ثبت '۱۳۵ مورد تخلف' در روز انتخابات افغانستان

Image caption نادر محسنی می گوید ثبت تخلفات در این دور از دور قبلی انتخابات کمتر است

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان می گوید ۲۷۵ مورد تخلف انتخاباتی از روز انتخابات به این کمیسیون گزارش شده است.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون امروز در یک نشست خبری گفت که این گزارش ها در روز انتخابات به کمیسیون رسیده است.

او گفت زمان رسمی ثبت شکایت‌ها درباره تخلفات انتخاباتی روز انتخابات، از ساعت ۱۲ شنبه شب آغاز شده و برای ۴۸ ساعت ادامه دارد.

آقای محسنی گفت که از مجموع شکایاتی که تاکنون به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها رسیده، تنها ۱۳۵ مورد رسما ثبت شده و موارد دیگر از طریق تلفن به آنها گزارش شده‌است.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می‌گوید گزارش هایی که به آنها تلفنی رسیده، تنها جنبه خبررسانی دارد و کمیسیون نمی‌تواند به این موارد رسیدگی کند و تنها از آنها به عنوان معلومات استفاده خواهد کرد.

آقای محسنی از همه مردم، ناظران و نامزدهای انتخابات خواست اگر مواردی از تخلف انتخاباتی را با اسناد و شواهد دارند، در زمان باقیمانده در دفاتر کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، ثبت کنند تا به آن رسیدگی شود.

تخلفات گزارش شده

حق نشر عکس v
Image caption دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته برگزار شد

به گفته سخنگوی کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، میزان تخلفات ثبت شده در روز انتخابات این بار کمتر از دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بوده‌است.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز انتخابات ۱۲۶۹ مورد تخلف انتخاباتی از روز انتخابات به این کمیسیون گزارش شده بود که ۱۶۲ مورد آن رسما ثبت شده بود.

البته آقای محسنی می‌گوید که ممکن بعد از ختم ۴۸ ساعت زمان قانونی، این نظر تغییر کند.

به گفته وی، از مجموع شکایات رسمی ثبت شده در این دور ۲۹ مورد آن علیه کارمندان کمیسیون انتخابات می‌باشد که بازهم بیشترین بخش شکایات است.

آقای محسنی می‌گوید که بیشتر شکایات شامل تشویق و تهدید رای‌دهندگان برای رای دادن به نامزدهای مشخص و مداخله کارمندان کمیسیون، زورمندان و افراد نظامی در روند انتخابات است.

او تاکید کرد که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی با جدیت شکایت‌های را بررسی خواهد کرد.

به گفته آقای محسنی، به اساس قانون کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید در مدت ده روز پس از زمان ثبت شکایات، به آنها رسیدگی کند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به تاریخ ۱۶ حمل برگزار شده بود، به دور دوم رفت و دور دوم این پروسه روز گذشته برگزار شد.

مطالب مرتبط