کار رسیدگی به ۲۵۵۸ شکایت انتخاباتی در افغانستان آغاز شد

Image caption آقای محسنی گفت که بیشترین میزان شکایت ها علیه کارکنان کمیسیون انتخابات ثبت شده است

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان، رسیدگی به ۲۵۵۸ مورد شکایت مطرح شده در مورد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد.

مسئولان این کمیسیون گفته‌اند که بیشترین میزان شکایت‌ها علیه کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان؛ نهاد اصلی برگزار کننده انتخابات ثبت شده است. این شکایت‌ها در مدت چهل و هشت ساعت پس از پایان رای‌گیری به ثبت رسیده است.

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفت که میزان نارضایتی از عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات و کارکنان آن بالا بوده و ۹۹۱ شکایت علیه این کمیسیون ثبت شده است.

دفاتر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، از امروز تا دهم سرطان/تیر، در مرکز و در ولایت‌ها به شکایت‌های مطرح شده رسیدگی خواهند کرد. قرار است نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بلافاصله پس از پایان بررسی شکایت‌ها اعلام شود که برنده احتمالی را مشخص می‌کند.

۵۰۷ مورد شکایت دیگر نیز علیه برخی از مقام‌های دولتی از جمله فرماندهان پلیس ولایت‌ها، ولسوالی‌ها و قریه‌ها و مقام‌های بلندپایه محلی از جمله والی‌های ولایات مطرح شده است.

شکایت‌هایی هم علیه ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزدی که در دور دوم با هم رقابت کردند، مطرح شده است.

آقای محسنی گفت که ۶۶۴ مورد شکایت علیه تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله و ۵۷۳ مورد شکایت علیه تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی رسیده است.

به گفته آقای محسنی، کمیسیون مستقل انتخابات نیز ۲۴ مورد شکایت را در دفتر کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به ثبت رسانده است.

او گفت که امیدوار است روند رسیدگی به این شکایت‌ها تا ده روز دیگر پایان یابد و کمیسیون مستقل انتخابات بتواند نتایج ابتدایی این انتخابات را که در تاریخ پیش‌بینی شده (۱۱ سرطان/ ۲ ژوئیه) اعلام کند.

حق نشر عکس AFP l Reuters
Image caption اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دو نامزدی هستند که در دور دوم انتخابات با هم رقابت می‌کنند

شکایت‌های مطرح شده در ولایات

قرار است به ۱۰۰۸ مورد از ۲۵۵۸ شکایت در کابل و به ۱۵۵۰ شکایت دیگر در ولایت‌های افغانستان رسیدگی شود.

مسئولان کمیسیون‌های انتخاباتی می‌گویند که جریان رسیدگی به شکایت‌ها در ولایت‌های دیگر هم شروع شده و نامزدان انتخابات باید جریان رسیدگی به آن دسته از شکایت‌های‌شان را که مربوط به روند انتخابات در ولایت‌ها می‌شود، در همان ولایت پیگیری کنند.

بر اساس آمار کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ولایت‌های قندهار در جنوب با ۵۱۴ مورد شکایت، قندوز در شمال با ۱۱۳ مورد شکایت و ولایت غربی هرات با ۱۰۴ مورد شکایت، به ترتیب بیشترین آمار شکایت‌های مطرح شده در رابطه با روز رای دهی را دارند.

دفتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در پنجشیر در شمال کابل، هیچ شکایتی دریافت نکرده و دفاتر این کمیسیون در کنر با ۶ مورد شکایت، هلمند ۷ مورد و پکتیکا و لوگر با ۸ و ۹ مورد شکایت، کمترین میزان شکایت‌ها را گرفته‌اند.

اعلام نتایج

آقای محسنی گفت که برای اعلام به موقع نتایج ابتدایی و رسیدگی به شکایت‌ها، پس از این هیچ شکایتی را در مورد روز رای‌گیری دریافت نمی‌کنند.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی همچنین گفت که پس از اعلام تصمیم دفاتر ولایتی و دفتر مرکزی این کمیسیون در مورد شکایت‌های ثبت شده، ۷۲ ساعت به معترضان فرصت تقاضای تجدید نظر داده خواهد شد و پس از این زمان نتیجه بررسی‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده می‌شود.

پس از اعلام نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی برای ده روز از ۱۴ تا ۲۴ ماه سرطان/تیر مشغول بررسی شکایت‌هایی خواهد بود که در مورد تمام روند برگزاری این دور ثبت می‌شود.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در تاریخ ۳۱ سرطان مطابق به ۲۲ ژوئیه اعلام شود.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا نیز که بر روند برگزاری دور دوم انتخابات نظارت داشته، اعلام کرده که بیش از ۲۵۰۰ مورد تخطی و تخلف را در روز رای‌گیری به ثبت رسانده‌است.

با این حال جدا از صدها مورد شکایتی که در کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت شده، فضای انتخاباتی افغانستان جنجالی‌تر شده و تنش میان دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و فرماندهی پلیس کابل به این جنجال افزوده‌است.

بعد از ظهر روز انتخابات ژنرال ظاهر ظاهر فرمانده پلیس کابل مانع انتقال دو محموله کمیسیون انتخابات به یکی از مراکز رای‌گیری در ولسوالی سروبی در شرق کابل شد و گفت که آقای امرخیل با انتقال این محموله‌ها سعی داشته به نفع یکی از نامزدان تقلب کند.

اما یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، اتهام ها علیه ضیاالحق امرخیل رئیس دبیرخانه این کمیسیون را بی بنیاد خواند.

او گفت این مساله از سوی یک هیات حقیقت یاب بررسی شود.

آقای امرخیل گفته‌است که خودروها در حال انتقال مواد انتخاباتی به یکی از محلات رأی‌دهی در ولسوالی سروبی (از توابع کابل) بوده‌اند، ولی پلیس مانع شده است. او این اقدام پلیس را تخلف خواند.

مطالب مرتبط