'دو تن از عاملان قطع انگشتان رای‌دهندگان هراتی کشته شدند'

سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان گفته است که در پی عملیات پلیس در هرات، دو تن از عاملان قطع انگشتان یازده رای‌دهنده هراتی کشته شده‌اند.

صدیق صدیقی در صفحه فیسبوک خود نوشت: "در نتیجه عملیات پلیس در ولسوالی رباط سنگی ولایت هرات دو تن از طالبانی که در قطع کردن انگشت‌های هموطنان عزیز ما دست داشتند به هلاکت رسیده و ۸ تن دیگر آن شناسایی شده و تحت پیگرد پلیس قرار دارند."

وزارت داخله در وبسایت خود نوشته که ملا شیر آقا فرمانده طالبان در رباط سنگی که انگشت این یازده تن از رای دهندگان به دستور او قطع شد، در عملیات مشترک ارتش و پلیس در دهکده "حق آبه" کشته شده و یک تن افراد او زخمی شده است.

این یازده تن پس از آن که در یک مرکز رای در ولسوالی رباط سنگی آرای خود را به صندوق ریختند، در راه بازگشت به خانه، افراد مسلح آنها را متوقف کردند و انگشتهای رنگی‌شان را بریدند.

طالبان آنها را ساعتها در بند نگهداشتند و عصر روز انتخابات پس از اتمام زمان رای گیری آزاد کردند.

پس از پخش شدن خبر بریدن انگشتان آنها، رحمت‌الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی طالبان را "عمال ایران و پاکستان" خواند و در صفحه فیسبوک خود خطاب به طالبان نوشت: "قیمت این ظلم را خواهید پرداخت، مردم شریف هرات شاهد باشند."

بریدن انگشت‌های رنگی این افراد واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت و رسانه‌ها این خبر را به صورت وسیعی پوشش دادند.

حق نشر عکس BBCPesian.com
Image caption آقای صدیقی گفته که هشت تن دیگر از عاملان قطع انگشتان رای دهندگان هراتی تحت پیگرد هستند

عکس‌های این یازده نفر در شبکه‌های اجتماعی به عنوان نمادی از قربانیان مردم‌سالاری و خشونت‌های روز انتخابات دست به دست می‌شود.

طالبان پیش از برگزاری انتخابات به مردم هشدار داده بودند که اگر در انتخابات شرکت کنند، انگشتهای آنها را خواهند برید، ولی صفهای طولانی رای‌دهندگان در مراکز رای‌گیری بیانگر آن بود که این هشدار طالبان مانع از حضور مردم در پای صندوق‌های رای نشده بود.

طالبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ هم چنین هشداری به مردم داده بودند. به دنبال این انتخابات گزارش شد که طالبان انگشت دو تن را در ولایت جنوبی قندهار بریدند. ولی خبر بریدن دو گوشش و بینی یک رای‎دهنده دیگر در ولایت دایکندی خبرساز شد.

در انتخابات قبلی لعل محمد در ولسوالی گیزاب در جنوب ولایت دایکندی در راه یک مرکز رای‌گیری از سوی طالبان متوقف و بازرسی شد. زمانی که طالبان از جیب او کارت انتخاباتی‌اش را درآوردند، گوشش‌ها و بینی او را بریدند.

با این حال، طالبان به صورت رسمی مسئولیت هیچ یک از این موارد را به عهده نگرفته‌اند.

حق نشر عکس BBCPersian
Image caption لعل محمد گوشها و بینی خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از دست داده بود

این گروه مخالف برگزاری انتخابات است و آن را هم به لحاظ شرعی قبول ندارد و هم از لحاظ سیاسی "یک نمایش آمریکایی" می‌داند. به همین دلیل این گروه تمام تلاش خود را برای برهم زدن آن به کار بردند.

فردای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ جوزا/خرداد، شورای رهبری گروه طالبان از نفرات این گروه بابت تلاش برای ممانعت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تشکر کرد.

اما مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات و مقامهای دولتی گفته‌اند که تلاشهای طالبان نتوانست مانع حضور مردم در مراکز رای‌گیری شود و نیروهای امنیتی بیشتر حملاتی را که این گروه برنامه‌ریزی کرده بود، خنثی کردند.

مطالب مرتبط