سازمان ملل: کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان مسئولیت خطیری دارند

Image caption بان کی مون از کمیسیون های انتخاباتی خواست شمارش آرا را بی طرفانه، شفاف و به موقع انجام دهند

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد برگزاری دور دوم انتخابات را به شهروندان افغان تبریک گفته و حضور زنان و مردان در سراسر افغانستان در مراکز رای‌گیری را نشانه‌ای از تعهد افغان‌ها برای تعیین سرنوشت کشورشان خوانده‌است.

او از عملکرد سربازان افغان و سایر نیروهایی که در برگزاری انتخابات سهم داشتند از جمله کمیسیون‌های انتخاباتی و ناظران ستایش کرده‌است.

آقای بان در اعلامیه‌ای که از سوی سازمان ملل متحد پخش شد گفت: "حالا وظیفه کمیسیون‌های برگزاری انتخابات است که آرای رای دهندگان را شمارش و آن را به طور بی طرفانه، شفاف و در زمان مشخص اعلام کنند. نامزدان و هواداران آن‌ها هم باید به کار کمیسیون های انتخاباتی احترام بگذارند."

دفتر نمایندگی سازمان ملل نیز حضور زنان و مردان افغان در مراکز رای‌گیری را چشمگیر و دست آوردی مهم برای انتقال تاریخی و دموکراتیک قدرت از یک رئیس جمهوری منتخب به رئیس جمهوری منتخب دیگر عنوان کرده‌است.

یان کوبیش رئیس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در کابل گفته که مردم افغانستان مثل دور اول "عزم، استقامت و شجاعت" خود را به مردم جهان نشان دادند و تصمیم گرفتند که آینده خود را به دست خود بگیرند.

در خبرنامه دفتر نمایندگی سازمان ملل همچنین از زبان آقای کوبیش آمده: "کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی مسئولیت خطیری دارند که آرا را به شکل شفاف و مسئولانه حساب کنند، به شکایات به طور منظم و موثر رسیدگی کنند و نتایج انتخابات را بطور شفاف اعلان کنند."

آقای کوبیش از نامزدان انتخابات و از هواداران این دو نامزد خواست که به فیصله‌های کمیسیون انتخابات احترام بگذارند و "از اتهامات تقلب و سو مدیریت که به اساس شواهد ثابت نباشد اجتناب کنند و ادعاهای قبل از وقت و پیش از اعلام رسمی نتایج مطرح نکنند." او گفته که این کار سبب سو تفاهم و تنش‌ها می‌شود.

استقبال جهانی

انتخابات دیروز افغانستان استقبال جهانی را نیزبه همراه داشت.

حق نشر عکس AFP l GettyImages
Image caption در انتخاباتی که دیروز در افغانستان برگزار شد هفت میلیون شهروند شرکت کردند

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و متحدان غربی افغانستان این انتخابات را موفقیت‌آمیز خواندند و از کمیسیون‌های برگزاری انتخابات خواسته‌اند که در مراحل بعدی متوجه شفافیت، مسئولیت و بی‌طرفی در کارهای خود باشند. از نامزدان ریاست جمهوری هم خواسته‌اند که به عملکرد این کمیسیون ها احترام بگذارند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان ساعتی پس از پایان روند رای‌گیری در پیامی ویدیویی اشتراک افغان‌ها در روز رای‌گیری را گامی محکم به سوی ثبات و سعادت افغانستان خواند.

آقای کرزی که کمتر از دو ماه دیگر از زمان ریاست جمهوری‌اش مانده گفت که انتخابات با وجودی‌که "بدخواهان افغانستان در کوشش به تخریب انتخابات بودند" اما پلیس، ارتش و امنیت ملی جان فشانی کردند و از خاک و مردم خود دفاع کردند.

رئیس جموری افغانستان افزود که انتخابات با وجود تلفات غیرنظامی و حملات مخالفان مسلح برگزار شد و مردم با رفتن به پای صندوق‌های رای افغانستان را سرفراز و کامیاب کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کری گفته که هفته های بعدی برای انتخابات افغانستان اهمیت ویژه ای دارد

آمریکا: افغان‌ها شجاعت نشان دادند

سفارت آمریکا در کابل نیز برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را به مردم افغانستان تبریک گفته و آن را تعهد افغان برای آینده ای صلح آمیز و دموکراتیک توصیف کرده است.

جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل گفته که افغان‌ها با شرکت در این انتخابات شجاعت خود را در برابر تهدیدها و خشونت‌های طالبان نشان دادند. او گفته که نیروهای امنیتی نیز از خود شایستگی نشان دادند.

آقای کانینگهام در پیام تبریکی خود افزود: "حالا کمیسیون‌های برگزاری انتخابات باید کار خود را بی‌طرفانه، مسئولانه و شفاف انجام دهند. به اشتباهات و تخلف‌ها باید رسیدگی شود اما نامزدان و هواداران شان از پیش‌داوری و عیب جویی‌های بی اساس خودداری کنند."

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان واکنش نشان داده و گفته که در هفته‌های آینده کار نهادهای انتخاباتی افغانستان از اهمیت ویژه‌ای برخودار خواهد بود.

آقای کری گفته که در این مرحله که شمارش آرا، رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی و نهایی کردن نتایج شفاف و جوابگو انجام می‌شود، ضرور است که نامزدان و سایر دست اندرکاران شان با کمیسیون‌های انتخاباتی همکاری کنند و به فیصله‌های شان احترام بگذارند.

با این حال هر دو مقام دپلماتیک آمریکا گفته اند که کشورشان با رئیس جمهوری بعدی به همکاری‌های خود ادامه خواهد داد.

بریتانیا: نامزدان شکیبایی به خرج دهند

حق نشر عکس Reuters
Image caption هیگ: از همه مهمتر ثبات و وحدت ملی است

وزیر امور خارجه بریتانیا نیز حضور رای دهندگان افغان در مراکز رای‌گیری در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را پررنگ خوانده و گفته که مشارکت مردم در این انتخابات به جهانیان نشان داد که شهروندان افغان نسبت به تعیین سرنوشت و آینده کشور خود مصمم اند.

او گفته که شهروندان افغان باید به دست آوردهای خود افتخار کنند این که "اراده افغان‌ها با وجود همه تهدیدها و خشونت و وحشت الهام بخش بود.

در پیام آقای هیگ همچنین آمده که امیدوار است نامزدان انتخابات و هواداران شان در برابر کمیسیون‌های برگزاری انتخابات مثل انتخابات شانزدهم حمل شکیبایی به خرج دهند. آقای هیگ گفته که در مرحله کنونی این که همه چیز به نفع ثبات و وحدت ملی انجام یابد ضروری است. او گفته که کشورش با هر نامزدی که مردم افغانستان انتخاب کردند، همکاری خواهد کرد.

پاکستان: برگزاری موفقانه انتخابات تبریک

Image caption پاکستان: برای حمایت از تلاش ها جهت برگزاری انتخاباتی صلح آمیز طبق وعده ترتیبات امنیتی در مرز را تقویت کردیم

دولت پاکستان برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار شد را "موفقانه" خوانده و آن را به مردم افغانستان تبریک گفته است. در اعلامیه‌ای که در صفحه رسمی وزارت امور خارجه پاکستان منتشر شده آمده که "افغان‌ها یک بار دیگر نشان دادند که سرنوشت خود را از راه دموکراتیک تعیین می‌کنند."

در خبرنامه وزارت خارجه پاکستان همچنین آمده که این کشور برای حمایت از تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات صلح‌آمیز در افغانستان طبق وعده‌های خود ترتیبات امنیتی را در مرز میان دو کشور تقویت کرد.

وزارت خارجه پاکستان گفته که کمیسیون‌های برگزاری انتخابات مسئولیت دشواری را در مراحل بعدی در پیش دارند.

آلمان: روند انتخابات پایان نیافته

سفارت آلمان در کابل نیز برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را به افغان ها تبریک گفته و از نیروهای امنیتی و دستگاه های انتخاباتی برای برگزاری این انتخابات سپاسگذاری کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption اتحادیه اروپا: نوبت کمیسیون های برگزاری انتخابات است

سفارت آلمان در صفحه تویتر خود نوشته که سرپرست سفارت آلمان به سیزده مرکز رای گیری کابل سر زده و جریان رای‌دهی و حضور مردم را در این مراکز از نزدیک دیده است. مقام های رسمی سفارت آلمان گفته اند که نیروهای امنیتی گام مهمی برداشتند و امنیت رای دهندگان را در شرایط چالش برانگیز و پر از تهدید تامین کردند.

سفارت آلمان گفته که روند انتخابات پایان نیافته و برای پیشبرد مراحل بعدی به آرامش نیاز است و نامزدان و هواداران شان باید صبور باشند.

اتحادیه اروپا نیز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به مردم این کشور تبریک گفته است.

فرانز میشل میلیبن سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که افغان‌ها به دموکراسی رای دادند و حالا نوبت نامزدان و کمیسیون‌های برگزاری انتخابات است که مسئولانه عمل کنند.

مطالب مرتبط