پلیس و کمیسیون انتخابات افغانستان یکدیگر را به تخلف انتخاباتی متهم کردند

Image caption رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات اتهامات را رد می‌کند

پلیس کابل می‌گوید دو خودروی حامل مواد انتخاباتی را که بدون اطلاع نیروهای امنیتی در حال انتقال به مکانی نامعلوم بودند، توقیف کرده است.

ژنرال محمدظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل می‌گوید که ضیاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، سعی داشته است با بهره گرفتن از این مواد انتخاباتی، به نفع یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تقلب کند.

آقای امرخیل این اتهام را رد کرده و گفته است که خودروها در حال انتقال مواد انتخاباتی به یکی از محلات رأی‌دهی در ولسوالی سروبی (از توابع کابل) بوده‌اند، ولی پلیس مانع شده است.

او این اقدام پلیس را تخلف خواند.

رأی‌گیری در دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان از صبح روز شنبه، ۲۴ خرداد، آغاز شد. عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی دو نامزد حاضر در این انتخابات هستند و هر دو در کنفرانس مطبوعاتی خود گفتند که گزارش‌هایی از تخلف دریافت و به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه کرده‌اند.

عمر داوودزی، وزیر داخله افغانستان در پاسخ به سوالی درباره این گزارش گفت: "هیات مشترکی موظف شده است تا درباره سوءتفاهمی که بین رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات و فرمانده پلیس کابل پیش آمده است، تحقیق کند."

فرمانده پلیس کابل می‌گوید خودروهایی که توقیف شده‌اند، حامل مواد انتخاباتی بوده‌اند و طبق قانون، نیروهای امنیتی باید در جریان جابجایی آنها قرار می‌گرفتند تا بتوانند امنیت لازم را تامین کنند، اما چنین اتفاقی نیفتاده است. او می‌گوید که از منطقه سروبی گزارشی از کمبود اوراق رأی‌دهی دریافت نشده است.

او اضافه کرده است که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در جریان این اتفاق است و دستور داده تا مواد انتخاباتی به رئیس کمیسیون مستقل انتخابات تحویل داده شود و تحقیقات لازم آغاز شود.

ژنرال ظاهر گفته است که کسی از وضعیت خودروها و این که راهی کجا بودند، خبر نداشته است.

اما رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که یکی از مراکز رأی‌دهی ولسوالی سروبی اعلام کرده بود که با کمبود برگه‌های رأی روبه‌روست و این خودروها به آنجا می‌رفتند.

او اضافه کرد: وظیفه داریم کمبودهای مراکز رأی‌دهی را تامین کنیم و در حال انجام وظیفه بودیم که پلیس مانع شد.

آقای امرخیل هم خواهان تحقیق و بررسی درباره ادعاهای تخلف و تقلب و حتی مداخله شخص رئیس‌جمهوری افغانستان برای رسیدگی به این ادعاها شده است.

مطالب مرتبط