روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۷ جوزا

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه‌های امروز کابل اعلام نتایج انتخابات دور دوم ریاست جمهوری افغانستان، بی‌طرفی کمیسیون‌های انتخابات در روند شمارش و پذیرش نتایج انتخابات از سوی نامزدها را مهم دانسته‌اند.

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود نوشت که بازی کردن با آرای مردم، جرم بزرگ است.

نویسنده اصلاح افزوده که مردم با وجود تهدیدهای امنیتی و هوای گرم به پای صندوقهای رای گیری رفتند و حتی در موارد منجر به قطع انگشت آنان توسط نیروهای مخالف دولت افغانستان شد.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد که باید به این حضور پر شور مردم، آراء و اراده آنان احترام گذاشه شود، بازی کردن با آراء این مردم گناه نابخشودنی است.

اصلاح افزوده که کشور به صلح و ثبات نیاز دارد، این کار تحقق نخواهد یافت مگر اینکه به حقانیت آراء مردم باور داشته باشیم و آنرا معیار و ملاک پیشترفت سر زمین جنگ زده و خسته از جنگ خود بدانیم.

داوری بی‌طرفانه و دقیق

۸صبحمی‌نویسد که ستادهای هر دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری مدعی‌اند که در روند رای‌گیری تقلب شده است. نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری از کارمندان و مقام‌های بلندرتبه کمیسیون‌ها هم شاکی‌اند، این واقعیت‌ها نشان می‌دهد که سوال‌های زیادی در مورد مدیریت انتخابات و سلامت روند رای‌گیری وجود دارد.

سرمقاله نویس این روزنامه می‌نویسد؛ حالا بر کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی‌است تا به شکایت‌هایی که دریافت کرده، با جدیت ودقت رسیدگی کند. این کمیسیون باید به‌گونه‌ای عمل کند که موجبات قناعت شاکی‌ها فراهم شود.

به نظر نویسنده ۸صبح این کمیسیون می‌تواند با داوری قانونی و بی‌طرفانه، از جدی شدن جنجال‌های سیاسی و شکل‌گیری بحران جلوگیری کند. داوری بی‌طرفانه زمانی ممکن است که مقام‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی بر مبنای قانون انتخابات در مورد شکایاتی که دریافت کرده‌اند، داوری کنند.

توپ در میدان رئیس جمهور کشور

روزنامه چراغ نیز نوشت که در این روزها رویاروی کمیسیون انتخابات و وزارت داخله/ کشور به گفتمان روز تبدیل شده و چنان می‌نماید که یک طرف قضیه یا هر دو طرف؛ در تلاش خوش خدمتی به کاندید مورد نظرش است.

این روزنامه افزوده که باید بدانیم این اتهام زنی‌ها؛ زمینه را برای بزرگ نمایی تقلب‌های انتخاباتی و در نتیجه بهانه گیری قانع کننده برای عدم پذیریش نتیجه انتخابات از سوی نامزد بازنده مهیا می‌کند.

چراغ با اشاره به تنشهای که میان فرمانده پلیس و دبیر دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان بروز کرده، نوشت که اکنون توپ سیاسی بطرف رئیس جمهور کشور پرتاپ شده، بر ایشان است تا از نهایت تدبیر کارگیرند تا نگذارد در دقیقه نودم ریاست جمهوری شان گل تاریخی بخورند.

نویسنده این روزنامه پیشنها کرده که در ابتدا وظیفه هردو طرف را به تعلیق درآورد تا آنها نتوانند با استفاده از امکانات دست داشته و نفوذ اداری خویش؛ دست به تحرکات و تخریبکاری‌های بیشتر بزنند که هزینه آنرا مردم بدهند.

مردم تان را در آتش جنگ نسوزانید

روزنامه آرمان‌ملی نیز در سر مقاله خود نوشت که در این شب و روز دلهره و نگرانی مردم بیشتر از هر زمان دیگری افزایش یافته، و منتظراند که نتایج انتخابات چه خواهد شد؟ کشمکش پلیس کابل با دبیرخانه کمیسیون انتخابات خبر داغ رسانه‌ها شده و نگرانی های مردم را چند برابر ساخته است.

این روزنامه افزوده که از یک جانب بیکاری، مشکلات اقتصادی، فساد گسترده و خرابی اوضاع امنیتی مردم را رنج می‌دهد، از سوی دیگر کشمکش‌های سیاسی ناشی از انتخابات همه را ناامید ساخته و مردم فکر می‌کنند اگر انتخابات نتیجه ندهد، کشور در بحران و هرج و مرج کامل سقوط خواهد کرد.

سرمقاله نویس آرمان‌ملی می‌نویسد که اگر خدای ناخواسته تفنگ‌ها از غلاف بر آید و گروه های سیاسی برای تصاحب قدرت دست به ماشه ببرند در آن صورت، تر و خشک خواهد سوخت که تجربه این جنگ‌های خانمانسوز را داریم.

این روزنامه افزوده که ما از دو نامزد پیشتاز می‌خواهیم که حساس بودن شرایط کشور را درک کنند و مشکلات پیش آمده را از راه گفتگو و تفاهم حل و فصل کنند.

حکومت در تقلب نقش دارد

ماندگار نیز در سرمقاله خود مدعی شده که گزارش ابتدایی شمارش آرا نشان داده که یک تقلب و توطئه بی‌پیشیه در کشور به راه افتاده است و در این توطئه بزرگ کمیسیونهای انتخاباتی نقش اجرایی دارد.

این روزنامه افزوده که تخمین زده می‌شود که سه میلیون رای از سوی کمیسیون انتخابات در یک برنامه بسیار منظم، آما توطئه آمیز به سود یک نامزد ریخته شده است.

ماندگار رئیس جمهوری کرزی را عملا در سازماندهی تقلب در انتخابات متهم کرده و تهدید کرده که نشان دادن نفر دوم انتخابات دور اول، به عنوان نفر اول، به صورت طبیعی بحران ساز است.

مشروعیت نظام سیاسی آینده

سخن جدید نیز در سر مقاله خود نوشت که شبهه‎های ایجاد شده، نسبت به برگزاری انتخابات، از شک و تردید در خصوص میزان شرکت کنندگان که بیش از هفت میلیون اعلام شده است تا اتهام‎ها در خصوص دخالت برخی از عناصر مرتبط با انتخابات در این روند؛ طرح گمانه‎های مبنی بر تقلب سازمان یافته، زنگ هشداری را فراروی مشروعیت نظام سیاسی آینده به صدا درآورده است.

سرمقاله نویس این روزنامه افزود که جدا از این اتهام‎های که از جانب جناحهای انتخاباتی بر علیه همدیگر وارد شده، برای ساختار نظام سیاسی سالم، مشروع و مردمی آینده خطرناک و آسیب‎زا خواهد بود.

سخن جدید افزوده که براساس اصول، انتخابات یک برنده دارد وجانب بازنده باید این شکست را پذیرفته و پس از ختم این روند با طرف برنده همکاری کند. زیرا این روند جزئی از نظام دمکراسی شده و سرپیچی از آن به مثابه‎ای پشت پا زدن به ارزش‎های مردم‎سالاری و عدم دلسوزی به مردمان این سرزمین خواهد بود.

این روزنامه افزوده که بنابراین، ضروری است تا تمام جوانب قضیه به‌جای ایجاد تشویش‎های ذهنی و مغشوش ساختن افکارعمومی، با ارائه‌ا‎ی اسناد و شواهد به نهادهای انتخابات مراجعه و به قضاوت‎های آن گردن نهند.

مسئولیت سنگین رئیس جمهور کرزی

روزنامه راه مدنیت نیز نوشت که مردم بی‌صبرانه منتظر اعلام نتایج انتخابات هستند، اما تنش‌ها و کشمکش‌ها میان نامزدان، سخنگویان و هواداران آنان شدت گرفته است.

سرمقاله نویس راه مدنیت افزوده که در چنین شرایط، بار سنگین مسوولیت بر دوش رئیس‌جمهور کرزی است. آقای کرزی هم باید شفافیت انتخابات را ضمانت کند و هم بکوشد تا کشمکش‌ها باعث خلق کدام بحران ملی نشود.

این روزنامه افزوده که آقای کرزی باید بداند که مسئولیت تاریخی‌اش حکم می‌کند در انتخابات صادق و بی‌طرف و به منافع مردم و کشور متعهد باشد. بدون کدام خواست شخصی یا تعلق سمتی، زبانی و تباری قدرت را به رئیس‌جمهور بعدی بسپارد.

راه مدنیت افزوده که آقای کرزی باید از پیش آمدن هر نوع نزاع و بحران ملی جلوگیری کرده و قدرت را به اساس تصمیم اکثریت مردم به رئیس‌جمهور بعدی واگذار کند تا نامی نیک و ماندگار از خود به جا گذارد.

فضای انتخابات را مکدر نسازیم

روزنامه افغانستان نیز نوشت که فضا بعد از برگزاری انتخابات ملتهب و نگرانی این است که کنترل اوضاع از دست سیاستمداران خارج گردد و سیاست غوغا سالاری، ناامن سازی، زورگویی و هرج و مرج به یک عادت تبدیل شود.

این روزنامه افزوده که صف بندی‌ها باید در جامعه وجود داشته باشد و مردم باید نظرات شان را درباره مسایل مهم کشور ابراز دارند. اما این امر برخوردهای سلیقه‌ای و شتاب زده یک عده را هرگز توجیه نمی‌کند. در واقع همین موضع گیری‌های احساساتی و شتابزده فضای انتخابات را مغشوش می‌سازد.

افغانستان افزوده که تقلب و تخلف در انتخابات اکثر کشورها کم و بیش وجود دارد و در کشوری همانند افغانستان میزان آن بیشتر است.

این روزنامه افزوده، وقتی این را بپذیریم باید این را نیز بپذیریم که رسیدگی به تقلبات و تخلفات باید از مجاری قانونی آن صورت گیرد، هیچ فرد و یا گروهی نباید به صرف اتهام، کسی را مجرم قلمداد کند و علیه آن موضع بگیرد.

مطالب مرتبط