تیم انتخاباتی اشرف غنی: همه باید نتیجه انتخابات را بپذیرند

Image caption فیض الله ذکی می گوید تیم تحول و تداوم، نتایج انتخابات را هر چه باشد می پذیرد

تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی از تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله می خواهد که نتایج انتخابات را هر چه باشد، بپذیرد.

تیم تحول و تداوم امروز نشست خبری برگزار کرد و به گفته های آقای عبدالله در نشست خبری دیروزش پاسخ داد.

فیض الله ذکی از اعضای تیم تحول و تداوم می گوید که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شفاف تر از دور اول آن بود.

این در حالی است که عبدالله عبدالله نامزد ریاست جمهوری می گوید که سطح تقلب در این دور انتخابات بالا بوده و به او از مناطق مختلف افغانستان در مورد تقلب گزارش هایی رسیده‌است.

آقای عبدالله همچنین اظهارات یوسفت نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات را که گفته است سطح مشارکت بالاتر از ۷ میلیون بوده‌است، زیر سوال برد و گفت که او فکر نمی‌کند که مشارکت حتی در سطح دور اول انتخابات بوده باشد.

اما آقای ذکی می گوید که ارائه ارقام از میزان مشارکت مردم در انتخابات از مسئولیت های کمیسیون مستقل انتخابات است نه تیم های انتخاباتی که خود طرف هستند.

او گفت که آقای عبدالله تخمین کمیسیون انتخابات را عجولانه رد کرد "وقتی آقای عبدالله ابراز نظر کمیسیون را در حالی که کمیسیون در بیش از ۲۳ هزار محل رای دهی بیش از ۲۰۰ هزار کارمند دارد، با این ساز و برگ و با صلاحیت قانونی اش رد می کند، مردم افغانستان چگونه به گفته دکتر عبدالله باور کنند؟ شما از کجا میزان مشارکت را دانستید؟"

آقای ذکی تاکید کرد که تیم تحول و تداوم شمارش آرا و اعلام نتایج را یک روند حقوقی و از صلاحیت کمیسیون انتخابات، و ادعای پیروزی پیش از وقت را سبب مخدوش کردن اذهان عامه می داند.

او گفت که تیم تحول و تداوم به این باور است که تلاش برای بی اعتبار ساختن نهادهای انتخاباتی جزئی از برنامه برای مخدوش کردن و بی اعتبار کردن نتایج انتخابات است که برای این تیم قابل قبول نیست.

وی افزود که از سخنان دیروز آقای عبدالله استنباط می شود که اگر ایشان برنده اعلام نشوند کشور به سوی بحران خواهد رفت.

آقای ذکی گفت: "به باور ما این گونه اظهارات در مغایرت کامل با قانون اساسی، قوانین انتخاباتی و اصل بنیادین دموکراسی قرار دارد. این اصل بنیادین این است که نتایج انتخابات باید توسط همه شرکت کنندگان قبول شود."

او افزود که مردم از حق رای خود با تهدیدهای روانی، حملات فیزیکی و نثار جان استفاده کردند تا دیگر کشورشان به سوی بحران نرود، پس تهدید به بحران باید پایان یابد.

این عضو تیم تحول و تداوم گفت که آنها نتایج انتخابات را هر چه باشد صد در صد قبول دارند و پیام شان صلح، اطاعت از قانون و احترام به رای مردم و جلوگیری از بحران است.

او تاکید کرد که آنها تقلب را نمی پذیرند، اما جدا ساختن رای پاک و ناپاک وظیفه کمیسیون های انتخاباتی است.

فیض الله ذکی همچنین از تهدید خشونت علیه اعضای ستاد این تیم در بخش هایی از افغانستان، انتقاد کرد و گفت چنین تهدید هایی باید متوقف شود.

عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد انتخابات در دور دوم نیز دیروز گفته بود که در بخش‌های از افغانستان به ناظران او اجازه حضور در مراکز رای‌گیری داده نشده، ناظرانش مورد لت و کوب قرار گرفته‌اند و شماری از آنها هم اکنون نیز در زندان هستند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بین اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله روز شنبه ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شد.

در دور اول انتخابات که در ۱۶ حمل/فروردین برگزار شده‌بود، آقای عبدالله ۴۵ درصد آرا و آقای احمدزی ۳۱.۵ درصد آرا را بدست آورده بودند.

قرار است نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات در یازدهم سرطان /تیر و نتایج نهایی آن روز ۳۱ سرطان اعلام شود.