یک انگشت دیگر در هرات بریده شد

Image caption این افراد از بی‌بی‌سی خواسته‌اند که چهره‌های‌شان در تصویر دیده نشود

مقام‌های پولیس در هرات تایید کرده‌اند که شب گذشته افراد مسلح در ولسوالی پشتون زرغون هرات انگشت یک ملای مسجد را که رای داده بود قطع کرده‌اند.

این ملای مسجد به بی‌بی‌سی گفته است که حوالی ساعت ۹ شب گذشته به وقت محلی، چند فرد مسلح وارد مسجد شده و او را با خود به روستای دیگری بردند و در آنجا انگشت او را با کارد قطع کردند.

مقام‌های پولیس ولایت هرات گفته‌اند که عاملان این رویداد شناسایی شده‌اند و نیروهای امنیتی در تعقیب آنها هستند.

عبدالرئوف احمدی، معاون فرماندهی پلیس هرات گفت که عملیات وسیعی برای بازداشت این افراد به راه افتاده است.

در روز برگزاری انتخابات هم، افراد مسلح ناشناس، انگشتان دست یازده نفر را در ولسوالی رباط سنگی هرات به جرم شرکت در انتخابات، قطع کردند.

به گفته مقام‌های محلی، آنها هنگام بازگشت از یک مرکز رای‌گیری در این ولسوالی به دست افراد وابسته به گروه طالبان افتادند.

یک روز پس از این حادثه، مقام‌های امنیتی اعلام کردند که یکی از عاملان این رویداد توسط نیروهای امنیتی کشته شده و دو تن دیگر آنها زخمی شده‌اند.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این دو حادثه را برعهده نگرفته است اما گروه طالبان در این انتخابات و همچنین انتخابات قبلی هشدار داده بود که انگشت کسانی را که رای بدهند، قطع می‌کنند. در انتخابات گذشته نیز گزارش‌هایی در این مورد منتشر شده بود.

مقام‌های محلی در هرات نیز گروه طالبان را مسئول این دو رویداد دانسته‌اند اما این گروه با نشر اعلامیه‌ای دست داشتن در این قضیه را رد کرده و بریدن انگشت دست رای‌دهندگان را خلاف شرع خوانده‌ است.

همدردی با قربانیان

در همین حال، امروز ده‌ها تن از فعالان مدنی در شهر هرات، با راه‌اندازی یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز، با قربانیان این دو حادثه همدردی کردند.

اشتراک‌کنندگان در این راهپیمایی از حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان خواستند تا "آینده این قربانیان را تضمین کند و صلح و آرامش در کشورشان بیاورد تا آنها بتوانند با خیال راحت زندگی کنند."

بریده شدن انگشتان دست این افراد در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با نشر عکس این یازده نفر، از آنها به عنوان "قربانیان دموکراسی" یاد کرده‌اند.

مطالب مرتبط