عبدالله: شمارش آرا فورا متوقف شود

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عبدالله گفت که اعتماد به کمیسیون انتخابات کاملا از بین رفته است

عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در یک نشست خبری در کابل گفت که به دلیل اینکه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، به خواسته‌های تیم آنها پاسخ مناسبی ارائه نکرده است، این تیم تمام روابط خود با کمیسیون انتخابات را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

او همچنین خواستار توقف فوری روند شمارش آرای دور دوم انتخابات افغانستان شد و از تمام ناظران تیم انتخاباتی خود خواست که وظایف خود را ترک کنند و دیگر با دفاتر کمیسیون انتخابات همکاری نکنند.

آقای عبدالله که در نشست خبری زنده صحبت می‌‎کرد، گفت: "به خاطری که خواست‌های ما از سوی نهادهای انتخاباتی برآورده نشد ما اعتماد خود به کمیسیون‌های انتخابات را از دست دادیم و دیگر به این نهادها اعتماد نمی‌کنیم. برای همین از ناظران خود خواسته‌ایم که کمیسیون انتخابات را ترک کنند."

او گفت که دولت افغانستان هم از آغاز روند انتخابات، بی‌طرف نبوده و به صورت "سازمان یافته" به نفع نامزد خاصی تقلب کرده‌است.

آقای عبدالله گفت: "تقلب وسیع، بی شرمانه و سازمان یافته در انتخابات ما را مجبور کرد که این تصمیم را بگیریم و این تصمیم هم به خاطر آینده افغانستان، مردم افغانستان و به خاطر نهادینه کردن مردم سالاری اتخاذ شده است."

آقای عبدالله دو روز پیش از کمیسیون انتخابات خواسته بود تا وظیفه ضیاالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه این کمیسیون را به تعلیق درآورد.

ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل، در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آقای امرخیل را متهم کرد که قصد داشته تعداد زیادی از برگه‌های رای‌دهی را بدون اطلاع مقام‌های امنیتی به یکی از ولسوالی‌های ناامن ولایت کابل انتقال دهد.

پس از این حادثه آقای امرخیل از سوی تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله به تقلب به نفع نامزد رقیب متهم شد و این تیم خواستار برکناری و یا تعلیق وظیفه او در کمیسیون انتخابات شد.

از سوی دیگر آقای عبدالله در کنفرانس امروز خود تاکید کرد که رقم ۷ میلیون شرکت کننده در انتخابات دور دوم که از سوی این کمیسیون اعلام شده، واقعی نیست و کمیسیون انتخابات باید در این رابطه توضیح بدهد و سند ارائه کند.

آقای عبدالله گفت که "مردم افغانستان و همه دنیا می‌دانند که چنین آماری واقعیت ندارد."

او همچنین از کمیسیون انتخابات خواست تا در مورد چند ولایت خاص که آمار شرکت در انتخابات در آنها نسبت به دور اول، تفاوت بسیار زیادی دارد، توضیح بدهد.

آقای عبدالله گفت که در برخی از این ولایات، صندوق‌ها از شب قبل از روز انتخابات پر شده است و ادعا کرد که "هزاران نفر" شاهد این مساله بوده‌اند.

او افزود که کمیسیون انتخابات در برابر این گزارش‌ها واکنش درستی نشان نداده و آمار "واهی" ارائه کرده‌است.

آقای عبدالله تاکید کرد که دست زدن به تقلبی با این حجم، بدون تبانی با کمیسیون امکان‌پذیر نبوده‌است.

حق نشر عکس facebook
Image caption احمد ضیاء مسعود در دور دوم انتخابات از اشرف غنی احمدزی حمایت کرده است

او همچنین کمیسیون انتخابات را متهم کرد که به جای ۵۰۰۰ کارمند انتخاباتی که به دلیل تقلب در دور اول از کار برکنار شده بودند، کارمندانی را استخدام کرده که از تیم رقیب به رهبری اشرف غنی احمدزی حمایت می‌کنند.

اما آقای عبدالله نگفت که اگر همچنان خواسته‌های تیم انتخاباتی‌اش مورد قبول دولت افغانستان و کمیسیون مستقل انتخابات این کشور قرار نگیرد، واکنش بعدی آنها چه خواهد بود.

'کشور را به بحران نکشید'

از سوی دیگر احمدضیا مسعود، معاون اول زلمی رسول، نامزد دور اول انتخابات ریاست جمهوری که به گروه انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی پیوسته، گفته است که "برد و باخت در انتخابات یک امر معمول است و گروه بازنده نباید کشور را به بحران بکشد."

آقای مسعود که در جمع بزرگان و فرماندهان جهادی ولایت‌های پنجشیر، کاپیسا و پروان صحبت می‌کرد اعلام کرد که "پیروزی قسمی" تیم خود را به مردم تبریک می‌گوید و امیدوار است هر دو تیم به نتیجه انتخابات احترام بگذارند.

او افزود: "میلیون‌ها افغان در انتخابات شرکت کردند و اگر خدای ناخواسته احترام قایل نشویم و باز به طرف خشونت برویم و قدرت سیاسی را از طریق زور و روش‌های دیگر به دست بیاوریم، مرتکب خیانت ملی می‌شویم و کشور را از ترقی عقب می‌مانیم."

آقای مسعود همچنین گفت که "اگر تیمی در انتخابات پیروز نشد نباید خواسته‌های خود را به هر ترتیبی بر ملت تطبیق کند."

او تاکید کرد که سیاستمداران نباید با تحریک احساسات دینی، جهادی و قومی کشور را به سوی بی ثباتی ببرند.

آقای مسعود از بزرگان جهادی خواست که به کسی اجازه ندهند که کشور را به خاطر به دست آوردن قدرت سیاسی به بی‌ثباتی بکشد. او گفت: "طوری نباشد که چیزی که خوش‌مان می‌آید قبول کنیم و چیزی که خلاف توقع ما است سر و صدا بکشیم و مشکلات خلق کنیم. این درست نیست."

'تقلب مهندسی‌شده'

حق نشر عکس f
Image caption معترضان از دولت افغانستان خواستند تا جلوی "تقلب" در انتخابات را بگیرد

در همین حال گروهی از معترضان با تجمع در مرکز کابل، پایتخت افغانستان خواستار تامین شفافیت در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری شدند.

این معترضان که از فعالان مدنی و دانشجویان بود و تعدادشان به صد نفر می‌رسید گفتند که "برخورد غیرمشروع و استفاده از تقلب در انتخابات" جامعه را به بحران می‌کشد.

در قطع‌نامه این معترضان که به خبرنگاران داده شده، آمده است که کمیسیون‌های برگزاری انتخابات و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای مدیریت انتخابات و تطبیق قانون، مسئولیت خطیری در پیش دارند و باید جلو آنچه که این معترضان "تقلب مهندسی شده" خوانده‌اند را بگیرند.

"نظارت دقیق و حساب‌شده از آرای مردم، جدا کردن آرای تقلبی و ساختگی از آرای پاک، حمایت از قانون اساسی، دعوت از نهادهای جهانی برای نظارت از شفافیت انتخابات، به دادگاه کشاندن افراد متقلب و حمایت از مشروعیت سیاسی" جزء خواسته‌های اصلی این معترضان است.

این نخستین تجمع مدنی بعد از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری است. معترضان هشدار داده‌اند که اگر انتقال قدرت بر اساس "آرای پاک" صورت نگیرد، به تنش منتج خواهد شد و کشور رو به بحران خواهد رفت.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و هواداران‌شان خواسته که از هر نوع پیشداوری در مورد نتایج انتخابات خودداری کنند.

روز گذشته نیز حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت که مطمئن است که هر دو نامزد دور دوم، نتایج انتخابات را خواهند پذیرفت.

مطالب مرتبط