روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۵ جوزا

حق نشر عکس AFP
Image caption دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته برگزار شد

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته برگزار شد. مقامات کمیسیون مستقل انتخابات گفتند که حدود هفت میلیون نفر در این انتخابات اشتراک کردند.

روزنامه های ۲۵ جوزا/خرداد کابل سرمقاله های امروز خود را به انتخابات و مشارکت مردم در آن اختصاص دادند.

نه به تروریسم

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مردم افغانستان دیروز بار دیگر با حضور در پای صندوق‌های رای نشان دادند که طرفدار روند جاری سیاسی در کشور هستند و به افراطیت و خشونت باور ندارند.

۸‌صبح نوشته که در دور دوم انتخابات تهدیدات طالبان زیاد بود و آنها می‌خواستند مردم را از مشارکت در انتخابات باز دارند، اما شهروندان کشور، با شجاعت تمام به پای صندوق‌های رای رفتند و نشان دادند که دموکراسی تنها انتخاب‌شان است.

۸‌صبح افزوده که اکنون نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری باید آرامش خود را حفظ کنند و به کمیسیون مستقل انتخابات فرصت دهند تا کارش را تمام کند.

روزنامه انیس می نویسد که مردم ساعاتی پیش از باز شدن مراکز رای گیری پشت دروازه های این مراکز صف بسته بودند.

انیس نوشته که مردم افغانستان اکنون بیشتر از هر زمان دیگر به پختگی سیاسی رسیدند و حاضرند به هر قیمتی از دموکراسی نوپا در کشورشان دفاع کنند.

روزنامه افغانستان نیز می نویسد که طالبان تلاش کردند با هشدارها و تهدیدها مردم را بترسانند اما مردم بدون ترس به مراکز رای گیری رفتند.

افغانستان افزوده که در جریان انتخابات از شماری تخلفات و تقلب ها گزارش داده شده و مردم انتظار دارند که به این موارد با دقت و جدیت رسیدگی شود.

افغانستان نوشته که عملکرد نیروهای امنیتی برای تامین امنیت انتخابات قابل قدرانی است.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که نیروهای امنیتی افغانستان بار دیگر ثابت کردند که توانایی برعهده گرفتن مسئولیت امنیت تمام کشور را دارند.

اطلاعات روز نوشته که به دنبال عملکرد خوب نیروهای امنیتی، مخالفان مسلح در هیچ نقطه ای موفق به مختل ساختن پروسه انتخابات نشدند.

مسئولیت کمیسیون های انتخاباتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیسیون انتخابات می گوید در انتخابات دیروز حدود هفت میلیون نفر اشتراک کردند

روزنامه آرمان ملی می نویسد که پس از این مسئولیت مربوط کمیسیون های انتخاباتی است که باید با بیطرفی و عدالت به وظایف شان بپردازند و با آرای شفاف مردم بازی نکنند.

آرمان ملی نوشته که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری انتقادهای زیادی از نحوه کارکرد کمیسیون های انتخاباتی وجود داشت.

نویسنده آرمان ملی از مسئولان کمیسیون های انتخاباتی خواسته که با استفاده از تجربه قبلی، سعی کنند دوباره اعتبارشان را به دست آورند.

آرمان ملی افزوده که اگر کمیسیون های انتخاباتی کارشان را به درستی انجام ندهند، کشور به سوی بحران خواهد رفت.

مسئولیت نامزدان انتخابات

روزنامه جامعه باز می نویسد که رقابت به پایان رسید و اکنون نوبت هم‌دلی است.

جامعه باز نوشته که در نتیجه انتخابات یکی از تیم‌ها به ارگ خواهد رفت و مسئولیت اداره کشور برای پنج‌سال آینده را عهده‌دار خواهد شد.

جامعه باز می نویسد که حکومت آینده برای غلبه بر بحران کنونی، نیاز به حمایت و همدلی تمام گروه‌ها و جریان‌های سیاسی دارد.

نویسنده جامعه باز از برنده انتخابات خواسته که از همین اکنون به فکر پاسخگویی به خواست های مردم باشد و برای بهبود وضعیت کشور برنامه های موثری را عملی کند.

مطالب مرتبط