عبدالله خواهان تعلیق وظیفه رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات شد

Image caption آقای عبدالله در دور اول انتخابات ۴۵ درصد آرا بدست آورد

عبدالله عبدالله، نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواهان تعلیق کار ضیاالحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات شده‌است.

آقای عبدالله که در نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که آقای امرخیل متهم به تقلب است و "دیگر نمی‌شود به او اعتماد کرد."

او خواهان تحقیق فوری در این مورد شد.

پلیس کابل دیروز اعلام کرد که دو خودروی حامل مواد انتخاباتی را که بدون اطلاع نیروهای امنیتی در حال انتقال به مکانی نامعلوم بودند، توقیف کرده‌است.

ژنرال محمدظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل گفت که ضیاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، سعی داشته‌است با بهره گرفتن از این مواد انتخاباتی، به نفع یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تقلب کند.

آقای امرخیل این اتهام را رد کرده و گفته‌است که خودروها در حال انتقال مواد انتخاباتی به یکی از محلات رأی‌دهی در ولسوالی سروبی (از توابع کابل) بوده‌اند، ولی پلیس مانع شده‌است.

داکتر عبدالله گفت که سطح تقلب در انتخابات دیروز بالا بوده و به او از مناطق مختلف افغانستان در مورد تقلب و پرکردن صندوق‌ها گزارش رسیده‌است.

Image caption پلیس کابل آقای امرخیل را متهم کرده که سعی داشته با استفاده از مواد انتخاباتی به نفع یکی از نامزدها تقلب کند

آقای عبدالله همچنین برآورد کمیسیون مستقل انتخابات را که گفته سطح مشارکت بالاتر از ۷ میلیون بوده‌است، زیر سوال برد و گفت که او فکر نمی‌کند که مشارکت حتی در سطح دور اول انتخابات بوده باشد.

او همچنین گفت که در بخش‌های از افغانستان به ناظران او اجازه حضور در مراکز رای‌گیری داده نشده، ناظرانش مورد لت و کوب قرار گرفته‌اند و گفت شماری از آنها هم اکنون در زندان هستند.

عمر داوودزی، وزیر داخله افغانستان دیروز برخورد پلیس با آقای امرخیل را سوءتفاهم خواند و گفت: "هیات مشترکی موظف شده است تا درباره سوءتفاهمی که بین رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات و فرمانده پلیس کابل پیش آمده است، تحقیق کند."

دور دوم انتخابات افغانستان دیروز ۱۴ ژوئن میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار شد. در دور اول انتخابات که در ۱۶ حمل/فروردین برگزار شده‌بود، آقای عبدالله ۴۵ درصد آرا و آقای احمدزی ۳۱.۵ درصد آرا را بدست آوردند.

مطالب مرتبط