواهد بود. با این حال افغانستان برای اولین بار در تاریخ خود، انتقال قدرت سیاسی بدون خونریزی را تجربه می کند.

نامزدی که در این انتخابات پیروز خواهد شد برای یک دوره پنج ساله ریاست جمهوری افغانستان را در اختیار خواهد داشت و در کنار ایستادگی در برابر چالش‌های اقتصادی و سیاسی، ادامه گفت‌وگو با مخالفان مسلح دولت در پرتو روند صلح چالش دیگری است که از حکومت سیزده ساله حامد کرزی به او به میراث خواهد ماند.

نیروهای خارجی افغانسان را تا پایان امسال ترک خواهند کرد و تقویت نیروهای امنیتی و آنچه دفاع مستقلانه از کشور خوانده می شود از اولویت های دیگر رئیس جمهوری در گستره امنیت است.

با این حال هم گروه های مدنی و هم مقام های دولت و کمیسیون های برگزاری انتخابات گفته اند که انتظار دارند مردم با حضور گسترده خود مثل دور اول انتخابات، در تعیین سرنوشت کشور خود سهم چشمگیر داشته باشند.

در کنار امنیت، شفافیت انتخابات نگرانی عمده‌ است و صدها هزار ناظر داخلی و خارجی از این انتخابات نظارت می‌کنند.

تقلب و مداخله نیروهای دولتی و افراد زورمند در انتخابات چالش دیگری است که حکومت افغانستان و کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخابات از احتمال بروز آن می ترسند.

حامد کرزی رئیس جمهوری کشور که قرار است تا دو ماه دیگر ریاست جمهوری را به جانشین جدید خود تحویل بدهد به کارکنان دولتی و ماموران امنیتی دستور داده که در انتخابات بی طرف بمانند و از امکانات دولتی به نفع یا ضرر نامزد مشخصی استفاده نکنند.

گروه های انتخاباتی هر دو نامزد پیشتاز، پیشاپیش خود را برنده این انتخابات می‌دانند و گفته اند که شکست را به سادگی نمی پذیرند. سازمان ملل متحد از هر دو نامزد خواسته که از پیش‌داوری در مورد نتایج انتخابات خودداری کند و بازنده پیروزی برنده را قبول کند.

مطالب مرتبط