روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۶ جوزا

حق نشر عکس iec
Image caption روزنامه های کابل از کارمندان کمیسیون خواستند که کارشان را با شفافیت انجام دهند

پس از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اکنون شمارش آرا و ثبت و رسیدگی به شکایت های انتخاباتی جریان دارد.

روزنامه های ۲۶ جوزا/خرداد کابل در سرمقاله های امروز خود به مسئولیت های کمیسیون های انتخاباتی پرداخته اند.

"پیش داوری نکنید"

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در روز انتخابات گفت که حدود هفت میلیون نفر در انتخابات اشتراک کردند.

۸‌صبح نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات دو ساعت پس از پایان روند رای‌گیری کنفرانس خبری برگزار کرد و سوال این است که در این ساعت مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات چگونه توانستند از تمام مراکز در سراسر کشور معلومات بگیرند در حالی که خود کمیسیون گفته بود با بسیاری از مراکز در روز رای‌گیری حتی تماس تلفنی نداشت.

۸‌صبح افزوده این واقعیت‌ها نشان می‌دهد که تخمین میزان مشارکت مردم از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، بر مبنای معلومات دقیق نبوده است.

۸‌صبح می نویسد این تخمین در حالی صورت گرفته که نهادهای ناظر بر انتخابات گفته اند که میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات، کمتر بوده است.

به باور نویسنده ۸‌صبح، کمیسیون مستقل انتخابات باید متوجه حساسیت‌های سیاسی و اجتماعی موضع‌گیری‌هایش باشد زیرا تخمین‌هایی که بر مبنای اطلاعات دقیق نباشد و بعدا با دریافت معلومات، تغییر فاحش کند، بی‌اعتمادی سیاسی را افزایش می‌دهد.

روزنامه ماندگار می نویسد که کمیسیون های انتخاباتی نباید در امانت، خیانت کنند.

ماندگار نوشته که اعلام اشتراک هفت میلیون نفر در انتخابات، واقعی به نظر نمی رسد.

ماندگار افزوده که گزارشها و چشم دیدهای ناظران و مشاهدان درستی این رقم را زیر سوال می برد.

به باور نویسنده ماندگار ،این گزارش ها ضد و نقیض، نگرانی از مهندسی آرای مردم را به وجود می آورد، بنابراین کمیسیون انتخابات باید برای رفع این نگرانی ها، رای واقعی مردم را دست نزند و امانت دار باشد.

انتظارها از کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی

Image caption رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفته که حدود هفت میلیون نفر در دور دوم انتخابات اشتراک کردند

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی وظیفه دارد که نتایج مشروع انتخابات را اعلام کند.

اطلاعات روز نوشته که حماسه آفرینی مردم افغانستان با اشتراک در انتخابات بدون هزینه نبوده و شماری از مردم و نیروهای امنیتی زخمی یا کشته شدند.

اطلاعات روز افزوده که مردم وظیفه خود را در روز انتخابات به خوبی انجام دادند و اکنون نوبت اجرای وظیفه کمیسیون های انتخاباتی است.

اطلاعات روز می نویسد که در تمام مراحل بعدی انتخابات، رسیدگی به شکایت های انتخاباتی مهمتر است.

به باور نویسنده اطلاعات روز، رسیدگی شجاعانه و عادلانه به شکایت ها تنها راهی است که نتیجه انتخابات را برای همه قابل قبول خواهد ساخت.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که کمیسیون های انتخاباتی باید روند رسیدگی به شکایت ها و شمارش آرا را با شفافیت و درستی انجام دهند.

آرمان ملی نوشته که هرگونه قانون شکنی، کشور را به سوی ناامنی و بی ثباتی خواهد برد.

حضور مردم در انتخابات

حق نشر عکس AP
Image caption دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شنبه برگزار شد

روزنامه افغانستان می نویسد که با وجود دلایل فراوان برای کاهش چشمگیر حضور مردم در انتخابات، آنها به شکل گسترده در این پروسه اشتراک کردند.

افغانستان نوشته که حضور گسترده مردم نشان داد که راهی که به سوی دموکراسی در افغانستان در حال پیموده شدن است، بی بازگشت است.

افغانستان افزوده مشارکت گسترده مردم، تصویر متفاوت از این کشور به جهانیان نشان داد.

روزنامه انیس نوشته که اشتراک میلیونی مردم در انتخابات نمایانگر این حقیقت است که رسانه ها در شرایط کنونی در افغانستان جایگاه بی بدیلی به خود اختصاص دادند.

به باور نویسنده انیس، رسانه ها با روشن کردن افکار مردم آنها را برای اشتراک در انتخابات تشویق کردند و این کارشان اثرگذار بود.

مطالب مرتبط