یازده ناظم و ناظر انتخاباتی در سمنگان کشته شدند

Image caption آقای انوش گفت که انفجار دیروز کار شورشیان بود

والی سمنگان در شمال افغانستان گفته که در اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای دست کم یازده نفر از کارمندان کمیسیون انتخابات و ناظران انتخاباتی کشته شده‌اند.

خیرالله انوش به بی‌بی‌سی گفت که قربانیان این انفجار شامل سه ناظم کمیسیون انتخابات و هفت ناظر ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله و یک کودک می‌شود. به گفته او، شش نفر از قربانیان زن بودند.

آقای انوش افزود که این انفجار ساعت هشت دیشب زمانی روی داد که مینی‌بوس حامل این افراد در بازگشت از یک مرکز رای‌گیری در بیرون شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان در روستای "حوض فتح" با بمب کنار جاده برخورد کرد.

او همچنین گفت که در این رویداد سه تن دیگر زخمی شده‌اند و وضعیت سلامت آنها خوب است.

والی سمنگان این انفجار را کار گروه طالبان دانست و گفت که این انفجار بخشی از برنامه این گروه برای اخلال دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بود.

خیرالله انوش افزود که نفرات وابسته به گروه طالبان یک روز پیش از برگزاری انتخابات هم در یک رویداد دیگر دست داشتند که منجر به مرگ چهار عضو یک خانواده در دره "زندان" ولایت سمنگان شد.

Image caption انتخابات دیروز با شرکت عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار شد

به گفته او، چند عضو گروه طالبان در خانه این افراد در حال ساختن بمبهای دست ساز بودند که مواد منفجره‌ای که از آن در ساخت بمب استفاده می‌کردند، منفجر شد.

تلفات روز انتخابات

وزارت دفاع افغانستان امروز آمار تلفات خشونت‌های روز انتخابات را اعلام کرده که شامل ۱۸ سرباز، ۳۳ غیرنظامی و ۱۷۶ شورشی می‌شود.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت به خبرنگاران گفت که در جریان برگزاری دور دوم انتخابات ۲۴ جوزا/خرداد ۷۴ سرباز، ۶۳ غیرنظامی و ۹۳ شورشی هم زخمی شدند.

به گفته او، از صبح تا شام این روز ۵۰۶ تهدید امنیتی ثبت شد که از آن جمله ۲۷۳ مورد حمله تهاجمی و شلیک مستقیم از سوی شورشیان بوده‌است.

آقای عظیمی تلفات خشونت‌های دور دوم انتخابات را نسبت به تلفات رویدادهای انتخابات شانزدهم حمل/فروردین بیشتر اعلام کرد و گفت که تلفات دور اول انتخابات چنین بود: ۸ سرباز، ۹ غیرنظامی و ۱۶۴ شورشی کشته و ۱۸ سرباز، ۴۶ غیرنظامی و ۸۲ شورشی زخمی.

شام دیروز در پایان رایگ‌یری مقامهای امنیتی از خنثی شدن دهها مورد طرح حمله طالبان خبر دادند. رحمت‌الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی گفت که دست شش شبکه بزرگ عملیاتی طالبان در کابل متلاشی شدند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته که نفرات این گروه در سراسر کشور ۸۶۸ حمله را انجام دادند که بیشترین در ولایت ننگرهار صورت گرفته که شامل ۱۰۷ مورد می‌شود و در ولایت دایکندی هیچ حمله‌ای صورت نگرفت.

Image caption صف های طولانی مردم بیانگر آن بود که فعالیت های شورشیان نتوانست مانع شرکت آنها در انتخابات شود

طالبان این انتخابات را "نمایشی آمریکای" توصیف کرده و تلاش‌های گسترده تبلیغاتی و عملیاتی را برای برهم زدن آن به راه انداخت، اما مقام‌های دولتی می‌گویند که این گروه نتوانست به اهداف خود برسد.

صف‌های طولانی رای‌دهندگان در مراکز رای‌گیری هم بیانگر آن بود که فعالیت‌های شورشیان نتوانست مانع از شرکت مردم در انتخابات شود.

برخی از رای‌دهندگان گفتند که مشخصاً به این دلیل در انتخابات شرکت کردند که به افکار تندروانه گروه طالبان "نه" بگویند و در کشور آرامش برقرار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که به طور کلی انتخابات در وضعیت نسبتاً خوبی برگزار شد و بیش از هفت میلیون در آن شرکت کردند.

مطالب مرتبط