رشد اقتصادی افغانستان در سال ۱۳۹۲ چهار درصد کاهش داشته‌است

حق نشر عکس CSO
Image caption جامی‌زاده: رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۱ خورشیدی ۱۰.۹ درصد بود، ولی این آمار امسال به ۶.۳ درصد کاهش یافته

اداره مرکزی آمار افغانستان در گزارش تازه خود اعلام کرده که رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۲ چهار درصد کاهش داشته‌است.

شیرمحمد جامی‌زاده رئیس این اداره به خبرنگاران گفت که دلیل نزول رشد اقتصادی در سال گذشته کاهش تولیدات داخلی بوده است.

آقای جامی‌زاده گفت: "رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۱ خورشیدی ۱۰.۹ درصد بود، ولی این آمار امسال به ۶.۳ درصد کاهش یافته است. دلیلش این است که ما در تولید بعضی از بخشها، مخصوصاً در بخش صنایع کاهش داشتیم. به همین ترتیب در ارزش تولید ناخالص ملی و مصارف مرتبط با واردات هم کاهش داشتیم."

او افزود که خود واردات کالا هم در سال ۱۳۹۲ بیش از ۳ درصد کاهش داشته، ولی صادرات کشور به میزان ۲۴.۱ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که دو ماه پیش بانک توسعه آسیایی در گزارشی نوشت که رشد اقتصادی افغانستان با ۸ درصد کاهش، از ۱۱.۹ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۳ رسید.

جوجی تاکاشی رئیس این بانک در افغانستان گفت که دلیل اصلی نزول رشد اقتصادی، کاهش تولیدات کشاورزی، سرمایه‌گذاری و تولید در بخش صنعت و خدمات بوده‎است.

حق نشر عکس BBC World Service

مهمترین اقلام وارداتی افغانستان ماشین، وسایل الکترونیکی، مواد خوراکی، پارچه و لوازم خانگی است در حالی که صادرات این کشور عمدتاً محصولات کشاورزی و حیوانی است.

گزارش اداره مرکزی احصائیه افغانستان حاکی است که این کشور در بخش کشاورزی هم به پیشرفت‌هایی دست یافته و با تولید دو و نیم میلیون تن گندم، ۴.۲ درصد افزایش در تولید این محصول را تجربه کرده‌است.

این گزارش شاخص‌های توسعه انسانی را هم بررسی کرده و پیشرفت افغانستان در عرصه آموزش را چشمگیر توصیف کرده‌است.

براساس این گزارش، در سال ۱۳۹۲ مجموع دانش‌آموزان به حدود ۹ میلیون نفر رسید که نسبت به سال ۱۳۹۱ خورشیدی، ۳.۱۱ درصد شاگرد بیشتر در مدارس آموزش می‌دیده‌اند.

با وجود این، موفقیت افغانستان در کاهش فاصله بین آمار دانش‌آموزان پسر و دختر در مکتب‌ها چندان قابل توجه نبوده، چرا که دختران تنها ۳۹ درصد (۳.۵ میلیون) و پسران ۶۱ درصد (۵.۵ میلیون) کل دانش‌آموزان را تشکیل می‌دادند.

گزارش همچنین حاکی است که شمار دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در سال ۱۳۹۲ خورشیدی ۲۴ درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش، سالانه حدود ۵۰ هزار دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شوند، اما زمینه کاریابی بسیار محدود است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منبع: اداره مرکزی احصائیه افغانستان

اداره مرکزی آمار افغانستان افزوده که هرچند افغانستان در سال گذشته در عرصه بهداشت پنج درصد پیشرفت داشته، اما به طور کلی هنوز استانداردهای بهداشت پایین است.

براساس گزارش این اداره، میانگین دسترسی مردم به پزشک و بستر در بیمارستانها محدود است: برای هر ده هزار نفر سه پزشک و پنج بستر.

اداره مرکزی آمار افغانستان دلیل کاهش تولیدات داخلی را توضیح نداده، ولی برخی از ناظران معتقدند که نگرانی‌های امنیتی و به ویژه انگرانی از خروج نیروهای بین‌المللی باعث کاهش سرمایه‌گذاری در کشور شده بوده است.

مطالب مرتبط