فیفا از وقوع بیش از دوهزار و ۵۰۰ تخلف در روز انتخابات خبرداد

Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه برگزار شد و براساس اعلام کمیسیون انتخابات هفت میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده بودند

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) که بر ۷۰ درصد از محلات رای‌دهی در ۳۴ ولایت افغانستان نظارت داشته، با نشر گزارشی امروز اعلام کرد که بیش از دو هزار و ۵۰۰ تخلف در روند برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود داشته‌است.

این نهاد که نمایندگان آن در ۳۹۱۴ مرکز رای‌گیری در سراسر افغانستان نظارت داشته، افزوده که نارسایی‌های در زمینه مدیریت انتخابات، مداخله مقامات دولتی، پر شدن صندوق‌ها به صورت غیر قانونی، رای دادن افراد زیر سن قانونی، رای دادن مردان به جای زنان و سایر تخلفات وجود داشته‌است.

تعداد محل‌های رای‌گیری به بیش از ۲۳ هزار می‌رسید.

در گزارش این نهاد آمده‌است که از ورود ناظرین فیفا به ۱۷۶ محل رای‌گیری، نیروهای امنیتی جلوگیری کردند.

این نهاد همچنین افزوده‌است که در ۳۹۶ محل در ولایت‌های قندهار، ننگرهار، کابل، هرات، بلخ و میدان وردک محل‌های رای گیری با تاخیر باز شدند.

فیفا افزوده که رنگ در ۲۶۹ محل در ولایت‌های زابل، قندهار، ننگرهار، تخار، سمنگان و کنرها از کیفیت لازم برخوردار نبود.

کمبود اوراق رای‌دهی در ۳۶۸ محل در ولایت‌های قندهار، کابل، هرات، خوست، سمنگان و غزنی گزارش شده‌است.

علایم مبارزات انتخاباتی در ۲۴۶ محل در ولایت‌های ننگرهار، هرات، قندهار، فاریاب، کابل و جوزجان در فاصله ۱۰۰ متری محل رای‌گیری مشاهده شده است؛ که وجود تصاویر نامزدها بر خودروها، تصاویر نامزدها بر لباس‌ها، توزیع کارتهای عکس دار نامزدها و موجودیت تصاویر نامزدها در محل به دلیل بی‌توجهی کارمندان کمیسیون انتخابات بوده‌است.

در ۳۴۴ محل رای‌گیری نیز در ولایت‌های بلخ، جوزجان، قندوز، کابل، فاریاب و ننگرهار دیرتر از زمان اعلام شده محل‌های رای گیری بسته شدند.

در گزارش فیفا آمده است که ۱۷۷ مورد محل رای‌گیری به دلیل تهدیدهای امنیتی در ولایت‌های ننگرهار، لوگر، پروان، هرات، لغمان، کنر، تخار، بدخشان، غور، کابل و بامیان بسته بودند.

این نهاد افزوده که ۴۲ محل در ولایتهای پکتیا، قندهار، لغمان، ننگرهار، هرات، غور، بامیان، تخار، سمنگان، بغلان و بدخشان صندوقهای رای گیری به صورت غیر قانونی پر شدند.

فیفا تاکید کرده که در ولایتهای پکتیا، سرپل، پکتیکا، هرات، خوست، فاریاب و غزنی در ۱۱۴ محل مردان به جای زنان رای داده‌اند.

همچنین در ولایتهای سمنگان، فاریاب، تخار، هرات، قندهار، ننگرهار، بلخ و بامیان ۳۷۷ مورد افراد زیر سن ۱۸ سال رای داده‌اند.

در این گزارش آمده است که در ۱۶۱ محل در ولایتهای قندهار، ننگرهار، تخار، هرات، پکتیا، قندوز و فاریاب مسئولین دولتی در روند انتخابات به نفع نامزد خاصی مداخله کرده اند.

انتخابات دور دوم ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه گذشته برگزار شد و کمیسیون انتخابات افغانستان میزان مشارکت کنندگان را بیش از هفت میلیون اعلام کرد.

مطالب مرتبط