قانون مبارزه با پولشویی افغانستان تصویب شد

حق نشر عکس AFP
Image caption براساس گزارشهای موجود افغانستان یکی از فاسد ترین کشورها است

مجلس نمایندگان افغانستان امروز قانون مبارزه با تطهیر پول(پولشویی) و درآمد ناشی از جرایم را تصویب کرد.

عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان درباره تصویب این قانون به بی‌بی‌سی گفت که در طرح حکومت افغانستان تغییرات زیادی اعمال نشده است و فقط تعدیلات اندکی در طرح قانون وارد شده‌است.

او افزود که یک فقره در ماده ۴ اضافه شده که تمام اموال منقول و غیر منقول از سال ۱۳۸۱ خورشیدی بر اساس این قانون بررسی شود.

آقای سجادی تاکید کرد که هدف از ازدیاد این ماده این بود که همه نسبت به مواردی که در ده سال گذشته پولهای را اندوخته جوابگو باشند و تمام دارایی منقول و غیر منتقول از اول حمل/ فروردین سال ۱۳۸۱ بررسی شود.

نماینده مردم عزنی در مجلس نمایندگان گفت که این قانون براساس ماده هفتم و ماده ۹۵ قانون اساسی افغانستان تدوین شده که در ماده هفت آمده "دولت از هر نوع اعمال تروریستی، زرع و قاچاق مواد مخدر و تولید واستعمال مسکرات جلو گیری می‌کند."

در ماده نود و پنجم نیز آمده است که "پیشنهاد طرح قانون درمورد بودجه و امور مالی صرف از طرف حکومت صورت می‌گیرد."

آقای سجادی گفت که به دلیل کمی وقت مشکلاتی که در این قانون وجود داشت به طور کامل رفع نشده و ابهامات و مشکلات فنی در این قانون باقی مانده‌است.

او افزود که تعریف مصطلحات ارائه شده نیز دقیق نبوده از جمله در تعریف پولشویی ابهاماتی است که به طور کامل حل نشده است.

آقای سجادی افزود که ماده ۱۰ این قانون ۷ صفحه است که از نظر فن قانون نویسی، درست نیست.

او درباره نگرانی نهادهای بین‌المللی همانند صندوق بین‌المللی پول و سایر نهادهای مالی جهان گفت که امید است با تصویب این قانون بخش اعظم نگرانی این نهادها نیز رفع شده باشد.

عدم تصویب این قانون توسط مجلس نمایندگان افغانستان در هفته‌های اخیر باعث نگرانی نهادهای مالی در افغانستان شد.

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده بود در صورتیکه این قانون تا ۲۳ ژانویه به تصویب نرسد بانکهای افغانستان در فهرست سیاه بانکهای معتبر جهان قرار خواهد گرفت.

در روزهای گذشته به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، نصاب نمایندگان مجلس تکمیل نمی‌شد و این روند باعث اعتراض رسانه‌ها و مردم از کارکرد مجلس نمایندگان افغانستان شد.

امروز بعد از تلاشهای زیادی فقط ۱۴۰ نماینده که از ۲۴۹ نماینده مجلس افغانستان حاظر بودند که از این تعداد یک نفر با تصویب این قانون مخالفت و بقیه به آن رای موافق دادند.

در نهایت این قانون در ۸ فصل و ۷۰ ماده به تصویب رسید و برای طی مراحل بعدی به مجلس سنای افغانستان فرستاده شد تا بعد از تصویب این مجلس برای اجرایی شدن به رئیس جمهوری افغانستان برای امضاء ارسال شود.

اداره مبارزه با ارتشا و فساد اداری لغو شد

بحث دیگر درجلسه عمومی مجلس نمایندگان افغانستان قانون مبارزه با ارتشا و فساد اداری بود که در نهایت تصمیم درباره این قانون منجر به لغو اداره مبارزه با ارتشا و فساد اداری شد.

محمد عبده، رئیس کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان افغانستان در این باره به بی‌بی‌سی گفت که این قانون چندی قبل به مجلس نمایندگان رسیده بود.

او افزود که ما تصمیم گرفتیم قبل از اینکه درباره این قانون صحبت کنیم، ضرورت بود تا درباره اداره مبارزه با ارتشا و فساد اداری تصمیم گرفته می‌شد که آیا این اداره باقی بماند و یا خیر؟

آقای عبده تاکید کرد که این نظر، موافقان و مخالفان خود را داشت و در نهایت مجلس نمایندگان در جلسه علنی به دلیل دید منفی به کارکرد این اداره به لغو آن در جلسه عمومی رای دادند.

مبارزه با فساد، یکی از تعهدهای افغانستان به جامعه جهانی است و این کشور در کنفرانس توکیو در ژاپن متعهد شده که در قبال دریافت کمک جامعه جهانی با فساد در این کشور مبارزه کند.

مطالب مرتبط