رئیس کمیسیون انتخابات: ادعاها علیه رئیس دارالانشا را رد می‌کنم

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس کمیسیون انتخابات گفت که اتهام ها علیه رئیس دبیرخانه این کمیسیون را از ریشه رد می‌کند

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، اتهام ها علیه ضیاالحق امرخیل رئیس دبیرخانه این کمیسیون را بی بنیاد خواند.

آقای نورستانی گفت این مساله از سوی یک هیات حقیقت یاب بررسی شود.

آقای نورستانی در نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت: "ما کدام سندی بسیار موجه‌ برای برطرفی (ضیاالحق امرخیل) نداریم، برای همین این مساله را در همین جا متوقف می‌کنیم، اگر دکتر صاحب (عبدالله عبدالله) یا کس دیگری کدام سند موجه برای تخلف آقای امرخیل رئیس دارالانشا داشته باشد می توانند آن را به کمیسیون ارائه کنند."

این موضوع در حالی به بحث داغ انتخاباتی افغانستان تبدیل شد که بعد از ظهر روز انتخابات ژنرال ظاهر ظاهر فرمانده پلیس کابل مانع انتقال دو محموله کمیسیون انتخابات به یکی از مراکز رای گیری در ولسوالی سروبی در شرق کابل شد و گفت که آقای امرخیل با انتقال این محموله ها سعی داشته به نفع یکی از نامزدان تقلب کند.

روز گذشته هم عبدالله عبدالله نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خواهان تعلیق کار آقای امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات شد.

او گفت که آقای امرخیل فرد قابل اعتمادی نیست و موضوع جنجالی اتهامات عیله آقای امرخیل از سوی پلیس کابل باید فورا تحقیق شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان هم گفته که منتظر اند هیاتی حقیقت‌یاب قضیه آقای امرخیل و فرمانده پلیس کابل را بررسی کنند و در صورتی که این مساله یک تخلف انتخاباتی ثابت شد، این کمیسیون وارد میدان خواهد شد.

با این حال آقای نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات تاکید کرد: "خوب بفهمید که من این را کاملا از ریشه رد می کنم." رئیس کمیسیون انتخابات افزود که هیات عملیاتی کمیسیون انتخابات به دبیرخانه این کمیسیون صلاحیت داده بود که در صورت تمام شدن مواد، وارد عمل شوند.

Image caption آقای امرخیل گفت که جنجال با فرمانده پلیس کابل دسیسه ای علیه او بوده است

رئیس کمیسیون انتخابات می‌گوید که کمیسیون انتخابات از پلیس خواسته بود که محموله های حساس را تا مراکزی که مواد کم آورده بودند، همراهی کند اما هنگام انتقال مواد خبری از نیروهای پلیس نبود.

آقای نورستانی می گوید که مردم در ولسوالی سروبی به دلیل کمبود برگه های رای دهی تظاهرات کرده بودند و نیاز بود که این مساله حل می‌شد.

او می گوید که رئیس دبیرخانه کمیسیون حوالی ساعت ۲ به وقت محلی پس از آن که محموله ها توسط پلیس توقف داده شد به محل رفت و خواست که موضوع را حل کند که با فرمانده پلیس کابل مواجه شد.

فرمانده پلیس کابل گفته که آنچه آقای امرخیل انجام داده مستند است و توجیهی برای رد آن وجود ندارد. ژنرال ظاهر گفته که وقتی پلیس محموله ها را توقف داده محافظان آقای امرخیل به طرف پلیس دست به ماشه شدند.

ضیاالحق امر خیل در کنار هیات رهبری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در نشست خبری امروز گفت که عملکرد پلیس علیه او یک دسیسه بوده است.

رسیدگی به شکایت‌ها

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این صحبت ها را در نشست خبری ای ابراز داشت که به منظور گشایش مرکز جمع بندی نتایج دور دوم انتخابات برگزار کرده بود.

مرکز جمع بندی نتایج، پایگاه شمارش آرای بیش از ۲۳ هزار محل رای گیری است. رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که این مرکز از امروز کار خود را آغاز کرده و انتظار دارند که نتایج ابتدایی و نهایی به موقع اعلام شود.

هم زمان با این کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخابات مشغول ثبت شکایت های دور دوم انتخابات است.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون به رسانه ها گفت که از ساعت ۱۲ شب روز شنبه (۲۴ جوزا/خرداد) تا حالا ۵۶۸ شکایت را ثبت کرده اند که ۱۴۱ آن علیه کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات است.

آقای محسنی افزود که این شکایت ها به رده های مختلف از جمله مداخلات مقام های حکومتی و انتقال صندوق های رای به خانه های شخصی تقسیم بندی شده اند. روند ثبت شکایت ها تا ۱۲ امشب ادامه دارد و پس از آن در جریان ده روز آینده کمیسیون شکایت های انتخاباتی به این شکایت ها رسیدگی خواهد کرد.

اعتراض دیگری که گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله مطرح کرده اند در مورد میزان مشارکت مردم در انتخابات روز شنبه است.

آقای عبدالله آمار کمیسیون مستقل انتخابات در این زمینه را زیر سوال برده و گفته که میزان مشارکت مردم نسبت به آنچه که کمیسیون انتخابات اعلام کرده کمتر است.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته که در انتخابات شانزدهم حمل هفت میلیون واجد شرایط رای دهی رای داده اند. رئیس این کمیسیون گفته که این آمار تخمینی است و ممکن بالا و پایین برود. آقای نورستانی همچنین گفته که از مردم و سیاست مداران می خواهد که اعتبار انتخابات را از بین نبرند.

مطالب مرتبط