بمب کنار جاده در قندهار و مزار از غیرنظامیان قربانی گرفت

Image caption مقامهای دولتی گفته اند که طالبان نتوانستند مانع برگزاری انتخابات شود، حالا دست به بمبگذاری می زنند که از غیرنظامیان قربانی می گیرد

وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که در اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت جنوبی قندهار پنج عضو یک خانواده کشته شده‌اند.

این وزارت در وبسایت خود نوشته که این انفجار ساعت ۹ صبح امروز در مسیر ولسوالی ارغستان-بولدک روی داد که سه کودک هم در میان قربانیان آن بودند.

به گزارش این وزارت، طالبان این بمب را به تازگی کار گذاشته بودند و هدف از آن تحت‌الشعاع قرار دادن "شکست‌های پی در پی" این گروه در روزهای اخیر بوده است.

در یک حادثه دیگر در شمال افغانستان، در اثر انفجار مواد منفجره کار گذاشته شده در یک موتورسیکلت پنج غیر نظامی را مجروح کرده است.

شیرجان درانی سخنگوی پلیس بلخ به بی‎بی‌سی گفت که این انفجار صبح امروز در نزدیک بازار پر رفت و آمد موسوم به "مندوی" روی داد.

مقامهای دولتی این دو انفجار را کار گروه طالبان دانسته‌اند، اما این گروه هنوز درباره این رویدادها اظهار نظری نکرده و گروههای دیگر هم مسئولیت آنها را به عهده نگرفته اند.

اخیراً این گروه برنامه گسترده‌ای را برای برهم زدن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روی دست گرفت، اما مقامهای دولتی گفتند که بیشتر طرح‌های حمله طالبان خنثی شد.

Image caption بریدن انگشتهای یازده رای دهنده در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب گسترده ای داشت

حالا مقامهای دولتی می‌گویند که طالبان به دنبال "ناکامی" در بر هم زدن انتخابات، دست به بمبگذاری در محلاتی می‌زنند که منجر به تلفات غیرنظامیان می‌شود.

وزارت دفاع دیروز اعلام کرد که حملات طالبان در روز انتخابات ۲۴ جوزا/خرداد منجر به قتل ۳۳ غیرنظامی شد و همچنین ۱۸ سرباز و ۱۷۶ شورشی هم کشته شدند.

طالبان انگشت یازده مرد هراتی را که رای داده بودند، بریدند و به رای‌دهندگان هشدار دادند که اگر رای بدهند، انگشتهای آنها را خواهند برید.

افراد این گروه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ گوشها و بینی یک مرد را در ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی بریده بودند.

مقامهای دولتی تلفات غیرنظامیان در حملات گروه طالبان را نشانه "ضعف" این گروه می‌دانند و می‌گویند که این گروه نتوانست مانع برگزاری انتخابات شود.

این در حالی است که طالبان تلاش‌های خود برای اخلال انتخابات را موفقانه دانسته و شورای رهبری این گروه از نفرات خود از این بابت تشکر کرده است.

مطالب مرتبط