روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۸ جوزا

حق نشر عکس AP
Image caption بحث تقلب در انتخابات این روزها در افغانستان داغ شده است

امروز هم چون چند روز گذشته، بحث انتخابات و موضوعات مرتبط به آن در روزنامه های کابل داغ است.

شکایت های انتخاباتی، تقلب، وظیفه کمیسیون ها و پیامدهای نتیجه انتخابات مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۲۸ جوزا/خرداد کابل است.

کمیسیون های انتخاباتی

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که هر دو ستاد انتخاباتی از کمیسیون انتخابات انتقاد می کنند و بیشترین شکایت های انتخاباتی از کارمندان این کمیسیون ثبت شده است.

به باور نویسنده ۸‌صبح، این همه نشان می دهد که کار و مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات مشکل دارد.

۸‌صبح نوشته که کارمندان کمیسیون انتخاباتی به نحوی عمل کردند که نسبت به خود سوءظن خلق کردند و این ناکامی بزرگی برای آنها است.

۸‌صبح افزوده که مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات باید هر دو ستاد را قانع سازند که بی‌طرف هستند و زیر بار هیچ نوع نفوذگذاری سیاسی نمی‌روند.

روزنامه انیس می نویسد که مردم با به خطر انداختن جان خود و با وجود تهدیدهای امنیتی فراوان، به پای صندوق های رای رفتند.

انیس نوشته که خواست کنونی مردم از کمیسیون های انتخاباتی این است که در شمارش آرا و رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، شفاف عمل کنند.

روزنامه اصلاح نوشته که زورمندان با استفاده از نفوذ و قدرت محلی شان در بعضی مناطق دست به تقلب زدند و این موضوع مردم را نگران ساخت.

اصلاح نوشته که مردم باید از شفافیت انتخابات اطمینان حاصل کنند.

اصلاح می نویسد که اگر شفافیت در انتخابات تامین نشود مردم در دوره های بعدی انتخابات حضور نخواهند یافت بنابراین کمیسیون های انتخاباتی باید به دقت آرای پاک و ناپاک را از هم جدا کنند.

آیا افغانستان دچار بحران می شود؟

Image caption هر دو ستاد انتخاباتی از کمیسیون انتخابات شاکی هستند

روزنامه ماندگار به تقلب های انتخاباتی در بعضی نقاط کشور اشاره کرده و نوشته که سکوت رئیس جمهور کرزی در واکنش به این تقلب ها نشان می دهد که او نیز حامی آنهاست.

به باور نویسنده ماندگار، 'آقای کرزی تلاش دارد انتخابات را به بحران بکشاند تا خود در این‌میان بتواند به اهدافی که در سر دارد، دست یابد.'

ماندگار از رئیس جمهور کرزی می خواهد که با دقت تصمیم بگیرد و محاسبه کند که می خواهد افغانستان را به سوی آرامی ببرد یا بحران؟

روزنامه چراغ می نویسد که تلاش ها و دسیسه هایی در افغانستان جریان دارد که وحدت ملی را از بین برده و مردم را به جان هم بیاندازد.

چراغ نوشته که شماری از هواداران تیم های انتخاباتی آگاهانه یا ناآگاهانه این فضا را مهیا می سازند.

چراغ می نویسد که لازم است که رسانه ها و شخصیت های ملی و سیاسی مردم را به حفظ آرامش دعوت کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد که کشمکش های سیاسی ناشی از انتخابات مردم افغانستان را نا امید ساخته و آنها فکر می کنند که اگر انتخابات نتیجه ندهد، کشور در بحران و هرج و مرج کامل سقوط خواهد کرد.

آرمان ملی از نامزدان انتخابات خواسته که مشکلات پیش آمده را از راه گفت و گو حل کنند و حساسیت ها را بین مردم بیشتر نسازند.

روزنامه جامعه باز می نویسد که کشمکش‌هایی که این‌روزها بر سر مسایل مربوط به انتخابات جریان دارد، اگر به‌درستی و در چهارچوب‌های حقوقی و قانونی مدیریت نشود، ممکن کشور را به‌ بحران اعتماد و هرج‌ومرج و نزاع دامنه‌دار دچار کند.

جامعه باز نوشته که اطراف قضایا باید مسئولانه‌تر رفتار کنند و با چشم باز و انعطاف بیشتر و بلوغ سیاسی با این موضوع رفتار کنند.

جامعه باز تاکید کرده "انتخاباتی که مردم برای حضور در آن با جان‌شان معامله کردند و به تهدیدها پوزخند زده‌ در آن شرکت جستند، نباید بی‌اعتبار شود؛ وگرنه در حق مردم جفایی شده است نابخشودنی."

مطالب مرتبط